Çıtır Çıtır Olmasının Tüm Püf Noktalarıyla: Fırında Kızartmalar Nasıl Yapılır?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254475 takipçi1319 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 22
Cemre Özgüzel
Mart 5, 2019
Pepsi BadgeAdvertisement
Pepsi
Şubat 9
Cemre Özgüzel
Ekim 2, 2020

Bol yağda çıtır çıtır kızarmış sebzeleri sevmeyenimiz yoktur. Soslara bandırınca ayrı nefis, kızartıp yemeklerde kullanınca ayrı nefis oluyorlar. Sadece sebzeler mi? Tavuklar, köfteler, hamur işleri de kızarınca ayrı bir lezzete bürünüyor. Bunlar lezzetli gerçekler. İşin bir de diğer tarafına bakalım. Kızarmış tariflerin kalorisi biraz moral bozucu olabiliyor, birçoğumuz her ne kadar kızartmaları sevsek de bu gerçek nedeniyle bu tarz tariflere biraz daha mesafeli kalabiliyoruz. Kızartma lezzetinden vazgeçmeden ama kalorisi çok daha azaltarak çıtır çıtır sebzeler, tavukları fırında da yapabilirsiniz. Aynı lezzeti yakalamak için ise birkaç püf noktasına ihtiyacınız olacak. Hadi o zaman gelin bu sırları hep birlikte öğrenelim.

Fırında kızartma yapmanın püf noktaları

Özellikle fırında sebze kızartmaları yapmak isteyenlere püf noktalarımız olacak. Kızartmasını en çok sevdiğimiz sebzelerin başında patates, karnabahar, kabak gibi sebzeler geliyor. Bu sebzeleri fırına atmadan önce yapacağınız birkaç işlem onların kızarmış kadar çıtır olmasını sağlıyor. Karnabahar ile başlayalım. (Bunu havuç, brokoli, brüksel lahanası gibi sert sebzelere de uygulayabilirsiniz) Karnabaharı fırına atmadan önce mutlaka çok hafif bir şekilde haşlamak gerekiyor. Bu sayede iç kısmı yumuşacık oluyor ve üzerindeki panenin daha çıtır bir lezzet katmasına yardımcı olur. Yine dışının çıtır çıtır olması mutlaka sos hazırlamak gerekiyor. Bu soslarda mutlaka süt, yumurta, un gibi malzemeler kullanın. Ayrıca soda kullanmak sebzelerin fırında çıtır çıtır olmasını sağlar. Mutlaka bu sosa bulayıp fırına atın. Sebzelerinizi fırına atarken aralıklı bir şekilde dizmeye özen gösterin.

firinda-kizartma-puf-noktalari

Gelelim patates kızartmalarına. Kök sebzelerinde kullandığımız sosları burada kullanmamıza gerek olmuyor. Patatesleri çok kalın doğramamaya özen gösterin. Mutlaka soğuk suyun içerisinde bekletin. Bu sayede çok daha çıtır olacaktır. Dilerseniz soğuk su ve soğuk maden suyu karışımının içerisinde de bekletebilirsiniz. Ardından kurulayarak bol zeytinyağlı bir sosa bulayın ve yine aralıklı bir şekilde dizerek fırınlayın. Karnabahar, patates, kabak ya da hangi sebzeyi kullanıyorsanız fırında ilk önce fansız ayarda altlı üstlü pişirip fırından almadan 10-15 dakika önce fanlı ayara getirip o şekilde de pişirin. Böylelikle üst kısımları daha da çıtır çıtır olacaktır.

Fırında Tavuk Kızartması Tarifi

Fırında Tavuk Kızartması Tarifi

Gelelim fırında çıtır tavuk ya da fırında tavuk kızartması yapmak isteyenlere... Bu süreçte en önemli püf noktası tavukları marine etmekten geçiyor. Tavuklarınızı mutlaka yoğurt, kefir, ayran, soda gibi malzemeleri kullandığınız soslarda marine edin. Ardından bolca baharatlayın. Dilerseniz çıtır tavuk yaparken galeta unlu, cipsli veya mısır gevrekli paneler de kullanabilirsiniz. Ardından yine belli aralıklarla, üst üste gelmeyecek şekilde fırınlayın ve fırında kızartma tadında pişmiş tavuklarınızın doya doya lezzetini çıkarın.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?