et-nasil-yumusatilir-shutter-2

4 Pratik Teknikle Lokum Gibi Olsun: Et Nasıl Yumuşatılır?

Favorilerime
Ekle

Lokum gibi et yemekleri hazırlamak için bilmeniz gereken minik ama önemli lezzet sırları var! Aldığınız etin sert olduğunu fark ettiğinizde ya da yumuşacık pişip damakta adeta eriyecek etler hazırlamak istediğinizde aklınıza takılan "Et nasıl yumuşatılır?" sorusuna yanıt veriyoruz bugün.

Birbirinden farklı tekniklerden destek alarak etleri yumuşacık bir hale getirebilir, tam kıvamında pişmelerini sağlayarak sofranızı bir anda ziyafet sofrasına dönüştürebilirsiniz. Üstelik düşündüğünüzden çok daha kolay bir şekilde!

Hadi gelin, et nasıl yumuşatılır, et yumuşatma teknikleri nelerdir anlatmaya başlıyoruz şimdi.

1. Eti dövme

et-nasil-yumusatilir-shutter-1

Sert eti yumuşatmak için belki de en çok uygulanan, en klasik yöntemlerden biri eti dövmek. Bunun için et dövücü ya da et tokmağı olarak bilinen aparatları kullanabilir, ete sertlik veren kasların bu şekilde yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ancak eğer bu konuda tecrübeli değilseniz bu işlemi kasabınızdan istemenizde fayda var. Aksi halde et fazla zarar görebilir ve çok lezzetsiz bir hal alabilir. Dövme işlemini etlerden mutlaka anlayan birinden destek alarak yapın ya da yaptırın, zira antrikot gibi bazı et türleri dövülmeye hiç uygun değil, bizden hatırlatması.

2. Eti tuzlama

et-nasil-yumusatilir-shutter-2

Eti pişirmeden önce tuzlamak uzun yıllardır tartışılan bir konu aslında. Bazı şeflere göre pişirmeden önce tuzlanan etler sertleşiyor, bazılarına göre ise eti tuzlayıp 1-2 saat beklettikten sonra durulamak etin protein yapımında değişikliğe sebep oluyor ve daha yumuşak bir hal almasını sağlıyor. Eğer siz de eti pişirmeden önce tuzlamayı tercih edenlerdenseniz etleri tuzla harmanladıktan sonra yaklaşık 2 saat bu şekilde dinlendirmeli, pişirmeye geçmeden önce ise etin üzerindeki fazla tuzu durulamalı ya da temiz bir bez, peçete ile güzelce temizlemelisiniz, aklınızda bulunsun.

3. Eti marine etme

et-nasil-marine-edilir

Geldik en önemli aşamalardan birine, et marinasyonuna! Yumuşacık pişmesini istediğiniz hemen her türlü et için öncesinde özel bir marinasyon sosu hazırlayabilir ve etinizi bu sosla harmanlayıp bir süre buzdolabında bekleterek mükemmel bir lezzete kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Etin yumuşamasını sağlamak için hazırlayacağınız sosa mutlaka limon suyu, sirke ya da yoğurt suyu gibi asidik bir malzeme ilave etmelisiniz. Bu sayede etin protein yapısında değişiklik olacak ve yumuşayacaktır.

Lokum gibi etler için nasıl marinasyon sosu hazırlanmalı diye düşünüyorsanız şu yazımıza mutlaka göz atın: Et Marine Sosu Nasıl Yapılır?

Daha farklı marine yöntemleri öğrenmek isterseniz şuraya da bekleriz: Sütten Turşu Suyuna Tüm Et ve Balık Çeşitlerine Yakışan 7 Farklı Marinasyon

4. Eti ağır ateşte uzun süre pişirme

et-nasil-yumusatilir-shutter-4

Çiğ ete gerekli işlemleri uyguladık, peki ya pişirmesi? Eti yumuşacık bir hale getirmek için en önemli adımlardan biri de seçeceğiniz pişirme yönteminden geçiyor. Lokum gibi pişmesini istediğiniz etler için ağır ateşte uzun sürede pişirmeyi göze almak önemli. Çünkü bu pişirme yöntemi sayesinde etin yapısında bulunan kolajenler parçalanma imkanı buluyor, bu da etin daha yumuşak bir kıvama gelmesini sağlıyor. Bu pişirme yönteminde eti koyduğunuz tencerenin, tavanın, tepsinin ya da toprak kabın ağzının kapalı olması da büyük önem taşıyor tabii.

Ancak dikkat, her et bu şekilde pişirmeye pek de uygun değil bildiğiniz gibi. Eğer biftek gibi çok daha kısa sürede ve yüksek ateşte pişirmeniz gereken etler söz konusuysa burada da etin sertleşmemesi ve içinin sulu sulu kalması için mühürleme işlemini çok iyi bir şekilde uygulamanız gerekiyor.

"Mühürleme işlemi nasıl yapılır?" derseniz şu yazımızdan tüm püf noktalarını öğrenebilirsiniz: Kırmızı Eti Pişirirken Mühürleme İşlemi Nasıl Yapılır?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?