Sadece 4 Pratik Adımla Hazır: Evde Fındık Sütü Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Hayvansal ürünler tüketmeyen vegan ve vejetaryenler ile laktoz intoleransı olanlar başta olmak üzere, yediğine içtiğine dikkat eden, sağlıklı beslenmeye özen gösteren herkes onunla tanışmalı dedik, evde adım adım fındık sütü nasıl yapılır tüm detaylarıyla anlatalım istedik.

Az malzemeyle, tahmin ettiğinizden bile kolay bir şekilde evde fındık sütü yapmak mümkün. Üstelik bu bitkisel sütü, inek sütü gibi hayvanlardan elde edilen tüm sütler yerine kolayca koyabilir, fındığın o kendine has aromasını hafif hafif hissedebileceğiniz sağlık dolu tariflere imza atabilirsiniz.

Kalan fındık posalarını da değerlendirmeyi ihmal etmiyoruz tabii, baştan söyleyelim diyor ve sizi hemen ev yapımı fındık sütü tarifine doğru alarak başlıyoruz.

1. adım: Malzemeleri hazırlayın, fındıkları bir gece önceden suya koyun

findik-sutu-nasil-yapilir-shutter-1

Evde fındık sütü hazırlamak için gerekli malzemeleri bir araya getirerek işe başlayın.

Fındık sütü için gerekli malzemeler şöyle:

 • 1 su bardağı çiğ fındık
 • 3 su bardağı temiz içme suyu
 • Blender
 • Temiz tülbent
 • Süzgeç
 • Tüm malzemeleriniz hazırsa ilk adım olarak çiğ fındıkları bir gece kadar (en az 8 saat) suda bekletin.

  2. adım: Fındıkları blendera alın ve üzerine su ilave edin

  findik-sutu-nasil-yapilir-shutter-2

  Çiğ fındıkları en az 8 saat suda beklettikten sonra fındıkların fazla suyunu süzün, son bir kez akan suyun altında yıkayın ve blendera aktarın. Üzerine de 3 su bardağı temiz içme suyunu ilave edip çekin.

  Blenderı çok zorlamamak adına bu işlemi dura dura yapabilir, fındıklar incecik bir hale gelip karışım süt rengine geldiğinde durabilirsiniz.

  3. adım: Derin bir kaba süzgeç yerleştirin, üzerine tülbent koyup karışımı içine aktarın

  findik-sutu-nasil-yapilir-shutter-3

  Hazırladığınız bu karışımı aktarmak için derin bir kap çıkarıp üzerine süzgeç koyun. Süzgecin üzerine de incecik temiz bir tülbent serin. Ardından tülbendin üzerine blenderda bekleyen karışımı aktarın ve süzdürün.

  findik-sutu-nasil-yapilir-shutter-4

  Malzemelerin ziyan olmaması için üzerine bir kaşıkla bastırabilir, son aşamada tülbendi yukarıdaki gibi ellerinizle güzelce sıkabilirsiniz.

  4. adım: Fındık sütünüzü dilediğiniz şekilde kullanmaya başlayın

  findik-sutu-nasil-yapilir-shutter-5

  Tülbent ve süzgeçten kaba süzdürdüğünüz fındık sütünüz hazır! Bu sütün içine yulaftan taze meyvelere kadar dilediğiniz her türlü malzemeyi koyup renk renk ve besleyici içecekler elde edebilir, sade olarak afiyetle içebilir, klasik hayvansal sütler kullanılan kek, kurabiye, pancake, krep gibi her türlü tarifte onu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

  Aynı şekilde tülbentte kalan fındık posasını da hiç ziyan etmeden değerlendirebilir, dilerseniz yoğurdun içine karıştırıp tüketebilir, dilerseniz de kek, kurabiye gibi tariflerde un yerine kullanabilir, hatta dilerseniz bu posayı hurma gibi farklı malzemelerle lezzetlendirip cheesecake tabanı gibi de değerlendirebilirsiniz, bizden önermesi.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?