Yumuşacık ve Lezzet Olmalarının Sırları Burada: Et Marine Sosu Nasıl Yapılır?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254653 takipçi1316 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 15
Vestel
Nisan 12
Zeynep Çetin
Şubat 15
Yemek.com
Nisan 16

Beyaz ya da kırmızı etlerin lezzetini güzelleştirmek, daha nefis ve yumuşacık bir şekilde pişmelerini sağlamak için mutlaka marine ediliyor. Bu sayede muhteşem etler tabaklarımıza geliyor, yedikten sonra lezzetleri damaklarımızdan bir süre silinmiyor. İşin sırrı asidik malzemeleri de göreve çağırarak hazırlanan soslarda saklı aslında. Mutfaklarında et pişiren herkesin mutlaka bilmesi gereken marinasyon tekniklerinden bahsedelim biraz. Üzerine bir etlere lezzet katacak marine soslarını anlatalım sizlere.

Etleriniz hazırsa yumuşacık pişmelerini, muhteşem tatlara bürünmelerini sağlayacak o nefis sırlar geliyor!

Et marine sosu nasıl yapılır?

et-nasil-marine-edilir1

Öncelikle marine edeceğiniz eti seçerek başlamanızı öneririz. Söz konusu kırmızı etse marinasyona ihtiyaç duyan ve duymayan etler olarak ikiye ayırabilirsiniz. Bonfile, biftek, gerdan gibi etler marinasyon için bire bir. Kemiksiz pirzola, kontrfile biftek gibi kırmızı etler ise marinasyona ihtiyaç duymayan etlerden. Böyle bir et varsa elinizde hadi nefis marinasyonlar yapmaya başlayalım.

Marinasyon işlemi için birkaç farklı sos mevcut. İşin lezzeti mutlaka içine asidik bir malzeme koymaktan geçiyor. Nedir bu kombinasyonlar derseniz sirke özellikle de balsamik sirke, limon gibi malzemeleri düşünebilirsiniz. Ancak bunların oranlarını ayarlamak oldukça önemli onların detaylarını da birazdan anlatacağız. Lezzet katması için taze kekik, taze fesleğen, biberiye, adaçayı gibi armotik otlar kullanabilirsiniz. Zeytinyağı ise olmazsa olmaz malzemelerden biri. Sarımsak, soğan bunların tozları, taze çekilmiş karabiber, iri taneli tuz da et marinasyona çok yakışan malzemeler arasında.

Klasik et marine sosu

et-nasil-marine-edilir

Tüm et marinasyonlarınızda kullanabileceğiniz en klasik sosu anlatalım sizlere. Bu sos için zeytinyağı, tuz, karabiber, isteğe bağlı olarak sarımsak ya da limona ihtiyacınız var. Bir kabın içerisine zeytinyağınızı alın. İçerisine iri çekilmiş karabiber ya da tane karabiber ilave edin. Yine aynı şekilde iri taneli tuzu ekleyin. İri taneli tuzunuz yoksa normal sofra tuzu da kullanabilirsiniz. Yaklaşık 100 ml'lik sıvılar için 1 çay kaşığı karabiber, 1,5 çay kaşığı tuz yeterli olacaktır. Sıvılarınızın miktarı artarsa tuz ve baharat oranını da buna bağlı olarak değiştirebilirsiniz. Ardından sarımsak, dilerseniz de limon suyu ilave ederek güzelce karıştırın. Eğer sarımsak ya da limon ilave etmek istemiyorsunuz sadece zeytinyağı, tuz ve karabiberle de marine sosunuz hazır hale geliyor. Ardından etinizin üzerine bu sosu gezdirip en az 4, en fazla 8 saat marine etmek üzere bırakın.

Sirkeli et marine sosu

et-nasil-marine-edilir2,

Klasik et marine sosundan sonra mutfakta en çok kullanılan bir diğer sos ise sirkeli marine sosları. Yukarıda anlattığımız klasik sosa ilave olarak 100 ml zeytinyağına 2 yemek kaşığı kadar balsamik sirke ilave edebilirsiniz. Sirkeli soslara ayrıca sarımsak, soğan, taze aromatik bitkiler de pek yakışır. Bunları etle buluşturduktan sonra çok asidik bir yapıda olması nedeniyle maksimum 2 saat marine etmenizi öneririz.

Et marinasyonu ile ilgili merak ettiğiniz diğer detaylar için ise sizi şuradan alalım: Daha Lezzetli Etler İçin: Kırmızı Et Nasıl Marine Edilir?

Şimdiden ellerinize sağlık!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?