Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

https://yemek.com/tarif/brokoli-salatasi/ | Brokoli Salatası Tarifi
diyetisyenyaseminaydin
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!
diyetisyenyaseminaydin
9 takipçi23 içerik
Bu içerik Yemek.com üyesi tarafından yazıldı ve binlerce kişiyle paylaşıldı. Siz de Yemek.com içerik paneline girerek tariflerinizi, mekan önerilerinizi, eğlenceli içeriklerinizi Yemek.com okuyucuları ile paylaşabilirsiniz!

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Aralık 13, 2017
Cemre Özgüzel
Kasım 1, 2017
Duygu Arslan
Şubat 7, 2018
Cemre Özgüzel
Aralık 28, 2017

Evden çıkmayalım, temizliğimize dikkat edelim, sık sık ellerimizi yıkayalım, insanlarla temastan kaçınalım.  Bunların hepsi dıştan gelecek tehlikelere karşı şu an almamız gereken önlemler. Ama önemli olan bir şey var ki o da vücudumuzu içten güçlendirebilmek. Beslenme düzenininde sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olanlar şimdi gerçekten şanslı grup. Öyle olmayanlar için de hiçbir zaman geç değil. Bedenimizin ihtiyaç duyduğu besinleri ona vererek bağışıklık sistemimizi kuvvetlendireceğiz.

Sağlıklı beslenmede 'temiz içerik'li besinleri tercih etmek önemli bir basamak. Yani mümkün olduğu kadar besinleri evde yapmaya, paketli gıdaları tercih etmemeye, sağlıklı pişirme yöntemleri kullanmaya dikkat etmemiz gerekiyor.

Gün içinde tükettiğimiz besinlerin yeterli, dengeli, çeşitli olması altın kural. Bağışıklık sistemimizi güçlendirebilmek için süt gurubu, et grubu, ekmek ve tahıl grubu, meyve ve sebze grubunu her gün beslenmemize dahil etmeliyiz. Bu grupların içerdiği besinleri de çeşit çeşit tüketmeliyiz. Örneğin bir günde kahvaltıda peynir, öğle yemeğinde yoğurt, akşam da bir bardak kefir tüketerek süt grubundan çeşitli bir şekilde faydalanmış olursunuz. Özellikle farklı meyve ve sebzeler farklı vitamin ve mineralleri içerdiği için bunları çeşitli tüketmek önemli. Ama bunları güzel yıkamaya dikkat edin.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

Zerdeçal, zencefil, karabiber ve pul biber gibi baharatlar da vücudumuz ve bağışıklığımız üzerinde etkili. Bunları çorbanıza, salatalara, et yemeklerine, yoğurtlarınıza eklemeyi unutmayın. Bal ve tahin-pekmez ikilisi de vücudumuza hem güzel bir etki sağlıyor, hem de bağışıklığımızı güçlendiriyor. Kahvaltılarınıza bunlardan birer tatlı kaşığı ekleyebilirsiniz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?