Dünyanın En İddialı Acılarından Biri O: Wasabi Nedir, Nasıl Hazırlanır ve Tüketilir?

Favorilerime
Ekle

Başta Uzak Doğu mutfağına ilgisi olanlar ve acı severler olmak üzere adını sıkça duyduğumuz wasabi nedir tam olarak bilmek istiyor, vasabi nasıl yapılır ve nasıl tüketilir öğrenmek istiyorsanız buyurun hemen aşağıya doğru alalım sizi.

Acı konusunda dünyanın en iddialı lezzetlerinden biri sayılan, tadına bakanın ya çok beğendiği ya da arasına mesafe koyduğu çok özel bir tat o. Japon mutfağı harikası sushi'lerin olmazsa olmazlarından sayılan, farklı balık yemeklerinde de kullanılabilen wasabi tüm yönleriyle karşınızda!

Bakalım siz onu tanıyınca ne düşüneceksiniz?

Wasabi nedir?

wasabi-nedir

Yemyeşil, çoğunlukla macun kıvamında bildiğimiz bir sos olan wasabi, aslında turpgiller familyasına ait, "Japon turbu" olarak da anılan özel bir bitki. Bu sıra dışı kök bitkinin özel bir rendeyle rendelenmesiyle elde edilen macun kıvamındaki acı sos da ismini yine bitkiden alıyor ve wasabi (vasabi) olarak anılıyor. Acısı ilk olarak burun deliklerinde, ardından ise solunum yollarında yakıcı bir etki oluşturduğundan yüksek şiddette hissediliyor, bu sebeple tüketirken aşırıya kaçmamak ve temkinli davranmak da büyük önem taşıyor. Ancak wasabi acısının bizim bildiğimiz acı biberlerdeki gibi yağ bazlı olmaması sebebiyle ortalama 15-20 dakika sürdüğü söyleniyor. Bu sebeple orijinal wasabi sosunun mutlaka sipariş üzerine taze şekilde hazırlanması öneriliyor.

Wasabi bitkisi, yetiştirilmesi ve hasadı özen gerektiren bir bitki olduğundan pahalı yiyecekler kategorisinde yer alıyor ve bu sebeple orijinal wasabi soslarına alternatif olarak hardal, yeşil gıda boyası gibi malzemelerle hazırlanan yalancı wasabi sosları da sıklıkla kullanılıyor, söylemeden geçmiş olmayalım.

Son olarak wasabinin faydalarını merak ediyor, "wasabi ne işe yarıyor" diyorsanız hemen açıklamış olalım: Wasabi bitkisi güçlü antioksidan özellikler gösteriyor ve bu sayede orijinal wasabi sosun bağışıklığı güçlendirmekten tutun da sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına destek olmaya dek vücuda birçok olumlu etkisi olduğu söyleniyor. Aynı şekilde bağırsakların çalışmasına destek olarak kabızlık problemine kısa sürede çözüm olduğu, kan dolaşımının sağlıkla sürmesine yardım ederek kan pıhtılaşmalarının önüne geçtiği de biliniyor.

Wasabi nasıl tüketilir?

wasabi-nasil-tuketilir

Dünyanın en acı sosları arasında anılan wasabi nasıl tüketilir, bunu da öğrenmeden geçmek olmaz. Wasabi, sushi yapımında pirinç ve diğer malzemelerin arasına konulabildiği gibi çoğunlukla sushinin yanında bir sos olarak da sunuluyor. Suşi dışında farklı balık yemeklerinin yanında da afiyetle tüketiliyor. Acısının dengesini sağlamak ve daha lezzetli hale getirmek için wasabiyi doğrudan soya sosun içine ilave ederek tüketmeyi tercih edenler de bir hayli fazla, aklınızda bulunsun.

Bunların yanında wasabi noodle, çeşitli et ve sebze yemeklerinin yanına da çok yakışıyor, özellikle acı severler wasabiyi soya sostan yoğurda, farklı malzemelerle bir araya getirerek dip soslar hazırlayabiliyor, bizden söylemesi.

Wasabi sosu nasıl yapılır?

wasabi-sos-nasil-yapilir

Wasabi sosu yakı dan tanıyınca aklınızda hemen "wasabi nasıl yapılır" sorusu oluşmuş olabilir. Bu soruya da cevap vermeden geçmiş olmayalım. Öncelikle gerçek bir wasabi sosu evde hazırlamak hepimiz için pek mümkün değil. Zira yukarıda da söylediğimiz gibi wasabi bitkisi nadir bulunan, yetiştirilmesi emek isteyen çok özel bir bitki. Aynı zamanda wasabi sos yapımında kullanılan rende, evlerimizdeki rendelerden çok daha farklı, özel bir rende. Gelelim nasıl yapıldığına:

Gerçek wasabi bitkisinden hazırlanacak wasabi sosun mutlaka özel wasabi rendesinde, saat yönünde rendelenerek taze taze hazırlanması gerektiği söyleniyor. Acılığının ortalama 15-20 dakika kadar hissedildiği düşünüldüğünden kullanıma hazır hale getirilen wasabi sos, hemen diş macunu tüplerine benzer tüplere aktarılarak piyasaya servis ediliyor. Eğer restoranlarda taze olarak bitkiden hazırlanmayacaksa bu özel wasabi tüplerinden kullanılıyor ama genel olarak taze taze hazırlanmış olanı makbul sayılıyor. Servis aşamasında ise ya doğrudan servis tabağında ya da minik sos kaselerinde karşımıza çıkıyor.

Önemli bir not: Eğer daha önce hiç wasabi denemediyseniz ve denemeye karar verdiyseniz mutlaka ölçülü davranmanız ve bu sostan çok az miktarda alarak denemeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Eğer kök sebzeler ya da acı başta olmak üzere çeşitli yiyecek ya da tatlara alerjiniz varsa, kronik bir rahatsızlığınız söz konusuysa, düzenli olarak kullandığınız ilaçlar ya da uygulamanız gereken özel bir perhiz varsa doktorunuza danışmadan bu denli güçlü etkileri olabilecek bir sosu tüketmemeniz de büyük önem taşıyor, aman diyelim.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?