onegreenplanet.org

Rengiyle İçinizi Açacak, Faydalarıyla Şaşırtacak Süper Besin: Mor Patates (Ube)

Favorilerime
Ekle

Bir farklı sebzeleri, meyveleri ve yeme-içme trendlerini daha yakından tanımaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Meraklılarınız bilir. Daha önce geleceğin yeme-içme trendlerinden moringa, teff unu, amarant gibi yakın zamanda hayatımıza girecek olan besinlerin haberini verdik, onları daha yakından tanıdık. Sanki çağın ötesinden geriye gelip, hayatımıza girmiş olan bir başka sebze daha var sırada. Sıkı durun! Gelmiş geçmiş en farklı sebzelerden biriyle, mor patates ile tanıştıracağız sizi. Rengiyle içinizi açacak, faydalarıyla da klasik patatesin tahtını bayağı sallayacak kendisi.

Onunla tanıştıktan sonra hemen pazarlarda onu görmek isteyecek, mor patates püresi dahi yapmak isteyeceksiniz. Doğal bir renklendirici olan bu sebzeye hayran kalacağınızın garantisi de bizden. Ube olarak da bilinen mor patates, dondurmadan ekmeğe, milkshake'lerden yemeklere kadar birçok yemeğin ve tatlının içinde de afiyetle tüketiliyor. Daha fazla ipucu vermeden faydalarından nasıl kullanıldığına mor patatesi hadi gelin daha yakından tanıyalım.

Mor patates nedir? Nerelerde yetişir?

Mor patates ube, purple yam olarak da biliniyor. Bir süredir dünyanın her yerinde süper besin olarak afiyetle tüketiliyor. Peki bu mor patatesin hikmeti ne? Latince ismi ''Dioscorea alata'' olarak bilinen bu sebze, tatlı patatesin küçük kardeşi. Tıpkı tatlı patates gibi bir tada sahip olan mor patatesin doğup büyüdüğü yer ise Endonezya ve Filipinler.

Tatlı patates gibi orta derecede tatlı bir lezzete, koyu renkli bir kabuğa ve içinde de mor bir renge sahip. Bu renk ona aynı zamanda faydalarını da getiriyor. Doğal bir rengi olan bu patates çeşidi, yetiştiği topraktan ve içerisindeki pigmentlerden rengini alıyor. Siz onu yapay bir bitki olarak düşünmeyin, gayet doğaldır kendisi. Neredeyse patatesin ve tatlı patatesin girdiği hatta giremediği tüm tariflerde de kullanılıyor. Gelin şimdi faydalarına ve kullanım alanlarına biraz göz atalım.

Mor patatesin faydaları

Sıra geldi bu güzeller güzeli sebzenin faydalarını öğrenmeye. Bunları not edin mutlaka.

 • Mor patates, klasik patatese oranla içerisinde 10 kat daha fazla antioksidan barındırıyor. Bu özelliğiyle cildi güzelleştirmeye destek oluyor. Yaşlanma belirtilerini azaltmaya da önemli bir yardımcı.
 • Bu güzel sebzenin içerisinde antosiyanin kimyasallar bulunuyor. Bu antosiyanlar sayesinde hücrelerin korunması sağlanıyor, kan dolaşımına destek oluyor ve kanserli hücrelerin oluşumunun da önüne geçilmesine destek oluyor.
 • Kan dolaşımına yaptığı etki sayesinde tansiyon düşürücü özelliğe de sahip kendisi.
 • İçerisinde yüksek miktarda B ve C vitamini, fosfor ve demir bulunduruyor. Bu özellikleriyle bağışıklık sistemini güçlendirici bir yönü de bulunuyor.
 • Lif oranı yüksek ve nişasta oranı da düşük. Bu bakımdan bakıldığında sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı. İçerisindeki yüksek lif sayesinde sindirim sistemini de destekliyor ve daha düzenli çalışmasına yardımcı oluyor.
 • Burun tıkanıklığı, akciğer hastalıkları tedavisinde etkin rol oynuyor.
 • Ülser, gastrit gibi mide rahatsızlıkları şikayetlerinin azalmasına da yardımcı oluyor.
 • Mor patatesin kullanım alanları neler? Mor patates nerede bulunur?

  Başlıyoruz anlatmaya. Mor patates aklınıza gelebilecek birçok şeyin içerisinde hem renk hem de tat verici olarak kullanılabiliyor. Örneğin; bal, fındık, fıstık, mor patates gibi malzemeler ezilerek sabah kahvaltılarında ekmeğin üzerine sürülüp yenebilecek kremalar elde edilebiliyor. Mor bir ekmek mi yapmak istiyorsunuz? Çözümü yine onda. Patateslerinizi fırın ya da haşlama yöntemiyle pişererek rengiyle iç açan nefis mi nefis ekmekler yapmanız mümkün.

  thelittleepicurean.com

  thelittleepicurean.com

  Yine birbirinden renkli, görüntüsüyle çok mutlu eden çörekler yapmak istiyorsunuz diyelim. Hamurunuzun bir kısmına ube (mor patates) koyarak rengi asla solmayan güzellikte çörekler yapmanız mümkün. Patates makarnası olarak adlandırılan gnocchi'ler dahi mor patatesle yapılabiliyor örneğin. Daha ne yapılsın dediğinizi duyar gibiyiz. Sıkı durun! Birbirinden renkli donut'lar, dondurmalar, muffinler ve daha neler neler... Aklınıza gelebilecek birçok tarifin içerisine girip onu güzelleştirme ve tadını bambaşka bir seviyeye çıkarma gücüne sahip kendisi.

  Mor patateslerin son zamanlarda ülkemizde büyük gurme marketlerde ve internet sitelerinde satılmaya başlandığını da meraklıları için ekleyelim.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  2

  Gamze Olgun28 Kasım 2023 09:33
  Merhaba, yukardaki ürün mor patates değil mor tatlı patates yani ube'dir. Bu ismi de sanırım Türkiye'de ilk kullanan benim.. Bu arada mor tatlı patates olup ube olmayan türler de var onu da belirterek ekleyeyim. Ube Filipinlere endemik bir bitki. Okinawa tatlı patatesi de var, Hawaii'de yetişen mor tatlı patates'te..
  Yanıtla
  Yemek.com 1 Aralık 2023 09:13
  Yanıtla
  Güzel bilgiler için teşekkürler!

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?