Fırından Çıkar Çıkmaz Yeme İsteği Uyandıran 9 Leziz Çörek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Çöreğin kelime anlamı aslında yuvarlak ekmek. Ama mutfaktan gelen kokusuyla bizi her zaman mest etmeyi başarmış çörekler bir ekmekten çok daha fazlası. Az yağlı, tuzlu veya şekerli, içerisinde yumurta bulunan hamur işlerinin genel adı çörek olsa da öyle güzel ve farklı tarifler var ki çöreğe insanın aşk şiirleri yazası geliyor.

Türk mutfağında da yeri hep çok farklı ve özel olmuş olan çöreklerin mutlu edemeyeceği kimse, yakışmayacağı çay saati yok. O yüzden bugün mutfağa kokusuyla ve tadıyla herkesi bulutların üzerine çıkaracak çörek tarifleri için giriyoruz.

Afiyetler.

En basitiyle başlayalım: Sade çörek

Sade Çörek Tarifi

Kahvaltıda ekmek yemek istemeyenler için en güzel alternatiflerin başında kesinlikle sade çörek geliyor. Zira zeytinyağıyla hazırlanan sade çörek oldukça hafif. Yanında da peynir, zeytin, bir de çay, yetmez mi?

Yumuş yumuş: Sade çörek tarifi

Pizza bunu kıskanır: Peynirli çörek

Peynirli Çörek Tarifi

Lor peyniri, incecik kıyılmış taze soğan ve baharatlar geliyor ve mayalı küçük hamur parçalarının üzerinde şov yapıyor. Misafirleriniz için çayın yanında verebileceğiniz en güzel ikramlardan biri üstelik.

Minik mutluluklar: Peynirli çörek tarifi

Sıcak tüketiniz: Tahinli çörek

Tahinli Çörek Tarifi

"Demlenmiş bir bardak ince belli çayın yanına en çok ne yakışır?"sorusuna "Ben!" diye cevap verebilecek bir tarif tahinli çörek. Sevmeyenine rastlamadık.

Kış gelsin istersin: Tahinli çörek tarifi

Fransızlar akıllı olacak: Çikolatalı çörek

Çikolatalı Çörek Tarifi

Kruvasana rakip bir tarifle Fransızların aklını alıyoruz. Onlar "pain au chocolat" diyorsa biz de çikolatalı çörek diyoruz. Fırından eriyen çikolata kokusunun tüm evi sardığını düşünün, sonra zaten hemen mutfağa koşacaksınız.

İçin erir: Çikolatalı çörek tarifi

Mutfakta şov var: Bal kabaklı çörek

Bal Kabaklı Çörek Tarifi

Tarçınlı bir çörekten daha güzeli tarçınlı çörek tarifine eklenen bal kabağıdır. Mayalanan ekmeklerin bal kabağı püresiyle buluşması, fırında usul usul pişmesi ve üzerinde gezdirilen beyaz çikolata... Anlayamazsınız.

Çabuk çabuk, bal kabağına dönüşmeden: Bal kabaklı çörek tarifi

Puf gibi kabarır: Haşhaşlı çörek

Haşhaşlı Çörek Tarifi

Tahinli çörek için ölüp bitenlerin kalbinin yarısında sakladığı bir tarif haşhaşlı çörek. Öyle yumuşak, öyle puf gibi ki onu sevmeyene cidden aşk olsun.

Seviyoruz merkez: Haşhaşlı çörek tarifi

Onsuz olmaz: Ay çöreği

Ay Çöreği Tarifi

İç malzemesinin yoğunluğuyla pastane raflarının en sevdiğimiz ürünlerinden olan ay çöreğini evde de yapmak aslında çok kolay. O mis kokusu mutfağı sarınca daha önce neden denemedim diyeceksiniz.

Kahvenin en yakın dostu o: Ay çöreği tarifi

Nazlı yarim saçını örmüş: Paskalya çöreği

Paskalya Çöreği Tarifi

Bazı çeşitleri tatlı, bazı çeşitleri tuzlu olan paskalya çöreği de evinizi pastaneye çevirmek için hazır bekleyen en leziz tariflerden. Üstüne badem de koyarsanız sizden daha müthişi yok.

Beş çayına sizdeyiz: Paskalya çöreği tarifi

Bir gün yine Paris'teyiz: Brioche

Brioche Tarifi

Brioche'ye Fransız ekmeği de diyorlar ama bizce ona Fransız çöreği demek daha doğru. Uzun süre mayalandırılmasıyla ekmek sınıfına girmek de ısrar etse de biz ona süt de koyup mis gibi bir çörek olarak çayımızın yanına konuk ediyoruz.

Jötem ille de jötem: Brioche tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?