Bugüne Dek Değerini Bilmediğiniz Brokolinin 10 Muhteşem Faydası

Favorilerime
Ekle

Lezzetiyle ana yemek ve salatalarda başrolü kapmayı başaran brokoli, şu sıralar hız verdiğimiz diyet olaylarında da en büyük yardımcımız. Ama ne yazık ki değerini bilen az.

Oysa sütlü brokoli çorbasından brokoli wrap'e dek o kadar enfes yemekler yapabilirsiniz ki onla. Üstelik çok da iyi bir yancı, "Et yemeden doyduğumu anlayamıyorum." diyenlere de et ürünlerini tatlandırarak, zenginleştirerek ziyafetler yaşatıyor.

Tadını sevmiyorum diyenleri de şöyle alalım, brokoliyi sevmeniz için size 14 lezzetli neden sayabiliriz, bir de böyle deneyin bakalım. İddialıyız, pişman olmayacaksınız.

Brokoli konusunda neden bu kadar ısrar ettiğimize gelirsek, açıkçası brokolinin faydalı olduğunu biliyorduk, ama bu kadarını öğrenince şaşırdık. İstedik ki siz de bu faydaları öğrenin, brokoliye olan tavrınızı ona göre belirleyin. Mesela biz, bir süre brokoliye yüklenmeye karar verdik. Size de şiddetle tavsiye ediyoruz.

Diyet dostu: Brokoli zayıflamaya yardımcı olur

Düşük kalorili olması nedeniyle diyet yapanların kalbini çalmayı başaran brokoli, üstüne üstlük bir de bol lifli. "Ne işe yarar ki bol lifli olması?" diyenler varsa hemen belirtelim, lifli yiyecekler sizi çok daha uzun süre tok tutar. Yani brokoli yemek, kilo aldırmadığı gibi verdiği tokluk hissiyle kilo vermenize de yardımcı oluyor. Daha ne yapsındı.

Vitaminler sağ olsun: Bıraksanız, cildinize sizden iyi bakar

dogal-yuz-maskeleri1

Brokoli, içerdiği beta karoten ve C vitamini sayesinde cildin daha geç yaşlanmasını sağlar. C vitaminin antioksidan özelliği sayesinde ise cildinizi ışıl ışıl yapar. Aynı zamanda ultraviyole ışınlarından da cildi korur. Size de parlak bir ciltle güneşin tadını çıkarmak kalır.

Brokolinin bu etkilerinden yararlanmak için yemek dışında maske yaparak cilde doğrudan uygulayabileceğinizi de ekleyelim.

Tepeden tırnağa sağlık: Brokoli saçlarınızı güçlendirir

sac-bakim-maskeleri-3

Saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini istediğinizi biliyoruz. Peki, siz bunun için brokoli yemeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Brokoli, içindeki A ve C vitaminleri sayesinde saç köklerinizi güçlendiriyor ve saçların sağlıkla uzamasını sağlıyor. İçindeki kalsiyumun muhteşemliği de işe karışınca saçlarınızın gürlüğüne gürlük katılıyor.

Kötülükler uzak olsun: Kötü kolestrolü azaltmaya yardımcı olur

brokoli

brokoli

Brokolinin bol lifli, bol vitaminli olduğundan bahsettik. Bunlara bir de içindeki beta karoten eklenince kalbimiz tam anlamıyla bayram ediyor. Bu da yetmiyor, kötü kolestrol azalıyor. Onun azalması da koroner damar hastalıklarının azalmasını sağlıyor.

Biz de küçücük bir brokolinin neler yaptığına hayretler içinde bakıyor ve bol bol brokoli yememiz gerektiğini bir kez daha anlıyoruz.

Hep havuç olmaz: Brokoli göz sağlığını olumlu etkiliyor

brokoli-corbasi-yemekcom

Gözlere havucun iyi geldiğini artık hepimiz öğrendik. Ama hep havuçla gün geçmez. Brokoli de içinde bol bol bulunan A vitamini sayesinde retinanın sağlıklı işleyişini sürdürmesini sağlar. Buna ek olarak brokolinin ileri yaşlarda ortaya çıkan katarakt gibi hastalıkları engelleme yönünde olumlu etkileri olduğu da biliniyor.

Kim tahmin ederdi: Brokoli, kemik sağlığını korumanızı sağlıyor

Brokoli Tarifi

Biz hep süt ve süt ürünlerinde kalsiyum var diye öğrendik. Ama brokolideki kalsiyum oranı da yabana atılacak gibi değilmiş. 100 gramında 47 mg kalsiyum bulunan brokoli, kemiğin sağlıklı gelişimi için oldukça önemli. Hatta çeşitli darbeler sonucu kırılan bir kemiğiniz varsa iyileşme sürecinde brokoli yemenizin çok faydalı olduğu da söyleniyor.

Yanağından kan damlar: Kansızlıkla mücadele etmenize yardımcı olur

brokoli-kuru-1

Brokoli, içindeki folik asitler sayesinde demir eksikliğinin önüne geçiyor. Bu da demir eksikliği nedeniyle oluşan ve üşüme, halsizlik gibi belirtilerle kendini göstermeye başlayan kansızlıkla baş etmenize yardımcı oluyor.

Sinirlerine hakim ol: Sinir sisteminin sağlıklı işlemesini sağlar

Üç Renkli Brokoli Salatası Tarifi

Üç Renkli Brokoli Salatası Tarifi

Brokoli, içinde bolca bulunan potasyum sayesinde sinir sistemine iyi gelir. Bu da kendimizi gereksizce stres altında hissetmekten bizi uzak tutar. Kısacası, brokoli ye, kafan rahat etsin.

Temizlik şart: Brokoli, detoks yaparak vücudu temizlemenize yardımcı olur

detoks-manset

Brokolinin içinde bulunan C vitamini, kalsiyum ve amino asitler vücudu kökten uca temizlemenizi sağlar. Detoksların vazgeçilmezlerinden olan brokoliyi siz de bol bol kullanarak vücudunuzun toksinlerden arınmasına destek olabilirsiniz.

Adeta doğal aşı: Birçok kanser çeşidine karşı koruyucu etkileri vardır

brokoli-kalori

National Cancer Institute'un da açıkladığı gibi brokoli; glukorafaninin, diindolylmethane, beta karoten ve selenyum gibi anti-kanserojen maddeler ve bol miktarda vitamin içerdiğinden hücre yapısını korumada oldukça etkilidir. Dolayısıyla kanser gibi hücre yapısının değişimine yol açan hastalıkların önüne geçme konusunda vücuda destek olur.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?