Mesir Macunu Nedir

İçindeki 41 Bitkinin Şifasını Taşıyan Mesir Macununun Faydaları

Favorilerime
Ekle

Çok eski yıllardan beri hayatımızda olan mesir macunu, çörek otundan hardal tohumuna, bazıları akla bile gelmeyecek 41 çeşit bitkiden oluşan özel bir karışım aslında.

Başta Manisalılar olmak üzere bize bu lezzetin değerini hatırlatan, bugünlere taşıyan herkese ne kadar teşekkür etsek az, diyoruz.

O zaman gelin mesir macunu nedir, faydaları nelerdir, içinde neler var, tek tek anlatalım.

İçindekiler

 • Mesir macunu nedir?

null

Mesir macunu, içinde 41 çeşit bitki bulunan Osmanlı'dan günümüze taşınan özel bir karışım.

Bu şahane macunun ilk yapılış hikayesi ise Yavuz Sultan Selim zamanında başarılı bir hekim olan Merkez Efendi'nin Ayşe Hafsa Sultan'ın hastalığını iyileştirmek için çeşitli bitkileri karıştırmasına dayanıyor. Şifalı olduğu anlaşılınca da yıllara meydan okuyor ve adına festivaller düzenlenen bir hale geliyor. Dile kolay, içinde 41 bitki var, lezzet var, şifa var.

 • Mesir macununun içinde neler var?

Mesir Macunu Nedir

Mesir macunun içinde şu bitkiler ve baharatlar bulunur:

 1. Anason
 2. Çivit
 3. Çörekotu
 4. Çöpçün
 5. Hardal tohumu
 6. Damla sakızı
 7. Dar-ı fülfül
 8. Havlıcan
 9. Hindistan cevizi
 10. Hıyarşembe
 11. Hindistan çiçeği
 12. Kakule
 13. İksir
 14. Karabiber
 15. Kalbarda
 16. Kebabiye
 17. Karanfil
 18. Kırım tartar
 19. Kişniş
 20. Kimyon
 21. Ma-i leziz
 22. Limon tuzu
 23. Portakal kabuğu
 24. Meyan balı
 25. Revan kökü
 26. Safran
 27. Rezene
 28. Sarı halile
 29. Sinameki
 30. Şeker
 31. Tarçın
 32. Şamlı-şaşlı
 33. Tarçın çiçeği
 34. Tiryak
 35. Teke mersini
 36. Vanilya
 37. Udülkahr
 38. Zencefil
 39. Yenibahar
 40. Zerdeçöp
 41. Zulumba
 • Mesir macununun faydaları nedir?

Mesir Macunu Faydaları

İçinde birbirinden faydalı 41 çeşit bitki bulunan mesir macununun faydalarını şöyle saymak mümkün:

 • Mesir macunu midenize iyi gelir

Tadıyla ağızlarda şenlik yaşatan mesir macunu, mide rahatsızlıklarında da yardımcınız olmaya hazır. İçindeki anason, hardal tohumu ve kakule gibi bitkiler sayesinde hazmı kolaylaştırır, iştah açar. Yedikçe yiyesin gelir, durduramazsın.

 • Gribal enfeksiyonları kolay atlatmanıza yardımcı olur

İçinde yer alan darıfülfül, karabiber, havlican gibi bitkilerin öksürük kesici, vücuda direnç verici etkileri sayesinde mesir macunu; soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklara iyi gelir.

 • Böbreklerinizin düzenli çalışmasına fayda sağlar

Vücudun neredeyse her yerine şifalı dokunuşlarda bulunmayı başaran mesir macunu, böbrekleri de boş geçmiyor. Özellikle karışımın içinde bulunan kebabe bitkisi sayesinde idrar söktürücü bir etkiye sahip olan leziz macunun böbreklerde oluşan kum ve taş gibi rahatsızlıklara iyi geldiği de söyleniyor.

 • Mesir macunu cinsel gücü arttırır

Mesir macunu, içindeki çörek otu, safran ve zencefilin cinsel gücü arttırma etkileri ve diğer bitkilerin faydalarıyla bir araya gelince hem kendi gücüne hem de insanların gücüne güç katıyor, demek yanlış olmaz.

 • Vücutta oluşan birçok ağrıya iyi gelir

İçindeki her şeyle tam bir şifa küpü olan mesir macunu, hindistan cevizi, beşmase ve kimyon gibi maddeler sayesinde baş ağrısından mide ağrısına kadar pek çok ağrıyı dindirmeye yardımcı.

 • Bağırsak sorunlarıyla baş etme konusunda yardımcı olur

Kimyon, kakule ve çörek otu gibi gaz söktürücü özelliğe sahip birçok bitki bulunan mesir macunu, bağırsak problemleri yaşayanların en büyük destekçilerinden. İçinde bulunan bir diğer madde olan hiyarşembe adlı bitkinin kabızlığa iyi geldiğini de söyleyelim.

 • Vücudun kolesterol ve şeker dengesini korur

Şekerli tadıyla damaklarda iz bırakan mesir macunu, düşünülenin aksine şekerli olduğu için herhangi bir zarar teşkil etmiyor. İçindeki çeşit çeşit baharat sayesinde kötü kolesterolün ve şekerin dengelenmesine olumlu katkılarda bulunuyor.

 • Ağız kokusunu engeller

İçinde o kadar çok baharat var ki mesir macunu yediğinizde ağzınız ister istemez ferahlıyor. İçinde bulunan karanfiller ise mideye ulaştıklarında bile ferahlık sağladığından düzenli mesir macunu kullanılması durumunda uzun süreli tertemiz bir nefese sahip olabiliyorsunuz.

 • Diş sorunlarınıza destek olur

Evet, biliyoruz kimi zaman çok sert olduğu için yemekte zorlanıyoruz ve dişlerimize yapışıyor. Sanıyoruz ki dişlerimize kalıcı bir zarar verecek. Ama hayır, mesir macunu, karanfil ve ud-ül kahar isimli bugüne kadar belki de hiç duymadığınız bir bitki sayesinde diş ağrılarına ve diş nezlesi gibi hastalıklara iyi geliyor.

Yalnız enfes görüntüsüyle cezbeden mesir macunu çikolatası aynı etkiyi yaratmaz, yine yiyin ama çok abartmayın.

 • Kadınlara özel dönemlerinde yardımcı olur

Kadınların pms ağrılarını hafifletmek için kullandığı mesir macunu, emziren kadınların sütünü arttırmasıyla da biliniyor.

Not: Yaparsınız biliyoruz ama yine de söyleyelim, ciddi bir rahatsızlığınız varsa doktora başvurmayı ertelemeyin ve doktor tavsiyesi olmadan mesir macunu dahil herhangi bir yiyeceği tedavi amaçlı kullanmayın.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

riyibslr28 Mart 2024 14:47
Kullanılan görüntülerin mesir macunuyla hiçbir ilgisi yok. Görüntülerdeki macun Osmanlı Macunudur. Yazıda bahsi geçen macun ise Manisa Mesir Macunudur. Düzeltilmeli.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?