bacak-peeling-kahve-ile

Pürüzsüz Bacaklar ve Düzgün Bir Cilt İçin Kış Bakım Rutini

Favorilerime
Ekle

Mevsim kışa dönüp havalar soğuduğunda, artık yaz boyu bıktığımızdan mı, yoksa nasılsa şort, etek, bikini sezonu kapandı diye tembellik ettiğimizden mi nedir, vücut bakımımızı ihmal etmeye başlarız. Bir de soğuk havalarda hareket etmeyi sevmeyen kişilerden isek, kan dolaşımımızın hızı iyice düşer ve cilt bozulmalara daha açık hale gelir. Sonra bahar ayları yaklaştığında alır bizi tatlı bir telaş, yeniden kremlere, masajlara başlarız.

Oysa kış boyunca cildin ihtiyaç duyduğu bakımı, en azından asgari düzeyde sağlasak, o tatlı telaş, tatlı bir huzura dönüşecek. Ve bakım eksikliğinin en önemli ve en görünür kurbanları olan bacaklarımızla ilgili endişelerimiz hafifleyecek.

duzgun-bacaklar-giris

Gerçekten de kış ayları boyunca yeme isteğinin artması yüzünden aniden alınan kilolar hareketsizlikle birleştiğinde selülitler, çatlaklar, çizgiler beliriverir. Bunlar bir kez oluştu mu, geri dönüşü biraz zordur. Fakat kış ayları boyunca rutin haline getirip uygulayabileceğimiz birkaç yöntemle vücutlarımızda kan dolaşımını hızlandırabilir, cilt yüzeyimizi düzgünleştirip pürüzsüzleştirebilir ve olası sorunları en başından engelleyebiliriz.

bacak-giris

“Höff, neymiş bu basit yöntemler?” diyorsanız buyurunuz.

Pürüzsüz bacaklar için kuru fırçalama yöntemi

bacak-fircalama

Kuru fırçalama, uygun bir fırça yardımıyla, banyoya girmeden, cilde hiçbir şey sürmeden vücudu fırçalamak demek. Uygun fırça ise sentetik olanlar değil, kaktüs, at kılı gibi doğal malzemelerden yapılanlar. Bu yöntem, kan dolaşımını hızlandırıp, ölü derilerden kurtulmanın en kolay yöntemi. Cildinizi çizmeden, elinizi hafif kullanarak, canınızı çok yakmayacak şekilde aşağıdan yukarıya doğru fırçalamak önemli. Selülit başta olmak üzere, cilt görünümünü bozan türlü çeşit sorunu hafifletir. Haftada en az 4 defa, 10-15 dakika boyunca kuru fırçalama yapabilirsiniz. Gözle görünür sonuç almak, ortalama 1 ay sürüyor. Düzenli olarak devam ederseniz, mucizevi sonuçlar da elde edebilirsiniz elbette.

Banyoda ıslak fırçalama yöntemi

islak-fircalama

Kuru fırçalama fikri size uzaksa ya da hafta içerisinde yeterince düzenli yapamayacağınızı düşünüyorsanız, banyoda ıslak fırçalama da yapabilirsiniz. Fırçalama rutinini en uygulanabilir şekilde şöyle oturtabilirsiniz: “Aklıma geldikçe kuru fırçalama, her banyoda ıslak fırçalama” veya “Haftada 4 gün kuru fırçalama, haftada 1 banyoda ıslak fırçalama” Sizin için en uygulanabilir, yaşam tarzınız, temponuz ve ihtiyacınız için hangisi en uygunsa onu seçebilirsiniz. Islak fırçalama için de doğal bir fırça edinin. Banyo esnasında sabunluk yerine vücut fırçanızı ıslatın ve kullandığınız vücut temizleyici ürünü (sabun veya jel) fırçayla köpürtün. Ardından ayak bileklerinden başlayarak, aşağıdan yukarıya doğru tüm vücudunuzu hafif darbelerle fırçalayın. Ayak ve ellerinizi, hatta tabanlarınızı da fırçalayabilirsiniz. Cilt gözenekleriniz çok iyi şekilde temizlenmiş ve ölü derileriniz atılmış, yani vücudunuz nemlendirilmek ve sıkılaştırılmak için çok uygun bir vaziyette olacak. Banyo bittiğinde uygun bir kremle kremlenmeyi unutmayın.

Selülit sorunu için kahveli peeling

kahveli-peeling

Kafeinin kan dolaşımını hızlandırıcı etkisinden yararlanmanın en iyi ve doğal yollarından biri, mutfaktaki malzemelerle kolayca yapabileceğiniz bu peeling tarifi. Bu karışımı, haftada 3 defa banyo yapmadan önce ve etrafı biraz batıracağınızı dikkate alarak, banyo zeminine gazete kâğıdı vs. sererek uygulayabilirsiniz. Tüm malzemeleri hafif nemli bir kıvama gelinceye kadar karıştırın ve banyo öncesi öncelikle bacaklarınıza, isterseniz tüm vücuduna masaj yaparak sürün. 10-15 dakika sonra ılık suyla temizleyin ve rutin banyonuzu yapın.

Malzemeler:
1 su bardağı çekilmiş kahve (Türk kahvesi ya da filtre kahve, hatta bunların telvesi uygundur)
½ su bardağı esmer şeker
½ su bardağı Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı

Şekerli ve lime’lı sıkılaştırıcı peeling

sekerli-peeling

Vücut peeling’inde kahve kullanmayı tercih etmezseniz, yalnızca esmer şeker kullanarak da sıkılaştırıcı bir peeling elde edebilirsiniz. Bu tarifi haftada 3 defa, banyo öncesinde uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:
1 su bardağı esmer şeker
1 lime veya limonun suyu (ayrıca kabuklarını da rendeleyerek içine ekleyebilirsiniz)
½ Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı

Sıkılaştırıcı vücut kremi

sikilastirici-vucut-kremi

Piyasadaki çoğu sıkılaştırıcı kremin işe yaramadığını yıllar içerisinde hepimiz öğrendik. Fakat evdeki malzemelerle ve düzenli uygulandığında gözle görünür fark yaratan çok basit yöntemlerle ilgili hala çoğumuz bilgi sahibi değiliz. Aşağıdaki tarifi, severek kullandığınız bir vücut nemlendiriciniz varsa, bahsi geçen yağları onun içine ekleyerek de kullanabilirsiniz.

Malzemeler:
1 su bardağı Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı
30 damla greyfurt yağı
30 damla portakal yağı
30 damla limon yağı
15 damla tarçın yağı
15 damla ardıç yağı
10 damla acı biber yağı veya tarçın yağı

Son olarak, bol su içmenin, hareket etmenin, esnemenin ve iyi beslenmenin yarar ve etkilerini aklınızdan çıkarmayın. Bunlar eksik kaldığında, tüm bu çarelerin sadece günü kurtarabileceğini de

Şifa olsun...

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?