Aslında Hiç Zor Değil: 5 Püf Noktasıyla Kek Nasıl Kabarır?

https://yemek.com/tarif/portakalli-kek/ | Portakallı Kek Tarifi
Simge Güngörer Manacıoğlu
Doğuştan gurme, sonradan şef, şimdi de food editor.
Simge Güngörer Manacıoğlu
7136 takipçi162 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Mart 30, 2020
Duygu Arslan
Eylül 12, 2018
Vestel
Nisan 12
Yemek.com
Nisan 16

Birçok mutfak meraklısının yemek yapma macerası genelde kek yapmakla başlar.

Malzemelerin hepsi karıştırılır, yağlanmış fırın kabına dökülür ve fırına atılır. Yapımı bu kadar kolay anlatılabilen bir tarifte, ufak püf noktaları atlandığı takdirde, lezzetinden kabarmış, çatlamış bir kek görme umuduyla fırın camından içeri bakarken üzerinden kamyon geçmiş gibi dümdüz bir kek ile karşılaşabilirsiniz.

Tam istenilen sonuca ulaşamadıkça, özel kek karışımlarıyla kek yapmak daha kolay ve garanti bir yol gibi gözükmeye başlar. Diğer taraftan, tamamen sizin başarınız ve bilginiz sonucunda kabaran bir kek, koltuklarınızı da kabartacaktır.

Ama lütfen korkmayın, çekinmeyin; fazladan enerji ve zaman harcamadan, evdeki ekipmanlarla kalıbına sığmayıp taşan, mükemmel kekler yapmanız mümkün.

Yemek.com olarak bu yazımızda sizin bize sürekli sorduğunuz "kek nasıl kabarır", "kekin kabarması için ne yapmalı", "kekin kabarması için püf noktaları nelerdir" gibi sorularınıza çeşitli ipuçlarıyla yanıt vermek istedik.

Kekin kabarması için bütün malzemeler oda sıcaklığında olmalı

kek-malzemeleri-subat-2021

Kek yapımı için kullanacağınız bütün malzemeler, terayağından ununa kadar en az yarım saat önceden oda sıcaklığına çıkarılmalı. Yumurta ve yağ için bu süre biraz daha uzun olabilir. Oda sıcaklığında olması, hem malzemelerin birbirleriyle iyi karışmaları açısından hem de kimyası açısından çok önemlidir.

Kekin kabarması için ince püf noktası: Şeker tamamen gözden kaybolana kadar çırpılmalı

elmali-kek-adim-4

Birçok kek tarifinin başlangıç noktası, şeker ve tereyağın çırpılmasıdır. Bu noktada şekerin tamamen gözden kaybolana dek bu işlemin devam etmesi kekin pişerken kabarması açısından çok önemlidir. Tereyağın oda sıcaklığında olması da şekerin daha hızlı erimesine yardımcı olacaktır.

"Kek nasıl kabarır" diye soranlara: Kuru malzemeleri eleyerek kullanmak şart

un-eleme-subat-2021

Un, kakao, karbonat, kabartma tozu... Bütün bu malzemeleri eleyerek kullanmak hem malzemelerin havalanıp kabarmasını sağlar hem de arada oluşan topaklar çözülür.

Fazla karıştırmayın, durun: Un ekledikten sonra kek hamuru çok karıştırılmamalı

sutsuz-yumurtasiz-pamuk-kek3

Unu eleyerek karışıma ekledikten sonra bir spatula yardımıyla alttan üste doğru, sadece un gözden kaybolana kadar karıştırmanız yeterli olacaktır. Fazla karıştırmak kekin kabarmasını doğrudan etkiler.

Kabarmış kekin püfü sabır: Pişirme aşaması da en az hazırlık kadar önemli

firinda-kek

Kek harcının hazırlanma aşaması önemli olduğu kadar onu pişirme aşaması da önemlidir. Öncelikle, aksi belirtilmediği sürece fırın mutlaka önceden ısıtılmış olmalıdır.

Sıcaklık çok yüksek olursa kekin dışı pişer içi pişmez ve kekiniz çöker. Bu yüzden sıcaklığı düşük tutup, pişmesini sabırlı bir şekilde beklemek gerekir.

Mümkünse hiç veya ilk yarım saat asla ve asla fırın kapağını açmamalısınız. Fırının ısısındaki ani düşün keki söndürür.

Özetle, yukarıda saydığımız ufak püf noktalarına dikkat edin, sabırlı olun ve kekinize sevginizi gösterin. Kekini kabartmak için saydıklarımız dışında önerileri olan varsa da yorumlara bekliyoruz, lütfen bizimle paylaşın.

Afiyetler!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?