https://yemek.com/tarif/portakalli-kek/ | Portakallı Kek Tarifi

Aslında Hiç Zor Değil: 5 Püf Noktasıyla Kek Nasıl Kabarır?

Favorilerime
Ekle

Birçok mutfak meraklısının yemek yapma macerası genelde kek yapmakla başlar.

Malzemelerin hepsi karıştırılır, yağlanmış fırın kabına dökülür ve fırına atılır. Yapımı bu kadar kolay anlatılabilen bir tarifte, ufak püf noktaları atlandığı takdirde, lezzetinden kabarmış, çatlamış bir kek görme umuduyla fırın camından içeri bakarken üzerinden kamyon geçmiş gibi dümdüz bir kek ile karşılaşabilirsiniz.

Tam istenilen sonuca ulaşamadıkça, özel kek karışımlarıyla kek yapmak daha kolay ve garanti bir yol gibi gözükmeye başlar. Diğer taraftan, tamamen sizin başarınız ve bilginiz sonucunda kabaran bir kek, koltuklarınızı da kabartacaktır.

Ama lütfen korkmayın, çekinmeyin; fazladan enerji ve zaman harcamadan, evdeki ekipmanlarla kalıbına sığmayıp taşan, mükemmel kekler yapmanız mümkün.

Yemek.com olarak bu yazımızda sizin bize sürekli sorduğunuz "kek nasıl kabarır", "kekin kabarması için ne yapmalı", "kekin kabarması için püf noktaları nelerdir" gibi sorularınıza çeşitli ipuçlarıyla yanıt vermek istedik.

Kekin kabarması için bütün malzemeler oda sıcaklığında olmalı

kek-malzemeleri-subat-2021

Kek yapımı için kullanacağınız bütün malzemeler, terayağından ununa kadar en az yarım saat önceden oda sıcaklığına çıkarılmalı. Yumurta ve yağ için bu süre biraz daha uzun olabilir. Oda sıcaklığında olması, hem malzemelerin birbirleriyle iyi karışmaları açısından hem de kimyası açısından çok önemlidir.

Kekin kabarması için ince püf noktası: Şeker tamamen gözden kaybolana kadar çırpılmalı

elmali-kek-adim-4

Birçok kek tarifinin başlangıç noktası, şeker ve tereyağın çırpılmasıdır. Bu noktada şekerin tamamen gözden kaybolana dek bu işlemin devam etmesi kekin pişerken kabarması açısından çok önemlidir. Tereyağın oda sıcaklığında olması da şekerin daha hızlı erimesine yardımcı olacaktır.

"Kek nasıl kabarır" diye soranlara: Kuru malzemeleri eleyerek kullanmak şart

un-eleme-subat-2021

Un, kakao, karbonat, kabartma tozu... Bütün bu malzemeleri eleyerek kullanmak hem malzemelerin havalanıp kabarmasını sağlar hem de arada oluşan topaklar çözülür.

Fazla karıştırmayın, durun: Un ekledikten sonra kek hamuru çok karıştırılmamalı

sutsuz-yumurtasiz-pamuk-kek3

Unu eleyerek karışıma ekledikten sonra bir spatula yardımıyla alttan üste doğru, sadece un gözden kaybolana kadar karıştırmanız yeterli olacaktır. Fazla karıştırmak kekin kabarmasını doğrudan etkiler.

Kabarmış kekin püfü sabır: Pişirme aşaması da en az hazırlık kadar önemli

firinda-kek

Kek harcının hazırlanma aşaması önemli olduğu kadar onu pişirme aşaması da önemlidir. Öncelikle, aksi belirtilmediği sürece fırın mutlaka önceden ısıtılmış olmalıdır.

Sıcaklık çok yüksek olursa kekin dışı pişer içi pişmez ve kekiniz çöker. Bu yüzden sıcaklığı düşük tutup, pişmesini sabırlı bir şekilde beklemek gerekir.

Mümkünse hiç veya ilk yarım saat asla ve asla fırın kapağını açmamalısınız. Fırının ısısındaki ani düşün keki söndürür.

Özetle, yukarıda saydığımız ufak püf noktalarına dikkat edin, sabırlı olun ve kekinize sevginizi gösterin. Kekini kabartmak için saydıklarımız dışında önerileri olan varsa da yorumlara bekliyoruz, lütfen bizimle paylaşın.

Afiyetler!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

5

AYŞE ARABACI11 Eylül 2019 6:42
BENDE SİZE BENİM FORMULUMU VEREYİM,YUMURTA BEYAZI DA KEKİ KABARTMA DA BÜYÜK FAKTÖR,SARI VE BEYAZI AYRI AYRI KABARTIP SONRA BİRLEŞTİRİRSENİZ PAMUK GİBİ KEK OLUR.BUNUN İÇİN ISIYI TUTAN DEMİRDÖKÜM VEYA BAKIR TAVAYA YARIYA GELECEK SEKİLDE SU KOYUN SUYU ISITIN.KAYNAMASIN SADECE ISINSIN VE BEYAZINI CIRPACAĞINIZ KABI BU TAVANIN İÇİNE KOYUN ÇIRPIN BEYAZ ÇOK DAHA KISA SÜREDE KREMSANTİ KIVAMINI ALACAK.DAKİKALARCA MİKSER SALLAMANIZA GEREK KALMAYACAK.VE KEKİDE PİŞER PİŞMEZ FIRINDAN ÇIKARMAYIN ,FIRININ KAPAĞINI YARIYA KADAR AÇIP 10 DK FIRINDA BEKLETİN HEMEN SÖNMEZ BÖYLECE...
Yanıtla
Yüksel Keles22 Nisan 2017 12:04
bilgliler çok güzel
Yanıtla
Sebo Erk20 Temmuz 2016 12:38
Teşekkür ederim
Yanıtla
Şehnaz Türkkorur28 Nisan 2016 3:57
Şeker ve yumurtayı çırparken kabartma tozunu da aynı anda çırpıyorum, kabarmayan kelime yok.
Yanıtla
Gülay Erken22 Mart 2016 1:22
Sırası önemli diye biliyorum. Önce yumurta köpük halini alana kadar, sonra şeker, ardından yağ. Bu üçü yüksek devirde çırpılacak.
Yanıtla
Sercan can 30 Mart 2016 8:03
Yanıtla
Gülay hn.bu yazdıklarım size değil..yukarıdaki yazıya Asla ve asla katılmıyorum.ben malzemeleri dolaptan Alıp direk koyuyorum,unu şimdiye kadar hiç elemedim.yağ ile yumurta çırparak hiç başlamadım..ama ben Şahane kekler yapıyorum.herkesin bildiği ölçüleri kullanıyorum yanlız 2 kab.tozu koyuyorum.artı soğuk fırına bile koyup pişirdiğim oldu.hiçte öyle sönme falan olmadı..Yazıyı çok abartılmış buldum..
mikser 27 Eylül 2016 7:32
Yanıtla
kabartma tozunun dozunu arttırarak keki zehirliyorsunuz, Seviye Toker.
AYŞE ARABACI 11 Eylül 2019 6:46
Yanıtla
2 KABARTMA TOZU KOYARAK TADINI BOZUP KABARIK BİR KEK ELDE EDİYORSUNUZ.KABARTMA TOZU TADINDAN GÖTÜRÜR BUNU UNUTMAYIN.Bİ KERE HİÇ KABARTMA KOYMADAN YUMURTA BEYAZINI YORUMDA ANLATTIĞIM SEKİLDE YAPIN VE BAKIN .PASTA TADINDA KEKLER ELDE EDECEKSİNİZ.

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?