tasassur-manset

Yiyeceklerin Ömrünü Uzatarak Mutfak Masraflarını Azaltan 12 Tasarruflu Pratik Bilgi

Favorilerime
Ekle

Mutfak, evin en masraflı bölümü. Her ay, her hafta yemek için yapılan harcamayı hesaplayınca bile insanın içi sızlıyor.

O kadar alışveriş masrafına bir de ziyan olan, daha kullanılmadan bozulduğu için çöpe gitmek zorunda kalan yiyecekler eklenince durum iyice can sıkıcı bir hal alıyor.

Bunun önüne geçebilir miyiz diye düşündük, az kişinin bildiği birçok pratik ve tasarruf yaptıracak bilgiye ulaştık. Sizle de hemen paylaşalım istedik.

Bu bilgilerle yiyeceklerinizin kullanım ömrünü uzatabilir, buzdolabındaki çürük meyve ve sebzeleri temizlemekten kurtulabilir ve en önemlisi bütçenize çok sağlam bir katkıda bulunabilirsiniz.

Patatesleri uzun süre muhafaza etmek için birbirinden ayrı tutun

Patates ve soğan gibi yiyecekler saldıkları gazlar nedeniyle bozulduklarında yanındakileri de hızlıca bozar. Patateslerinizin uzun süre bozulmadan kalmalarını istiyorsanız her bir patatesin arasında mesafe olmasına özen gösterin.

Balı karanlık ve serin bir ortamda saklayın

Bal, bozdolabında saklandığında şekerlenir ve hoşa gitmeyen bir görüntü ve kıvama sahip olur. Bunun önüne geçmek için balı karanlık ve serin ortamlarda muhafaza edebilirsiniz.

Muzların saplarını sarın

Aldığınız muzların kısa sürede kararıp çürümesini engellemek için sap kısımlarını streç film ya da alüminyum folyo ile sarabilirsiniz.

Sebzelerin uzun süre dayanması için haşlayarak dondurun

Sevdiğiniz sebzeleri her mevsim yemek için derin dondurucuda saklamayı düşünüyorsanız, dondurucuya koymadan önce haşlamalısınız. Yaklaşık 3 dakika haşlayarak dondurucuya kaldırdığınız sebzeler 3 aya kadar bozulmadan durur.

Domates sosunu dondurarak ömrünü uzatın

Yemekleri tatlandıran domates sosları, kavanoz açıldıktan sonra maksimum bir hafta bozulmadan durabiliyor. Bu sorunun önüne geçmek için domates sosunuzu küçük parçalar haline ayırıp dondurucuda saklayabilirsiniz.

Marulları kağıt peçeteye sararak muhafaza edin

Marulların buzdolabında sulanarak çürüme sorununun önüne geçmek için kağıt havlu ve peçetelere sararak dolaba kaldırın. Böylece marulların nemlenmesini engelleyerek diriliğini korumasını sağlayabilirsiniz.

Soğanlarınızı külotlu çorapların içinde saklayın

Buzdolabında ya da normal dolaplarda sakladığınız soğanlar, kısa sürede bozulur veya filizlenir. Bunun yerine naylon külotlu çoraplarda saklamayı denerseniz 8 aya kadar bozulmadan kaldıklarını göreceksiniz.

Elmaları sirke ile yıkadıktan sonra buzdolabına kaldırın

Elma halihazırda dayanıklı bir meyve. Ancak kilolarca elma alma alışkanlığınız varsa bozulmamaları için sirke ile yıkayıp kurulayarak buzdolabına atabilirsiniz. İnanması güç olsa da bunu yaptığınızda elmalar 6 aya kadar bozulmaz.

Havuçları uzun süre kullanabilmek için kumlu toprakta saklayın

Fazla miktarda havuç aldıysanız ve bozulmalarından endişeleniyorsanız tahta bir kabın içine kumlu toprak koyarak havuçları içinde muhafaza edebilirsiniz. Zaten kumlu toprakta yetişen havuçlar, evde bekledikleri süre boyunca da toprak içinde olduklarında bozulma süreleri uzar.

Peynirlerinizi parafinli kağıda sararak saklayın

Bir kez peynir alıp uzun süre o peyniri tüketiyorsanız, aldığınızda üzerinde yer alan plastik ambalajlardan kurtulun ve onun yerine peynirinizi parafinli kağıtlara sarın. Böylece normale göre çok daha uzun süre bozulmaz.

Ananasları yapraklarını kesip ters çevirerek saklayın

Ananasların uzun süre bozulmadan kalmasını istiyorsanız yapraklarını kesip ters bir şekilde buzdolabında saklayabilirsiniz.

Yeşil soğan ve sarımsaklarınızı su ve güneş ışığı ile muhafaza edin

features.faithtap

features.faithtap

Yeşil soğan ve sarımsakların tazeliğini korumak için içinde biraz su olan cam bir kavanozda saklayabilirsiniz. Kavanozu güneş ışığı gören bir yerde bekletirseniz yeni soğanlar elde etmeniz de mümkün.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?