yumurta-kahverengi-beyaz-kasim-2020

Hangisini Almalısınız: Beyaz ve Kahverengi Yumurta Arasındaki Farkı Belirleyen 5 Unsur

Favorilerime
Ekle

Yumurta satın alırken rengine dikkat ediyor musunuz? Alışveriş yaparken eliniz beyaz renkli olanlara mı uzanıyor, yoksa kahverengi olanlara mı? Sırf alışkanlıktan mı belli bir rengi tercih ediyorsunuz, yoksa tamamen rastgele mi hareket ediyorsunuz? Aralarındaki fiyat farkı mı yoksa etkiliyor satın alma alışkanlıklarınızı?

Yumurta seçerken rengine dikkat etmeden rastgele seçiyor olsanız bile çoğu kişinin merakı neden beyaz ve kahverengi olmak üzere iki yumurta çeşidi olduğu. Sizin de aklınızda aynı soru işaretleri dolanıyorsa yaklaşın bu sır perdesini aralıyoruz.

Renk farkının sebebinin kaynağı tavuklar

tavuk-yumurta-kasim-2020

Yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan sorusunu es geçip yumurtanın rengini onu yumurtlayan tavuğun belirlediğini söyleyerek başlayalım ilk önce. Diğer bir deyişle tavuğun cinsi yumurtanın rengini belirliyor.

Beyaz kulak memesi (evet yanlış duymadınız) olan beyaz tüylü tavuklar kuluçkaya yattığı zaman ortaya beyaz yumurtalar çıkarken kırmızı kulak memesine sahip ve kahverengi-kırmızı tüylü olan tavukların yumurtası çoğunlukla kahverengi oluyor. Ayrıca benekli ya da mavimsi yumurtalar yumurtlayan tavuk cinsleri de mevcut.

Kahverengi yumurtalar daha mı iyi?

yumurta-tavuk-renkleri-kasim-2020

Kahverengi yumurtaların daha iyi olduğu maalesef bir şehir efsanesinden başka bir şey değil. Bu görüşün oluşmasında çoğunlukla kahverengi olanların biraz daha pahalı olması yatıyor. Ama gerçek bu değil.

Zira tat ve beslenme değeri açısından kahverengi ve beyaz yumurtalar arasında hiçbir fark yok. Yani sizin için ne kahverengi yumurta daha iyi ne de beyaz yumurta. Eşitler.

Kabuklarının kalınlığı ile renklerinin bir bağlantısı var mı?

kahverengi-beyaz-yumurtalar-yeni

Buna da cevabımız hayır. Her iki renk yumurtanın da kabuk kalınlığı aynı, renkler bunda etkili değil. Bir yumurtanın kabuğunu ince ya da sert yapan tavuğun yaşı aslında. Daha genç tavuklardan çıkan yumurtaların kabukları daha sert olurken yaşlı tavuklar da kabuklar daha ince bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Peki o zaman neden kahverengi yumurtalar daha pahalı?

kahverengi-yumurtalar-kasim-2020

Kahverengi yumurtalar daha sağlıklı ya da daha organik olduklarından daha pahalı değiller, önce bunda bir anlaşalım. Beyaz yumurtalardan nazaran daha pahalıya satılmalarının nedeni yine tavuklar. Kırmızı-kahverengi tavuklar beyaz tavuklardan daha yaygın olduğu için çiftçiler onları beslerken daha fazla harcama yapmak durumundalar. Bu da yumurta markete ulaştığı anda bize fiyat etiketi olarak dönüyor.

Kahverengi köy yumurtaları daha lezzetli ama?

yumurta-kahverengi-beyaz-kasim-2020

Şöyle diyelim kendiniz tavuk yetiştiriyorsanız ve yumurtalarını evinizde tüketiyorsanız; daha leziz bir tadı olduğuna ve yumurta sarısının daha canlı olduğuna tanık olmuşsunuzdur. Ve tavuğunuz kahverengi renkte yumurta veriyorsa bunu ona bağlamış olabilirsiniz. Ama aslında bu da yumurtanın rengiyle bağlantılı değil. Daha güzel bir tat alıyorsunuz çünkü o tavuk çok daha iyi beslendi. Daha doğrusu tavuğa verdiğiniz besin yumurtanın lezzetini etkileyen en önemli faktör.

Kısacası beyaz ve kahverengi yumurta arasında tat, besin değeri açısından hiçbir fark yok. Paşa gönlünüz hangisini isterse onu gönül rahatlığıyla tariflerinizde kullanabilir ve kahvaltılarda tüketebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Aydoğdu Paryaz Ayten24 Mart 2016 03:08
Pahalı olma kısmî pek mantıklı değil gibi
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?