Tüm Püf Noktaları ve Tarif Önerileriyle: Airfryer'da Sebze Nasıl Közlenir?

Favorilerime
Ekle

Airfryer, son yıllarda mutfaklarda popüler hale gelen bir pişirme cihazı. Geleneksel fritözlerin aksine, yağ kullanımını minimize ederken yiyecekleri hava sirkülasyonuyla kızartıyor, dolayısıyla daha sağlıklı bir pişirme yöntemi vaadediyor. Birçok kişi sadece et, tavuk veya balık gibi yiyeceklerin airfryer'da pişirilebileceğini düşünür; halbuki fonksiyonlarından biri de sebze közleme işlemi. Sebzelerinizi airfryer'da közlemeniz, lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık veya yemek hazırlamanızın harika bir yolu olacak. Denedikten sonra bize hak vereceğinize eminiz. Başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli nokta şu: Farklı markalar ve modeller arasında farklı ayarlar söz konusu olabilir. Bizim vereceğimiz süre opsiyoneldir; doğru sıcaklık ve zaman ayarını anlamak için ilk pişirme deneyiminiz esnasında kontrollü olmanızı tavsiye ederiz.

  • Airfryer'da közleme işleminden önce sebzeler nasıl hazırlanır?

airfryerda-sebze-nasil-kozlenir-shutter-ekasama1

Sebzelerinizi yıkayın ve istediğiniz şekilde kesin. Dilerseniz bütün şekilde de kullanabilirsiniz. Biber, patlıcan, kabak, domates, soğan ve mantar gibi sebzeler közlemek için harika birer seçenektir. Sebzelerinizi daha sonra bir yemekte kullanacaksanız tatlandırmadan airfryer'a yerleştirebilirsiniz; direkt tüketecekseniz önce bir kapta zeytinyağı, tuz ve dilediğiniz baharatlarla karıştırmanızı öneririz.

  • Airfryer'da közleme yapmak için ideal pişirme derecesi nasıl olmalı?

Pişme süresi sebzelerin boyutuna, türüne ve hazneyi ne kadar doldurduğunuza göre değişir. Kapya biber, mantar, havuç, patlıcan gibi sebzeleri bütün bir şekilde közlemek için 200 derecede, 15 dakika süresince pişirme işlemi ideal olacaktır. Önemli olan bir nokta şudur ki, sebzeleriniz kuru olmalıdır. Aksi takdirde közleme işlemi dilediğiniz gibi gerçekleşmeyebilir. Airfryer çalışmaya başladığı andan itibaren hava sirkülasyonu sistemi, sebzelerin eşit şekilde pişmesini sağlar. Sebzeleri düzenli olarak karıştırmanıza veya çevirmenize gerek kalmadan homojen bir sonuç elde edebilirsiniz.

  • Airfryer'da sebzeler nasıl daha hızlı közlenebilir?

Sebzelerinizi daha hızlı közlemek isterseniz doğrayarak hazneye eklemeyi de tercih edebilirsiniz. Bu şekilde sebzelerin airfryer'ın haznesine olan yüzey alanı artacaktır ve pişirme süresi en az 5 dakika kısalacaktır. 200 derece yerine 190 dereceyi tercih etmeniz de kestiğiniz sebzelerin dokusu için daha doğru bir işlem olacaktır. Bu şekilde kullanmayı tercih ederseniz, işlemin yarısında sebzeleri bir kez ters yüz etmeniz daha güzel bir sonuç elde etmenizi sağlar.

  • Airfryer'da tüm sebzeler közlenebilir mi?

Tüm sebzeler airfryer'da közlemeye uygundur. Patates, bal kabağı, yer elması gibi nişasta oranı yüksek sebzeleri de airfryer'da közleyebilirsiniz. Özellikle patatesi ön işlem olarak biraz haşlamak ve ardından airfryer'da közleme işlemine tabii tutmak harika kumpirler elde etmenizi sağlayabilir. Bu tarz sert sebzeleri iri parçalar halinde pişirmek için 190 derece ve 25 dakika süre idealdir.

  • Airfryer'da közlediğiniz sebzelerle yapabileceğiniz tarifler

Közlediğiniz sebzeleri çok daha lezzetli bir biçimde tüketmek için birbirinden güzel meze tariflerimiz emrinize amade lakin labneyle yapılan bu üç meze tarifine öncelik tanımanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu mezelerde yaratıcılık size ait, airfryer'ınızda muhteşem bir şekilde közlenen sebzelerinizi balsamik sirke, taze otlar, peynir çeşitleri, acı biber sosu gibi ürünlerle de kusursuz hale getirebilirsiniz.

"Ben mutfağımda yaratıcı tarifler severim, görüntüsü ve tadıyla misafirlerim mest olsun!" diyenler için ise altında yeşil elmalı ve enfes dokudaki cacığı, üzerinde leziz sosuyla servis edilmiş közlenmiş patlıcandan oluşan bu yemeği öneririz. Keyifli akşam yemeklerinize damga vuracaktır. Üstelik airfryer'ın yardımıyla 15 dakikada hazır ve nazır!

Közlenmiş Biber ve Pastırmalı Ekmek Üstü Tarifi

Közlenmiş Biber ve Pastırmalı Ekmek Üstü Tarifi

Son olarak, vakti olmayan ve airfryer'ı tam da bu zaman faktöründen dolayı tercih edenler için pastırma ve közlenmiş biberin lezzetiyle bezeli, sarımsak dokunuşuyla damağınıza bayram ettirecek bu ekmek üstü tarifi mutfakta sizi bekliyor!

Bu tarifler ilginizi çektiyse daha fazlası için sizi buraya alalım: Airfryer'da yapabileceğiniz leziz yemek ve tatlı tarifleri

Geleneksel közleme yöntemlerine kıyasla, airfryer'da sebzeleri közlemenin daha az efor gerektirdiği aşikar. Aynı zamanda sebzelerin doğal lezzeti ve besin değeri de bu şekilde korunuyor. Sebzelerin dışını çıtır hale getirirken iç kısmının yumuşak kalması, kolay temizlenebilir olması, ön ısıtma gerektirmemesi ve bu sayede elektrik tasarrufu sağlaması da onu avantajlı hale getiren özelliklerinden sadece birkaçı. Sizler de bu yazımızdaki püf noktalarını kullanır ve tariflerimizi dener; daha sonra yorumlarınızı bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz. Şimdiden afiyet olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?