En Pratik Yöntemleriyle: Bal Kabağı Nasıl Pişirilir?

Favorilerime
Ekle

Kışın habercisi enfes bal kabakları! Birbirinden farklı onlarca bal kabağı çeşidi sonbahar mevsiminin son aylarında tezgahları renklendirmeye başlıyorlar. Özellikle yeni yıl yaklaşırken koca koca kabakları sofralarımızda daha çok ağırlamaya başlıyoruz. Kendiliğinde hafif tatlı lezzetleriyle klasik kabaklardan ayrılıyorlar. Bal kabakları kendi içlerinde de farklılaşıyor. Kimi bal kabağından tatlı ve reçel yapılırken, kimi daha çok yemeklerde kullanıma uygun kabaklar oluyorlar. Gelin bugün bu nefis kabakları nasıl pişirebileceğimizden, hangi tariflerde kullanabileceğimizden bahsedelim. Birbirinden farklı halleriyle bal kabakları sofralarınıza konuk olmaya hazır.

Bal kabağı nasıl pişirilir?

kabak-tatlisinin-puf-noktalari-2

Bal kabaklarınızı aldınız. Her ne çeşit kabak olursa olsun ilk işiniz keskin bir bıçak yardımıyla kesip kabuklarını soymak olsun. Kabuk kısımları üzerinde kalkdığı takdirde hafif acı bir lezzette kalıyor ve pişmesi zorlaşıyor. Bal kabaklarınızı kestiğiniz zaman içlerinden çıkan çekirdekleri de atmayın. Evde kendi kabak çekirdeklerinizi hazırlayın. Üstelik çok da pratik bir şekilde. Merak edenlerinizi şuradan alalım: Ziyan Etmeyin Sakın: 7 Pratik Adımla Çiğ Kabak Çekirdeği En Kolay Nasıl Kavrulur?

kabak-nasil-pisirilir

Bal kabağını tatlılarda ya da çorba şeklinde tüketmek istiyorsanız pişirme şekillerinden ilki pek tabi onları hafif haşlayarak pişirmek. Özellikle tatlılarda kullanacağınız zaman öncesinde mutlaka şekerde bekletip üzerine su ilavesinde bulunarak haşlamanızı öneririz. Çorbalarda kullanmak için ise haşlama suyunun içerisine kekik, karabiber gibi baharatlar ilave ederek de pişirebilirsiniz. Daha hızlı pişirmek için küçük parçalar haline getirebilir ya da iri dilimler halinde düdüklü tencerede pişirebilirsiniz. Haşladıktan sonra dilediğiniz tarifte kullanabilir, püre haline de getirebilirsiniz.

kabak-nasil-pisirilir3

Bir başka pişirme yöntemi ise bal kabaklarını sotelemek. Ön pişirme işlemi yapmadan bal kabaklarını sotelemek biraz zor olabilir. Bu nedenle en enfes sonuçları alabilmek adına bal kabaklarını hafif haşladıktan sonra sotelemenizi öneririz. Ön pişirmesiz bal kabağı sotelemek için ise su ilavesiyle ağır ateşte hafif yumuşatıp ardından yağ ilave ederek soteleyin. Bu şekilde içleri yumuşacık olacaktır.

kabak-nasil-pisirilir2

Bal kabaklarını bir başka pişirme yöntemi ise fırında pişirmek. Lezzetini en çok koruyan yöntemlerden de biri aynı zamanda. Bal kabaklarını dilerseniz baharatlar, zeytinyağı, bolca sarımsak ve taze otlarla harmanlayarak fırında pişirebilirsiniz. Daha tatlı olmasını isterseniz şeker ya da pekmez ilavesiyle, tarçın gibi baharatlarla tatlandırarak pişirme şansına da sahipsiniz. Bal kabağının dışı kıtır içi de yumuşacık olsun isterseniz önce hafif haşlayıp ardından fırına verebilirsiniz. Her türlü hali nefis! Şimdiden ellerinize sağlık.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?