manset-toz-bezi

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [13-19 Nisan]

Favorilerime
Ekle

Nisan coşkusu kaldığı yerden devam ediyor. İstanbul Film Festivali ve Restoran Haftası gibi şahane etkinliklere yenileri ekleniyor.

Kendinizi sokaktan, çimden, parktan kapalı bir mekana atmak zor biliyoruz ama bazı etkinlikler var ki kaçırılacak gibi değil. Biz o bazı etkinlikleri sıralayalım siz karar verin artık.

XJAZZ İstanbul @ Cue İstiklal 16 Nisan

Berlin'in en büyük ve en kapsamlı caz festivali XJAZZ Festival, İstanbul'u şenlendirmeye devam ediyor. Bu kez rotamız Cue İstiklal ve hedefte de iki muhteşem müzisyeni dinlemek var.

Bunlardan ilki Amerikalı prodüktör, DJ, davulcu Christian Prommer. Kendisi solo şovları ve DJ setleri ile büyük caz festivallerin vazgeçilmez isimlerinden olur. Tanışın! Diğer bir ismimiz de caz, klasik, soul ve elektronik müzik sularında yüzen Kelvin Sholar.

Bu Cumartesi "kulak pası nasıl silinir"e şahit olacaksınız. Kaçırmayın deriz!

Cue İstiklal adres: Tomtom Mahallesi Yeniçarşı Caddesi No:38, İstanbul

FG DIGITAL @ garajİstanbul 16 Nisan

Elektronik müzikseverleri bir adım öne alabilir miyiz? Bu haberi duymak sizi bir hayli mutlu edecektir. FG DIGITAL serisi ile son dönemin en ses getiren isimlerini aynı gün, aynı sahnede görebilirsiniz. Nasıl mı? Tek yapmanız gereken cumartesi günü garajİstanbul’a doğru yol almak.

Berlin menşeli plak şirketi Keinemusik’in başrol oyuncularından David Mayer, deep house ve minimal müziği başarılı bir şekilde harmanlayan Rampue, Burning Man, Day Zero, Fusion, Maya Hearts gibi festivallerde boy göstermiş Oceanvs Orientalis gecenizi unutulmaz kılacak üç isim.

Onların da deyimiyle; gerçeklik ve rüya arasında geçireceğiniz bir geceye hazır olun!

garajİstanbul adres: Tom Tom Mahallesi, Yeni Çarşı Caddesi, Kaymakam Reşat Bey Sokak, 11A, Beyoğlu, İstanbul

Detay @ BLOK Art Space 5 Nisan-12 Mayıs

“Algılayamadığımız küçük detaylar her şeye karar verir.” demiş yazar ve akademisyen W.G. Sebald. Sergi de bu sözden yola çıkıyor ve kaçırılan, kaçırılmak istenen, görmezden gelinen, görülmediği düşünülen tüm detaylara farklı açılardan yaklaşıyor.

Andrea Facco, Burak Dikilitaş, Buşra Tunç, Cansu Çakar, Emin Mete Erdoğan, John von Bergen, Marco Di Giovanni, Sadık Arı olmak üzere toplam sekiz sanatçı bu inceleme için aynı çatı altında toplanıyor. Detayı bir teknik olarak da ele alabilen bu sanatçılar, izleyicileri görünenin ötesine çağıran işler üreterek, günümüz sanatında eser ile izleyici arasındaki mesafeyi kapatmaya çalışıyorlar.

12 Mayıs’a kadar bu sergiye ev sahipliği yapacak BLOK art space’i takibe almanızı öneririz çünkü bu sergi çerçevesinde daha birçok etkinliği olacak.

BLOK art space adres: Faik Paşa Caddesi, No:22, D:2, Beyoğlu, İstanbul

Haftanın filmi: Toz Bezi

Haftanın gidilesi vizyon filmini seçiyoruz: Toz Bezi!

Kars Öyküleri’nden tanıdığımız Ahu Öztürk bu filmin de yönetmenliğini üstleniyor. Nazan Kesal, Asiye Dinçsoy, Serra Yılmaz ve Didem İnselel ise filmin oyunculuklarını paylaşıyor.

İstanbul’da iki temizlik işçisi kadının hikayesini konu edinen filmde; gündelik çatışmalar, hiyerarşi, yoksulluk, annelik, kadınlık, hayat mücadelesi var.

Filmin 21. Nürnberg Film Festivali En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini aldığını, 2016 İstanbul Film Festivali Yarışma Filmleri'nden biri olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Özellikle kadın arkadaşlara duyurulur: Bu hafta sonu en yakın sinema salonunda bitiniz!

Yeldeğirmeni Sanat Film Günleri: Mobile Home, Tristesse Club @ Yeldeğirmeni Sanat 18-25 Nisan

Kadıköy Belediyesi, Goethe Institut işbirliği ile şahane Alman filmlerini ayağımıza kadar getirdikten sonra bu kez en yeni Fransız filmleriyle karşımızda! İş birliğini ise bu kez Fransız Kültür Merkezi ile yapıyor.

Programda ise iki nefis film var. İlki François Pirot yönetmenliğindeki Mobile Home. Diğeri ise Anne Azoulay, Dominique Reymond, Laurent Lafitte gibi isimlerin oyunculuklarını paylaştığı Tristesse Club. Bu filmde atacağınız kahkahalar ile pazartesi sendromunuzu bir nebze azaltabilirsiniz.

Türkçe altyazılı izleyebileceğiniz filmlerin ücretsiz gösterileceğini de hatırlatalım.

Yeldeğirmeni Sanat adres: Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No:43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy, İstanbul

Reborn @ Galerist 7 Nisan-7 Mayıs

Halil Vurucuoğlu'nun Galerist'teki ilk kişisel sergisi Reborn, haftanın en dikkat çeken sergilerinden.

Sergi Carl Gustav Jung’un aynı isimli arketipinden yola çıkıyor. Amaç ise sembollerle kişinin iç dünyasını irdeleyen neden ve nasıl sorularına yanıt aramak.

Anlayacağınız sadece sanatseverlerin değil psikiyatri, Jung ve arketiplerle içli dışlı olan herkesin görmesi gereken sergilerden. Notunuzu alınız! 7 Mayıs’a kadar vaktiniz var.

Galerist adres: Meşrutiyet Caddesi No:67 K:1, Beyoğlu, İstanbul

Souq Bahar @ Souq Karaköy 16-17 Nisan

facebook

facebook

Şubat ayında Souq Ziyafet ile yiyip içtikten sonra şimdi yine onunla birlikte baharın gelişini kutluyoruz.

Sade bir o kadar da şık mayo ve bikinileriyle 5th Position, yüzlerce plağıyla Pantheon Records, gözlük ve sırt çantalarıyla Parfara, rengarenk kulaklıklarıyla Happy-Nes, saatleriyle Skagen, gözlere şenlik bahar koleksiyonuyla Boho Vesper, takılarıyla Gözde Atlı Souq Bahar’da göreceğiniz isimlerden bazıları.

Souq’un vazgeçemediği Petra da gün boyu artizan kahveleriyle sizi mest edecek. Bu kez bir sürprizleri de var hem. Gaye Su Akyol, Lara Di Lara, Can Başyiğit diyelim gerisi siz anlayın!

Souq Karaköy adres: Kemankeş Mah. Mumhane Cad. Murakıp Sok. No: 12, Karaköy, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?