hayvansever-mekanlar-istanbul

Hem Midemize Hem de Kalbimize Pati Atan İstanbul'un Hayvansever 10 Mekanı

Favorilerime
Ekle

Yıl 2016 olmuş ve biz böyle bir liste yapmanın üzüntüsü içerisindeyiz. Gönül ister gerek kalmasın ama “Üzgünüz, hayvan sokmak yasaktır!” gibi cümleler ile sıkça karşılaştığınızı tahmin ediyoruz. Bu durumu bizzat siz yaşamasanız da mutlaka tanıklık etmişsinizdir.

Hem hayvan sahiplerinin bu yükünü hafifletelim hem de bu mekanlara kocaman alkışlar gönderelim diye İstanbul’daki hayvansever mekanları derledik.

Gözden kaçan mekanlar illa ki olmuştur. Yorum olarak gönderirseniz içeriğimize seve seve dahil ederiz.

Kahvaltılar küçük dostlarımızla daha güzel: Sixty Beans

İlk alkışlarımız Nişantaşı’nın krepçisi Sixty Beans’e gidiyor. Açıldığı ilk günden bu yana hem leziz krepleriyle yüzümüzü güldüren, mis kokulu kahvesiyle sabahlarımıza güneş gibi doğan bu mekan evcil hayvanların rahatlıkla girebileceği mekanlardan.

Hatta mesajları bile var; "Kahvaltıya gelirken küçük dostlarınızı evde bırakmayın sakın! Pazar sabahları, dostlarla güzel!"

Sabah yürüyüşleriniz sonrası olur da bir kahve içip soluklanmak isterseniz Sixty Beans aklınızda olsun!

Eve sipariş vermek için: Sixty Beans

Sixty Beans adres: Teşvikiye Mahallesi, Ihlamur Nişantaşı Yolu Sokak, No 23/A, Şişli, İstanbul

Pati dostu çalışanlarıyla Nişantaşı'nın gözdesi: M.O.C.

Herhalde Nişantaşı, hayvanseverlerin en sevdiği semtlerden. Yürüyüş sonralarında minik dostunuz ile gidebileceğiniz mekandan bol başka bir şey yok. M.O.C. da bunlardan en popüler olanı. Duymayanı yoktur.

İstanbul’da üçüncü nesil kahvenin öncülerinden. Hem nefis kahveleri ve eğitimleriyle, hem rahat çalışma ortamıyla, hem de pati dostu çalışanlarıyla gönlümüzün birincisi. Mekana gittiğinizde mutlaka size yanaşıp kendini sevdirtecek bir köpek göreceksiniz.

M.O.C. adres: Teşvikiye Mahallesi, Şakayık Sokak, No 4, Şişli, İstanbul

Çünkü Galata sokakları kedileriyle güzel: Old Java

Galata’nın en iyi kahvecilerinden. Yaz kış demeden burada yapılacak keyfin haddi hesabı yok. Sokağının sessizliğinden midir mekanın sıcaklığından mı pek sevdik kendisini. Bir de kucağınızdan inmeyen, bir masadan diğerine atlayan kedilerine vurulduk tabii. İzin verseniz kahvenize eşlik edecekler. Galata’da sokak ya da evcil hayvanlarınıza kucak açan Nişantaşı'ndaki gibi öyle çok mekan yok maalesef. Bu yüzden Old Java’nın değerini bilmeli!

Yukarıdaki fotoğrafın hikayesini de kendilerinden dinleyelim: "Galata sokakları, aslında biraz da kedileri ile güzeldir. Özellikle Tatar Beyi Sokak, bu açıdan çok daha fazla özel ve güzeldir. Yine bir sabah, geceden uykusuzluk çeken bir sokak kedimiz, kahve ile sorununu çözmeye çalışıyor."

Eve sipariş vermek için: Old Java
Old Java adres: Müeyyedzade Mahallesi, Tatar Beyi Sokak, No 8, Beyoğlu, İstanbul

İşletmecileri de köpek sahibi: Kamu Coffee

Nişantaşı’nın yeni, pek sevimli kahvecisi. Aslında bir kahveciden daha fazlası. Kamu’da kokteyl de içebilirsiniz mesela. Leziz tostlarından ve anne eli değmiş kurabiyelerinden yiyebilirsiniz. Tabii ki o vintage kupalarda verilen kahvenin tadı bir başka. Ama olur da stresli bir günün sonunda bir iki kadeh bir şey içmek için illa çok gürültülü barlara gitmenize gerek yok. Çünkü Kamu tüm huzuru ve sakinliğiyle sizi bekliyor.

Mekan pek yeni olduğu için anlatmaya doyamadık. Asıl konumuza dönecek olursak; kendileri tam bir hayvansever. Hatta kendilerinin Instagram hesabından şöyle bir açıklama yapmışlıkları bile var: "Köpek sahibi işletmeci kardeşler olarak biliriz ki hayvan kabul eden mekan bulmak zordur. 1 ay önce burayı açtığımızda kafeye hayvan alıp almama gibi bir konu bile gelmedi gündeme. Tabii ki gelmez, aynı çileyi uzun süre biz de çektik."

Kamu Coffee adres: Teşvikiye Mahallesi, Hacı Emin Efendi Sokak, No 17, Şişli, İstanbul

Her canlı türüne kapıları açık: Dört Kadıköy

Nişantaşı gibi Kadıköy’ün de bu konuda pek duyarlı olduğunu söyleyebiliriz. Dört Kadıköy de bu mekanlardan biri. Hatta kendileri yakın zamanda yukarıdaki fotoğrafla birlikte şu notu paylaştı: "Barista Zeus bardan bildiriyor: Dört Kadıköy’de her canlı türüne kapımız açık!”

Mekanı sadece hayvan dostu diye tanıtmak biraz haksızlık olur gerçi. En başta leziz kahveleri olduğunu söyleyelim. Özellikle flat white konusunda bir numaralar. Onun dışında bir hayli aydınlatıcı etkinlikleri var. Mesela ucuza nasıl seyahat edilir konulu konuşmalar, yelken ve denizcilik üzerine, yaratıcılık üzerine sohbetler bu etkinliklerden birkaçı. Sözün kısası Dört’e gitmeyen kalmasın!

Dört Kadıköy adres: Caferağa Mahallesi, Ressam Şeref Akdik Sokak, No 19, Kadıköy, İstanbul

Mekan Keşkül'e emanet: Fahriye Cafe

Fahriye’yi öve öve bitiremediğimiz doğrudur. Kütüphanesinden vintage dekorasyonuna, rahat koltuklarından nefis ev yapımı tatlılarına, final, ödev, iş güç bahanesiyle saatlerce kalkmadığımız masasından müziklerine kadar gönlümüzü fethetmiş bu mekana saygımız sonsuz. Hem içinde geçirdiğimiz dakikalarda verdiği huzura hem de hayvan dostu oluşuna...

Fahriye'ye gittiğiniz anda mekanın müdavimi olan Keşkül (fotoğraftaki minnoş) ile tanışacaksınız mesela. Kimi zaman miskin miskin o koltuklarda yayılıyor kimi zaman da gelip kendini sevdirtecektir. Kadıköy’ün en keyiflisi, gitmeli!

Fahriye Cafe adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, Leylek Sokak, No 3/A, Kadıköy, İstanbul

Bizim kruvasan seven dostlarımız var: Kruvasan İstanbul

Söz konusu hayvansever mekanlarsa Nişantaşı’ndan o kadar çok uzaklaşamıyoruz. "2015’in En Trend Mekanları” listemizde de yer verdiğimiz Kruvasan'ın mekanında her türlü canlıyı memnuniyetle ağırladığı doğrudur.

Gitmişken kahve yanında çıtır çıtır kruvasanından yemek şart tabii. Acukalı, zeytin ezmeli, otlu omletli meşhur Kru isimli kahvaltısından hiç bahsetmeyelim bile.

Kruvasan İstanbul adres: Teşvikiye Mahallesi, Avukat Süreyya Ağaoğlu Sokak, No 10, Şişli, İstanbul

Sabah kahveleri onlarla daha güzel: Coffee Sapiens

Kahveleriyle yatıp kalktığımız Coffee Sapiens de hayvansever mekanlardan. Hatta bu fotoğraf da en bayıldığımız paylaşımlarından biri: "Sabah kahvesi en çok böyle güzel bakan biriyle içilince keyifli!”

Coffee Sapiens’in kahvelerini artık bilmeyen yoktur. Peki ya browniesini, içinden mozzarella, pesto sos, roka geçen otçullar isimli sandviçini yemeyen var mı?

Coffee Sapiens adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak, No 10/C, Beyoğlu, İstanbul

Patili dostlarımıza her zaman yer var: Muhit

https://www.instagram.com/p/cVy85MhwMO/ | instagram

instagram

Karaköy’de birçok mekanın sahip çıktığı bir sokak kedisi var. Gelin görün ki Muhit'te minnoşlardan bir değil bir sürü var. Hatta bazen sandalyeler üzerinde mışıl mışıl uyuyan kediler görüp, ayakta çayını, kahvesini içen insanlar görmeniz pekala mümkün.

Karaköy’ün en eskilerinden sayılan Muhit’i sadece dünya tatlısı kedileriyle anmak olmaz tabii; günün her saati gidebileceğiniz mekanın iştah kabartan kahvaltısı, avokado ve hangover isimli tostunu, makarnaları ve tatlılarını da hatırlatalım.

Muhit adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak, No 9/A, Beyoğlu, İstanbul

Topağacı'nda bir patisever: Grey Food § Drink

greyfood

“Topağacı Mekanları 2” için yavaştan kolları sıvamak şart oldu. İlk listenin üzerinden öyle çok zaman geçtiği de söylenemez amma velakin Topağacı’ndan “yeni mekan” haberleri geldikçe geliyor. Grey de bunlardan biri ve fazlasıyla şık. Aydınlatması, duvarlarındaki saksı bitkileri, kokteyl/yemek sunumu, barı on numara.

Açıldığı günden beri hayvanseverlerin kalbinde taht kurdu. Hatta yemeklerinden, menüsünden önce mekan hayvansever oluşuyla anıldı. Bizce pek de güzel oldu.

Grey Food § Drink adres: Teşvikiye Mahallesi, Şakayık Sokak, No 19/B, Şişli, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Sensin didem21 Mart 2016 04:21
cihangir Lumiere' de evcil hayvanları kabul ediyor. menüsüde çok güzel
Yanıtla
Ilayda Ece Ozsahin18 Mart 2016 19:37
Polonez brasseria ve bafetto cd.bostan açık bölüme köpek alıyorlar
Yanıtla
Şirin Güvel15 Mart 2016 22:40
Ataşehir Bulvar 216 İçinde The Hunger,Quik Burger, Bağdat cad. Dardenia ekleyebilirsiniz listeye :))
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?