wonderland-rumelihisarustu

Bilmeyenin Boğaziçi Üniversitesi'nden Mezun Olamadığı 11 Hisarüstü Mekanı

Favorilerime
Ekle

Üniversiteliler bilir; kampüs çevresindeki mekanlar, kaçınılmaz bir şekilde en az 4 yılınızı geçireceğiniz yerlerdir. Ders öncesinde, arasında, sonrasında ve derse gidilmeyen zamanlarda, yani neredeyse her gün gidilen bu yerler bir süre sonra vazgeçilmez oluverir.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri için de durum farklı değil. Yıllardır varlığını sürdüren, okuyanından mezununa herkesin bildiği Rumeli Hisarüstü mekanları, bir Boğaziçili için Hisarüstü'nü Hisarüstü yapan en temel şeylerden. Biz de bu yazıda Rumeli Hisarüstü'nde öğrencilerin vakitlerinin büyük bir kısmını geçirdikleri mekanlardan, uzun süre muhabbet edip kanka oldukları esnaflardan bahsedelim istedik.

Olmazsa olmaz: Meşhur Rumelihisarı Börekçisi

Kahvaltıların bir numaralı adresi Börekçi, Hisarüstü'ndeki favori buluşma mekanlarından. Bir çayla gün boyu oturma hakkı kazanabildiğiniz öğrenci dostu bu yere gelen gençler arasında ucuz poğaça, fıstıklı kıymalı börek ya da çikolatalı böreği en az bir kez yemiş olma şartı aranıyor Şu an adı Börek Fırını olmasına rağmen mekan, yıllardır Boğaziçililerin "Börekçi"si olmaya devam ediyor.

Eve sipariş etmek için: Meşhur Rumeli Börekçisi

Anne eli değmiş gibi: Mutfak

Üniversite için evinden ayrı düşenler bilir, o anne yemekleri çok özlenir. Rumeli Hisarüstü'nün anne yemeği yapan en güzel öğrenci mekanlarından Mutfak, Boğaziçililerin ev yemeği hasretini gideren yerlerden. Menüde yer alan geniş kahvaltı seçenekleri, askıda yemek uygulaması ve karpuz-peynir gibi mevsime uygun sürprizleriyle de mekan, öğrencilerin sevgisini kazanıyor.

Çaylar müesseseden: Hazal Ana İskender Kebapçısı

Bir anda canı kebap yemek isteyen Boğaziçili'nin uzaklara gidecek kadar vakti yoksa gidebileceği birkaç adresten biri olan Hazal Ana, dürümden porsiyona, salatadan tatlıya ideal bir menüyle hizmet veriyor. Yeni yeni açılan restoranlara inat yıllardır Hisarüstü'ndeki varlığını korumayı başaran mekan, öğrenciler arasında geçtiğimiz yıllarda kapanan DÜRÜMCÜ kadar olmasa da zaman zaman efsanelere konu oluyor.

Her gün yenir: Urfam Lahmacun & Pide

Lahmacunlarının lezzeti ve fiyatı nedeniyle gençlerin neredeyse her gün tıka basa doldurduğu Urfam, öğrenci bütçesinin en büyük destekçisi. Ay başlarında pek uğramayanların bile ay sonuna doğru yolunu aşındırmaya başladığı Urfam; kahvaltı menüsü, lahmacunları ve maç yayınlarıyla bugüne kadar rakipleriyle girdiği mücadeleden her daim alnının akıyla çıkmayı başaran taraf oldu, hatırlatalım

Zamanın ötesinde: Wonderland

Biri Güney Kampüs'te, biri de Hisarüstü’nde olmak üzere Rumeli Hisarüstü’nde iki şubesi olan Wonderland, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin vazgeçemediği mekanlardan biri. Özellikle cana yakın çalışanları ve birbirinden lezzetli dünya mutfağı örnekleriyle yıllardır semtin en popüler mekanlarından olan Wonderland’in meşhur Cajun Chicken Basketi, mekanın en popüler yiyeceklerinden. Hatta o kadar seviliyor ki Boğaziçi Üniversitesi'nin 150. yıl etkinliklerinde gömülen zaman kapsülüne kutusu bile koyuldu.

Hisarüstü’ndeki Lübnan: Tahin

tahin-falafel-1

Rumeli Hisarüstü'nde farklı tat arayışındaki öğrencilerin en büyük şansı, tartışmasız Tahin. Et ve et ürünlerini Lübnanlı özel şeflerin ellerine bırakan Tahin, 2014’te Hisarüstü’nde açıldıktan sonra o kadar talep gördü ki sadece paket servis için Karaköy’de ikinci bir şubesinin açılması uzun sürmedi. Salatadan falafele, pide çeşitlerinden yedi farklı humusa kadar uzanan menüsüyle Lübnan mutfağının temsilcisi Tahin, Hisarüstü’ndeki en iyi restoranlardan.

İsmiyle müstesna: Rumeli Pilavüstü

Boğaziçili bir gencin ev yemeği özlemi sayesinde ortaya çıkan bir aile işletmesi olan Rumeli Pilavüstü, uygun fiyatlarıyla öğrenci bütçesine en uygun yerlerden. Paket servisiyle yurtlarda kalan öğrencilerin de ön sıradaki tercihlerinden olan mekan, güler yüzlü çalışanları ve leziz yemekleriyle Boğaziçililerin gönüllerinde ayrı bir yer edinmeyi başaran yerlerden. Mekan, zaman zaman sosyal medyadan yorumlara verdiği cevaplarla da öğrencilerin sempatisini toplamayı başarıyor.

Kimseye söylemeyin: Ağaç Ev

Boğaziçi Üniversitesi’nin muhteşem manzaralı kampüslerinden biri olan Hisar Kampüs’ün içinde yer alan Ağaç Ev, öğrencilerin ders arasında muhabbete ya da tatlı yemeye gittiği doğayla iç içe, huzurlu ve sakin bir mekan. Hafta sonları ise çoğunlukla lezzetli ve bol çeşitli serpme kahvaltıları için tercih edilen Ağaç Ev'in ahşap piknik masalarında oturmayan Boğaziçili yoktur sanıyoruz

Eski nesil ocakbaşı: Şükrü Baba

İzole konumu yüzünden ilk yıllarda keşfedilmese de okulu yarılayanların müptelası olduğu ve bir daha kolay kolay bırakamadığı bir ocakbaşıdır Şükrü Baba. Asıl adı Bakar Ocakbaşı olsa da sadece öğrenciler arasında değil, yerli halk tarafından da her zaman Şükrü Baba olarak bilinmiştir. Samimi ortamının yanı sıra birbirinden lezzetli ızgaraları ve uygun fiyatlarıyla dikkat çeken Şükrü Baba, Rumeli Hisarüstü’ndeki öğrencilerin dertlerini ve mutluluklarını paylaştıkları en güzel kafa dağıtma mekanlarından.

Dar mekanlara tepki olarak doğdu: Keçi

Öğrenci ve pub denince akla gelen mekanlar genelde kısa taburelerin bulunduğu küçücük ve kalabalık yerler. İşte Keçi, bunlara tepki olarak doğmuş, çiceği burnunda bir pub. Sadece alan büyüklüğüyle değil, dekorasyonu ile de dikkat çeken Keçi, öğrenci bütçesine uygun fiyatlarıyla açılmasının üstünden çok geçmeden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin gözdesi olmayı başardı.

Bonus: Kağıtlar dolusu arşivin adresi Durak Copy

prizma-reklam

prizma-reklam

Evet bir restoran ya da kafe değil, ama tartışmasız Boğaziçililerin en uğrak mekanı Durak Copy. Midtermler yaklaştıkça değeri daha bir anlaşılan kırtasiye, geçmiş yıllara ait ders notları, çözümlü midterm ve final sorularıyla sınavlara çalışan gençlerin en büyük yardımcısı. İçinde yeteri kadar vakit geçirirseniz hiç beklemediğiniz işe yarar arşivler de bulabilirsiniz, bizden söylemesi Durak Copy'nin Kuzey Kampüs tarafında kalan diğer şubesinin de öğrenci kulüplerinin faaliyetlerinde flyerlardan posterlere dek yaptığı indirimlerle kulüp dostu olduğunu ekleyelim. Teşekkürler Durak Copy!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Mahmut Subasi14 Mayıs 2017 03:30
az once alttaki yorumu gorunce kontrol ettim. doydos yemeksepeti.com da olmadigi icin listeye girememis olabilir. tam da sirketin is modeline uyan bir post olmus. "sen bizden degilsin dostumm."
Yanıtla
Zeynep Çetin 15 Mayıs 2017 09:44
Yanıtla
Merhabalar, listemizdeki mekanların hepsini seçerken Boğaziçi Üniversitesi'nden mezun olmuş olanlardan ve halihazırda öğrenci olanlardan fikir aldık ve onların en çok sözünü ettikleri, severek andıkları mekanları sıraladık. Dolayısıyla söylediğiniz gibi bir durum söz konusu değil. Üstelik listemizdeki mekanların birçoğu zaten yemeksepeti.com'da yok. :)
bugrahan27 Şubat 2016 16:20
Doydos nerde??
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?