athena-manset

İstanbul’da #BuHaftaSonu Nereye Gitsek, Ne Dinlesek, Ne İzlesek? [30 Mart-5 Nisan]

Favorilerime
Ekle

Pek dengesiz Mart’ı da ardımızda bırakıp Nisan’a şöyle en güzelinden, en hareketlisinden bir selam çakıyoruz!

Yine film gösterimleriyle koltuklarımıza yayılıp konserlerle kabımıza sığamıyoruz. Şüphesiz haftanın en iz bırakacak etkinliği için rotamızı Salon İKSV’ye çeviriyoruz. Extramücadele’nin yeni sergisini görmeyi de ihmal etmiyoruz. Pera Müzesi’nin zihin açıcı programını, İstanbul’u baş aşağı eden Büyüktaş’ın serisini de ajandalara not ediyoruz tabii.

Hafta yine dopdolu, hafta yine olaylı.

Ben Sadece Bana Söyleneni Yaptım @ Galeri Zilberman 25 Mart-7 Mayıs

Gökyüzünde Tanrı Yok Kuşlar Var, Bunu Ben Yapmadım Siz Yaptınız gibi sergilerle tanıyıp takibe aldığımız sanatçı Extramücadele, yeni sergi ile huzurlarınızda. Zilberman’daki ilk sergisi olan Ben Sadece Bana Söyleneni Yaptım, kadın ve cezanın ayrılmaz ilişkisinden yola çıkıyor. Beraberinde itaat etmeye, arkaik kitaplara ve borç kavramına doğru yol alıyor. Kısacası sergide bir Extramücadele dokunuşuyla güncel yaşam kültürünün eleştirisini göreceksiniz.

Sanatçının heykel ve yerleştirmelerinden oluşan sergi için son gün 7 Mayıs. Notlar alınsın!

Galeri Zilberman adres: İstiklal Cad. No: 163, Mısır Apartmanı, Kat: 3, D:10, Beyoğlu, İstanbul

Düzülke @ Bozlu Art Project 21 Mart - 25 Nisan

Sosyal medyada Aydın Büyüktaş’ın fotoğraflarıyla karşılaşmayan yoktur herhalde. Hani şu İstanbul’u alternatif bir bakış açısıyla bizlere sunduğu pek sürreal fotoğraflarından bahsediyoruz. Kapalıçarşı, Sultanahmet Meydanı, Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nu baş aşağı ettiği fotoğraflardan.

Edwin Abbott’ın “Flatland: A Romance of Many Dimensions” kitabından ilham alarak yola çıktığı “Düzülke/Flatland” serisini şimdilerde Bozlu Art Project’te görebilirsiniz. 25 Nisan’a kadar da vaktiniz var, bilginize!

Bozlu Art Project adres: Teşvikiye Cad. İsmet Apt. No:45/1, Nişantaşı, İstanbul

Haftanın Filmi: Eddie the Eagle

35. İstanbul Film Festivali başlamadan ısınma turlarına başlamalı, listeler çıkarmalı, biletler almalı, atölye/söyleşiler es geçilmemeli… Bir yandan da vizyon filmleri ihmal edilmemeli. Bilindiği gibi gelmeleri ile gitmeleri bir oluyor.

Bu hafta da radarımızda Dexter Fletcher’in yönetmenliğindeki Kartal Eddie/Eddie the Eagle var. Kingsman: Secret Service’deki beklenemedik başarılı performansıyla Taron Egerton ve Hugh Jackman filmin başrol oyuncularından. Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, İngiltere’nin kalbinde taht kuran kayak atlama sporcusu Eddie Edward’ın hikayesini ele alıyor.

Kısa Film Gecesi @ Başka Sinema 30 Mart

Gün geçmiyor ki Başka Sinema bir güzel haberle yüzümüzü güldürmesin, ajandalarımızı işgal etmesin!
!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde gitmeye vakit bulamadığınız, kaçırdığınız kısa filmleri Başka Sinema salonlarında izleyebilirsiniz.

Başka Çarşamba Kısa Film Gecesi çerçevesinde düzenlenen programda toplam 8 film gösterilecek. Filmler arasında Ziya Demirel’in 68. Cannes Film Festivali’nde yarışan filmi Salı, Derya Durmaz’ın 66. Berlin Film Festivali’nde seyirci karşısına çıkan filmi Gri Bölge öne çıkan kısalardan.

Detaylar ve mekanlar için şöyle alalım.

Konuşma Serisi: Giorgio de Chirico Üzerine @ Pera Müzesi 2 Nisan

Geçtiğimiz haftalarda Pera Müzesi’nin İtalyan Konsolosluğu ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle ağırladığı Giorgio de Chirico Dünyanın Gizemi isimli sergisinden bahsetmiştik. Bu sergi kapsamında düzenlenen zihin açıcı etkinlikleri de kaçıracak değiliz. İşte bunlardan biri tüm gün sürecek olan konuşma serisi.

Küratör Fabio Benzi, Katherine Robinson, Ahmet Soysal, Engin Soysal, Claudio Strinati önderliğinde gerçekleşecek olan konuşmaların ana başlıkları da şöyle: Metafizik Sanatın Başlangıcı, Neo-Metafizik Sanat: 1968–1976, Okunmayı Bekleyen Resim; Bakılmayı Gerektiren Metin, Gizemli Havuzlar.

İtalyan Kültür Merkezi ve Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek olan konuşmaların ücretsiz olduğunu, rezervasyon alınmadığını da söyleyelim.

Ayrıntılar için şöyle buyurun.

Dennis Cruz @ Kloster 2 Nisan

Kloster bol danslı, zıplamalı, pek hareketli ve hiç mütevazı olmayan hayatına hız kesmeden devam ediyor. Kloster’ın kabini, bu kez Dennis Cruz’a emanet!

İspanya'nın en prestijli müzik ödülleri, Vicious 2015'te "En İyi İspanyol Techno DJ" ve "En İyi İspanyol Müzisyen" dallarında aday olan Cruz için 2 Nisan’ı şimdiden bir yerlere not edin! Çünkü İngiltere'den Yunanistan'a kadar birçok clubta başarılı performanslara imza atmış Cruz, hareketli Cumartesi’nin hakkını verecek gibi.

Kloster adres: Hüseyinağa Mahallesi, Kamer Hatun Caddesi, No 10/B, Beyoğlu, İstanbul

Ane Brun @ Salon İKSV 1 Nisan

Geliyorr, o geliyor! Nordik melodilerin Norveçli prensesi Ane Brun geliyor!

Big in Japan, One, Hanging, Daring to Love, Theese Days, Oh Love gibi daha pek çok şarkıyla yüreklerimizi dağlayan Ane Brun, yepyeni albümü ‘When I’m Free’nin turnesi kapsamında tekrardan Salon İKSV’de!

Ane Brun öncesinde ise İsveç sahnesinin parlayan yıldızı Mariam The Believer, nam-ı diğer Mariam Wallentin sahnedeki yerini alacak.

Kuzey dinginliğini ayağınıza kadar getirecek bu konser, haftanın en büyük etkinliklerinden, kaçırılacak gibi değil!

Salon İKSV adres: Nejat Eczacıbaşı Binası, Sadi Konuralp Caddesi No:5, Şişhane, İstanbul

Athena @ Babylon Bomonti 31 Mart

Athena severler bir öne çıkabilir mi? Çünkü kendileri uzun bir aradan sonra özlenen akustik performansıyla Babylon’da sahne alacak! Hem de bu perşembe!

Türkiye’de punk ve ska akımının önemli temsilcilerinden Athena’nın hareketli şarkıları kadar akustik şarkılarıyla gönlümüzü fethettiği doğrudur.

Mart ayına güzel bir nokta koymak isteyenleri böyle alalım.

Babylon Bomonti adres: Silahşör Caddesi, Bomonti, Şişli, İstanbul

DJ Koze + Tufan Demir @ Babylon Bomonti 2 Nisan

Athena ile Mart ayına güzel bir nokta koyup Nisan’a da şöyle en güzelinden bir merhaba diyebilmek için Babylon Bomonti’ye doğru yol almalı.

Bu kez mekanı şöyle bir sallayacak bir isimle karşınızdayız: Stefan Kozalla ya da bilinen adıyla DJ Koze. Herkesi oracıkta kendine hayran bırakma özelliğine sahip DJ Koze, teknonun yanı sıra house ve hip hop müziklerinde de ustalığını gösterip Amydala isimli albümü ile akıllarda yer etti. Şimdi sırada DJ Koze’yi dünya gözüyle, canlı canlı görmek var. Gitmezsek olmaz!

Dj Koze öncesi ve sonrası sahne alacak Tufan Demir, gecenin ev sahipliğini üstlenen isim. Al sana bir sebep daha!

Babylon Bomonti adres: Silahşör Caddesi, Bomonti, Şişli, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?