İstanbul'da Kuru Fasulyenin Uğruna Şiirler Yazdığı En İyi 10 Pilavcı

Favorilerime
Ekle

Pilav, en nefis ana yemek, en iyi yancı, yeri geldiğinde en hayat kurtarıcı lezzettir. Bir kere bunu bir kabul edelim. Çünkü pilav; canımız, ciğerimiz, tavuğun yakışanı, nohutun sevdalısıdır. Ona ne kadar güzelleme yapsak az kalır ya, şimdilik bu kadarla yetinelim.

Bir de yazıya dökülmemiş ama hepimizin gönlünde yer etmiş çeşitleri vardır pilavın. Anne pilavı vardır mesela, seyyar satıcı pilavı, favori mekan pilavı. Hepsi de bir harikadır, hepsi de damaklarda farklı şekillerde kodlanır. Bu yüzden birbiriyle kıyaslanmaz ya hiçbiri, işte tam da öyle bir şeyden bahsedeceğiz.

Annenizin muhteşem ellerinden yemeye alıştığınız pilavlara ya da en sevdiğiniz seyyar satıcıdan sıklıkla aldıklarınıza sözümüz yok, onların yeri ayrı. Ama biz şöyle oturup tadına vara vara, yanındaki ayran bardağını yeniden ve yeniden doldurarak, uzun arkadaş sohbetleri eşliğinde yenilen pilavların ait olduğu yerlere gidiyoruz bu kez.

Bozulmayan gelenek: Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı

Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı, köklü tarihi ve bozulmamış değerleriyle pilavcılığı hakkıyla sürdürüyor. Pilavı, et suyu ve Trabzon tereyağı ile lezzetlendirerek hakkını veren enfes pilavcı, kavurmalı ve kuru fasulyeli çeşitleriyle de tam bir ziyafet yaşatıyor. Bunu çok uygun fiyatlarla sunduğunu da belirtelim.

Adres: Kuloğlu Mahallesi, İstiklal Caddesi, Ayhan Işık Sokak, No 16, Beyoğlu, İstanbul

Eve sipariş vermek için: Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı

Çeşit çeşit: Hünkar Restaurant

Nefis yemekleriyle Nişantaşı'nda misafirlerini ağırlayan Hünkar, nohutlu ve hamsili pilavlarıyla efsane olacağa benziyor. Menüdeki "günün pilavı" ise sürpriz tatlar denemek isteyen pilav sevdalıları için bir harika. Domatesli ve patlıcanlı pilavdan bıldırcınlı pilava kadar çok farklı tatlar deneyebilirsiniz, bizden söylemesi.

Adres: Harbiye Mahallesi, Mim Kemal Öke Caddesi, No 21, Şişli, İstanbul

Tok olsan da yersin: Pilavcıoğlu

Pilav konusundaki uzmanlığı menüsüne yansıyan Pilavcıoğlu, nohut ve fasulye gibi tanıdık lezzetleri yapmakla kalmamış, körili ve sosisli pilav gibi birçok seçenek eklemiş. Her bir pilav çeşidinden karışık olarak alabileceğiniz Pilavcıoğlu'nun meşhur Türkistan pilavlarını da es geçmemenizi öneriyoruz.

Adres: Caferağa Mahallesi, Sakız Gülü Sokak, No 17/4, Kadıköy, İstanbul

Bir ana yemek olarak pilav: Boğaziçi Borsa

Baldo pirinçten yapılan güzel bir pilavın yanına ne koyarsan koy, güzel olur. Boğaziçi Borsa ise her mevsim, pilavın yanına başka bir güzellik koyuyor. İçbaklalı, bezelyeli ve patlıcanlı bunlardan sadece birkaçı. Bunlara ek olarak perde pilavı da ana yemek olarak Boğaziçi Borsa’da her daim bulunabilecek lezzetlerden

Adres: Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, Harbiye Mahallesi, Gümüş Sokak, Şişli, İstanbul

Hepsini denemek istersin: Kanaat Lokantası

Esnaf lokantalarında yenilen her yemeğin tadı farklı bir güzel. İstanbul’un en eski esnaf lokantalarından olan Kanaat Lokantası'nda yenilen pilavın tadı ise apayrı. Zeytinyağlı patlıcanlıdan kestaneli takke pilavına, birçok pilav çeşidinin bulunduğu Kanaat Lokantası, pilav severlerin hayran olacağı yerlerden.

Adres: Sultantepe Mahallesi, Selman-ı Pak Caddesi, No 9, Üsküdar, İstanbul

Misler gibi: Hacı Abdullah

1888’de kurulan Hacı Abdullah, genelde Osmanlı yemekleriyle ün salmış bir lokanta olsa da pilav konusunda da çok iddialı. Günün her saati farklı pilavların bulunabileceği Hacı Abdullah’daki çeşitler ise şunlar; şehriyeli pilav, iç pilav ve perde pilavı.

Adres: Hüseyinağa Mahallesi, Atıf Yılmaz Caddesi, No 9/A, Beyoğlu, İstanbul

Gerçekten bir dünya pilav var: Pilav Dünyası

Adının hakkını veren Pilav Dünyası’nda pilavın eşlikçisini seçmekte zorlanmanız olası. Çünkü kavurmalı, ciğerli, tavuklu, mısırlı, salatalı gibi birçok güzellik pilava eşlik ediyor. Böyle durumlar için de karışık ve full karışık pilavları bulunan mekan, uygun fiyata birbirinden değişik pilavların denenebileceği mekanlardan.

Adres: Kayışdağı Mahallesi, Kayışdağı Caddesi, No 231, Ataşehir, İstanbul

Yer bulmak önemli: Meşhur Tahtakale Pilavcısı

Pilavın belki de en güzel hali, adından da anlaşılabileceği gibi Meşhur Tahtakale Pilavcısı'nda bulunabilir. Ufacık mekanı her zaman tıka basa dolu olan mekanda fazla alternatif yok, ya pilav ya da tavuklu pilav. Ama şimdiden söyleyelim, ikisi de enfes.

Adres: Rüstem Paşa Mahallesi, Cömert Türk Sokak, No 2/A, Fatih, İstanbul

Ruhunu hiç kaybetmedi: Meşhur Unkapanı Pilavcısı

Pilavla haşır neşir olmaya seyyar satıcılıkla başlayan Meşhur Unkapanı Pilavcısı'nın pilavları o kadar güzel ki artık sabit bir yerleri var. İyi ki de var! Özellikle akşamları misler gibi pilav, tavuk ve ayranın tadı bir başka oluyor. Mutlaka denemeli.

Adres: Molla Hüsrev Mahallesi, Atatürk Bulvarı, IMÇ 1. Blok, Fatih, İstanbul

Çok düşünceli: Meşhur Pilavcı Cemal Usta

zomato

zomato

Ciger, tavuk, nohut ve fasulye ile pilavları şenlendiren Meşhur Pilavcı Cemal Usta, uygun fiyata enfes bir yemek yemek için ideal. Üstelik bol tavuklu sporcu menüsü ve avantaj menüleriyle de sadece pilav yemek istemeyenleri memnun etmeyi başarıyor.

Adres: Mecidiye Mahallesi, Dereboyu Caddesi, Gözlükçü Sokak, No 8/A, Beşiktaş, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?