caykitapbedava

Kitap Okuyana Çay Bedava Diyerek Okuma Sevgisi Aşılayan 8 Güzel Mekan

Favorilerime
Ekle

Hep diyoruz dünya hala dönüyorsa güzel insanların hatrına dönüyor. Ve bu güzel insanlardan bazıları öyle güzel kampanyalar, işler, projeler yapıyorlar ki "İyi ki varsınız be" diyoruz her seferinde.

Bunun en güzel örneklerinden biri Türkiye'deki "kitap okuyana çay bedava" diyen mekanlar. Kitap kafelerden bahsetmiyoruz, bunların çoğu küçük kafeler, çay evleri, kıraathaneler. Siz kitap okuyun yeter ki çay bizden diyorlar ve bizi ince belli bardakların o naifliğine tekrardan inandırıyorlar.

Böylelikle kitap okumayı alışkanlığı çok da olmayan bir topluma kitap aşkı kazandırmakla kalmıyorlar, aynı zamanda çay ile kitap gibi iki kutsalı bir araya getirerek alkışları da topluyorlar.

İyi ki varlar.

Ders çalışan öğrencinin dostu: Kayseri Don Kişot Kitap & Cafe

Kayseri'de yer alan Don Kişot, kitap sevgisini aşılamayı kendine görev edinmiş mekanlardan. Tiyatro atölyeleri, şiir dinletileri de yapılan mekan öğrencileri ders çalışmaya sürekli davet eden kampanyalar düzenliyor. "Ders çalışın dostlar kitaplar bizden" diyen mekan ayrıca kendi deyimiyle "komik" fiyatlara kitap da satıyor. Amaç herkes okusun! Ayırca mekan kimsesiz çocuklar için kitap dağıtım kampanyası düzenleyerek de farklı sosyal sorumluluk kampanyaları yapmaya devam ediyor.

Adres: Yenidoğan Mh. Çimenli Cd. Suz-i Dil Konak 5/D Talas/KAYSERİ

Yeter ki oku, çay bizden: İzmir Doğan Kitabevi

Doğan Kitabevi, İzmir'in en eski sahaflarından. 40 yıldan fazladır insanları kitaplarla buluşturmayı amaç edinen Doğan Kitabevi özellikle öğrencileri kitap okumaya teşvik etmek için "Yeter ki oku, çay bizden" kampanyasını başlattı. Kitabevi sahibi gençlerin özellikle plaklarla ilgilendiğini fark edince kitaplarla da ilgilenmeleri için onları yönlendirmiş. Ancak öğrenciler "kuru kuru gitmiyor" diyince mekan bu anlamlı kampanyayı başlatma kararı almış. Maddi bir kaygıları yok, yeter ki gençler okusun diyorlar.

Adres: 1440 Sok. No :3/F Alsancak/İzmir

Çaya aşık bir mekan: Bursa Apo'nun Yeri

Apo'nun Yeri aslında Bursa'da küçük bir kıraathane. Çayın faydalarından tutun da çayın toplumsal yerine kadar çayla ilgili her şeyi savunmayı kendine görev edinmiş Apo'nun Yeri aynı zamanda kitap içene bedava çay kampanyasıyla da bu söylemini pekiştiren güzel yerlerden. Zira Apo'nun yeri şöyle diyor: "Çay; yoksulların, şairlerin ve yalnızların resmi içeceğidir. Ona öyle alelade bir içecek muamelesi yapamayız. Ona sıradan bir içecek gibi davranamayız."

Adres: Yenice mahallesi, Bursa cad. no:121 Karacabey/Bursa

Kütüphane olmayan köyüne kitap okuma alışkanlığı getirdi: Kahveci Haluk Yalçınöz

Aydın’ın Söke ilçesine bağlı Ağaçlı Mahallesi’nde bir kahvehane işletmecisi Haluk Yalçınöz. Yalçınöz önce kahvehanesine mahalle sakinlerinin okuması için küçük bir kitaplık yapmış, ardından daha çok kitap nasıl okutabiliriz diye düşünerek "Kitap Okuyana Çay İkramdır" kampanyasını başlatmış. "Biz köy yeriyiz, burada kütüphane yok" diyen işletmeci böylelikle deniz manzaralı kahvehanesine gelen ve kitap okuyan müşterilerinden çay parası almayarak herkese örnek oluyor. Ayrıca İzmirli yazarlar da kahvehaneyi ziyaret ederek bu kampanyaya destek oluyorlar.

Kitap okuma günleri düzenleniyor: Erzurum Teras Kafe

Kafeye gelen müşterilerinin huzurlu bir şekilde kitap okumasından esinlenen Teras Kafe işletmecisi Fatih Çavdarlı'nın aklına bunu daha da yaygınlaştırmak için "Yeter ki oku, çay bizden" kampanyasını başlatmak gelmiş. Her çarşamba kafesinde okuma günleri düzenleyen kafe sahibi herkese ücretsiz çay ikram ediyor ve böylelikle maddi bir karşılık beklemeden kitap okuma oranını artırmayı hedefliyor. Zira Çavdarlı "Kafeye gelen misafirlerimiz çayla beraber kitaplarını okuyorlar. Toplum olarak okumaya ihtiyacımız var, bu yüzden kitap değiştirme uygulamamız da var. Yeter ki insanlarımız okusun biz maddi anlamda bakmıyoruz" diyor ve alkışları topluyor.

Nazilli'deki bu kafe üniversite öğrencilerini hedefliyor

Özdek Barış Feyizoğlu'nun işlettiği kafe daha çok üniversite öğrencilerinin uğrak noktası. Öğrencilerin daha çok tavla oynayarak, muhabbet ederek vakit geçirdiğini gören kafe sahibi onları kitap okumaya teşvik etmek için "kitap okuyana bedava çay" kampanyasını başlatmış. Kafeye gelenlerin kitap satın alması zorunlu değil. Herkes kendi kitabını getirerek yanında çayını yudumluyor ve kafede zaman geçiriyor.

Bir sayfa da okusalar çay, kahve veya bitki çayları ücretsiz: Akyazı Bereket Pastanesi

iha

iha

Bu sefer kitap sevgisini artırmayı hedefleyen bir pastane var karşımızda. Akyazı'daki pastanenin bir kısmında kitaplarla dolu raflar dikkat çekiyor. Duvardaki ilanda da "Siz yeter ki kitap okuyun; kitaplarınız da, çayınız da bizden olsun…" yazıyor. İnsanlar bir sayfa da olsun bir şeyler okusun yeter ki diyen pastane sahibi sadece çaydan değil bitki çayları ve kahveden de ücret almıyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?