surf and turf nedir

Surf and Turf Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Favorilerime
Ekle

Son zamanlarda en çok o merak edilir oldu, mutfakla ilgisi olan hemen herkes "surf and turf nasıl yapılır acaba?" demekten kendini alamadı. Tam da bu yüzden bugün surf and turf nedir, nasıl yapılır tüm detaylarıyla anlatalım istedik.

Siz de mutfakta yepyeni tatlar hazırlamayı seviyor, farklı tarifler denemek istiyor, özellikle de deniz ürünlerini seviyorsanız hemen yaklaşın böyle.

Tanıyınca "Ben bunu neden daha önce hiç denemedim" diye düşünebilir, hatta bir kez denedikten sonra onu en sevdiğiniz mutfak trendleri arasında en başa yazabilirsiniz. Hadi o zaman, şu zamana dek kurduğunuz en özel, en şık ve lezzetli sofraları kurmanızı sağlayacak surf and turf'ü hep birlikte tanımaya başlayalım.

İçindekiler

Surf and turf nedir?
Surf and turf nasıl yapılır?
  • Surf and turf nedir?

surf-and-turf-nasil-yapilir-1

Adını ilk kez duyanlar onu kolayca bir yemek tarifi sanabiliyor ama surf and turf aslında tek bir tarif değil. Deniz ürünleri ve kırmızı etin belirli bir lezzet bütünlüğü dahilinde aynı tabakta buluşmasına "surf and turf" deniyor. Genel olarak bonfile ve karides ikilisinin bir araya getirilmesiyle oluşturulsa da farklı deniz ürünleri ve kırmızı et çeşitleri kullanılarak da farklı surf and turf'ler hazırlanabiliyor.

Bol proteinli bir yemek olan surf and turf, hem besleyici ve doyurucu hem de şık bir görünüme sahip olduğu için genel olarak lüks restoranların menüsünde ya da davet sofrası gibi özel günlere ait menülerde karşımıza çıkıyor.

  • Surf and turf nasıl yapılır?

surf-and-turf-nasil-yapilir-2

Yukarıda da söylediğimiz gibi surf and turf'ün sabit bir tarifi yok ama evde de uygulayabileceğiniz çeşitli surf and turf tabaklarını hazırlamak için bu püf noktaları mutlaka bilmelisiniz:

  • Surf and turf için birbiriyle en çok uyum içinde olan et çeşitlerinden bonfile ve karidesi tercih edebilirsiniz.
  • Eğer daha farklı seçenekler neler öğrenmek istiyorsanız onları da hemen sıralayalım: Deniz ürünleri içinden yengeç, ıstakoz, deniz tarağı gibi alternatifleri tercih edebilir, kırmızı et olarak da bonfile yerine biftek seçebilirsiniz.
  • Kırmızı et ve deniz ürünlerini pişirmeden önce asla yan yana ya da kullanacağınız diğer malzemelerle bir arada tutmamalı, çapraz bulaşma riskinin önüne geçmelisiniz.
  • Eti ve deniz ürününüzü farklı oranlarda pişirmelisiniz. Örneğin kırmızı eti az-orta pişirip deniz ürününü yumuşacık olana dek pişirebilirsiniz.
  • Pişirmeden önce kırmızı etlerinizi deniz ürünlerine de uyacak malzemelerle marine edebilirsiniz. Marinasyon sosuna göre değişiklik gösterse de en az 2 ila 4 saat marinasyon sosunda bekleterek çok lezzetli sonuçlar elde edebilirsiniz.
  • Genel olarak eti hazırlama ve pişirme işlemi deniz ürünlerine göre daha uzun sürdüğünden hazırlamaya kırmızı etinizle başlamalısınız.
  • Et ve deniz ürününüzü servis tabağına aldıktan sonra tabağı daha besleyici ve dengeli hale getirmek için yanına haşlanmış ya da buharda pişirilmiş sebzeler ekleyebilir, patates ile farklı garnitürler hazırlayabilirsiniz.

Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?