yuksek-kolesterol-belirtileri-5-one-cikan

Yüksek Kolesterolünüz Olup Olmadığını Anlamanızı Sağlayacak 10 Mühim İpucu

Favorilerime
Ekle

Yüksek kolesterol ne yazık ki birçok insanın muzdarip olduğu yaygın bir rahatsızlık. Kolesterol aslında "kanda ve büyük ölçüde ödde bulunan, besinlerle alınan sterol, kolesterin" şeklinde tanımlanan ve herkesin vücudunda kendine yer bulan bir madde olsa da işin içine sık sık duyduğumuz o "iyi kolesterol", "kötü kolesterol" kavramları girince ortalık bir miktar karışıyor, insan kendisinin böyle bir sorunu olup olmadığını anlamakta zorlanabiliyor.

Tüm bunların yanında tabii ki iyi de olsa kötü de olsa kandaki kolesterol seviyelerini dengede tutmak büyük önem taşıyor. Durum kesin olarak "hastalık" şeklinde tanımlanabilir hale geldiğinde tabii ki mutlaka ama mutlaka doktorların önerileri doğrultusunda hareket etmek gerekiyor ama yiyeceklerin de bu konuda bize yardımcı olabileceği söyleniyor.

İşte tüm bunlar nedeniyle biz de istedik ki size yüksek kolesterolün belirtilerinden söz edelim, yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı yiyecekleri sıralamayı da ihmal etmeyelim. Böylece siz de vücudunuzun size anlatmak istediklerine kulak verebilir, böyle bir sorun yaşayıp yaşamadığınızı anlayabilir ve buna göre zamanında önlemlerinizi alabilirsiniz.

O zaman buyurunuz sizi yüksek kolesterol belirtilerine doğru alalım.

Göz çevrenizde sık sık yağ bezeleri oluşuyor ya da renk değişimleri oluyorsa...

Yüksek kolesterolün en bilinen belirtilerinden biri göz kapağı ya da göz altı gibi göz çevresinde oluşan yağ bezeleri, beyaz-sarı renkli kabarcıklar. Cilt altında yağ birikimi nedeniyle oluşan bu sorunu siz de sık sık yaşıyorsanız bunun yalnızca görünüşünüzü bozan estetik bir sorun olmadığını bilmeli, gerekli ölçümleri yaptırmak üzere doktorun yolunu tutmalısınız, bizden söylemesi.

Hiçbir neden yokken el ve ayaklarınızda içten içe yanmalar hissediyorsanız...

Kandaki kolesterol seviyesinin normalin üzerinde olması durumunda kan dolaşımı bu durumdan olumsuz etkileniyor tahmin edebileceğiniz gibi. Sağlıklı bir şekilde dolaşımını sürdüremeyen kan, el ve ayaklar gibi vücudumuzun uç kısımları başta olmak üzere birçok yerinde yanma hissinin yaşanmasına da neden olabilir.

Kendinizi sürekli aşırı yorgun hissediyor, "Kolumu kaldıracak halim yok" cümlesini sık sık kuruyorsanız...

Yüksek kolesterol, zaman içinde kanımızda plakların oluşmasına neden olabiliyor. Bu seviyelere kadar çıkan kötü kolesterol, damarların tıkanmasına dek giden ciddi sorunlara neden olabildiği gibi kan dolaşımını da etkilediğinden vücudumuz kendisini yeterince enerjik ve zinde hissedemeyebiliyor. Hal böyle olunca biz de kendimizi ortada bildiğimiz hiçbir sebep yokken çok yorgun, halsiz ve bitkin hissedebiliyoruz.

Eğer siz de bir süredir böyle bir durumla karşı karşıyaysanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuza danışabilir, yorgunluğunuzun gerçek sebebini öğrenebilirsiniz.

El ve ayak parmaklarınızda morarmalar oluyorsa...

Tıpkı yukarıda anlattığımız el ve ayaklarda oluşabilecek yanmalar gibi el ve ayaklarda morlukların oluşumu da yüksek kolesterol belirtileri arasında gösteriliyor. "Bu nasıl olabilir?" derseniz hemen açıklayalım: Söylediğimiz gibi yüksek kolesterol kan dolaşımını olumsuz yönde etkiliyor. Sağlıklı bir şekilde vücudumuzda dolaşamayan kan da bu şekilde yanma, morarma ve hatta kimi zaman üşüme gibi farklı sorunlara neden olabiliyor.

Açılan en ufak bir yaranın bile iyileşmesi çok zaman alıyorsa...

yuksek-kolesterol-belirtileri-5

Yine kan dolaşımının zarar görmesi neticesinde kanın büyük rol oynadığı yaraların iyileşme süreci de zarar görüyor. Mutfakta kazara elinizi ufacık yaraladığınızda bile bu yaranın iyileşmesi uzun zaman almaya başladıysa bunu hafife almamanız, bir an önce doktorunuza danışarak sebeplerini öğrenmeniz büyük önem taşıyor.

Bacaklar başta olmak üzere vücudunuzun çeşitli yerlerine sık sık kramp giriyorsa...

Kanda olması gerekenden çok daha yüksek seviyelerde bir kolesterol söz konusu olduğunda plaklar oluşabiliyor, bu durum damar sertliğinden tutun damarların tıkanmasına kadar çok ciddi seviyelere taşınabiliyor. İşte tüm bu etkileri nedeniyle yüksek kolesterol kendini bacaklarda oluşan kramplarla gösterebiliyor.

Eğer başka bir sebep olmadığını bildiğiniz halde bacaklarınıza sık sık kramplar gidiyorsa doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin deriz.

Nefes darlığı sorunu yaşamaya başladıysanız...

Kan dolaşımının sağlıklı şekilde ilerleyememesi ve damarlaın yavaş yavaş plaklar nedeniyle tıkanmaya başlaması nefes alıp verme rutinimizi de deiştiriyor ve olumsuz yönde etkiliyor tahmin edebileceğiniz gibi. Nefes darlığı, tam da bu nedenlerle yüksek kolesterolün en ciddi belirtileri arasında gösteriliyor. Siz, siz olun böyle bir sorun karşısında hiç ihmal etmeden doğruca doktorunuzun yolunu tutun.

Sık sık başınız dönmeye başladıysa...

Damarların tıkanması beyin ve kalp gibi hayati organlarımızın da zaman içinde zarar görmesine neden olabiliyor. Tıkanmaya başlayan damarlar nedeniyle sağlıkla işlevlerini yerine getirmesi için ihtiyacı olan oksijeni bulamayan beyin, baş dönmesi gibi farklı tepkiler verebiliyor.

Baş dönmesi, sadece yüksek kolesterolün değil birçok ciddi hastalığın habercisi olabilir diyor ve sizi yine mutlaka doktorunuza danışmaya davet ediyoruz. Sağlık bu, ihmale gelmez.

Kalp çarpıntısı gibi ciddi sorunlar yaşadığınızı düşünüyor ya da kalbinizde bir ağrı hissediyorsanız...

Yüksek kolesterolün belki de en ciddi işaretlerinden ve sonuçlarından biri damarların tıkanması nedeniyle oluşan kalp çarpıntıları. Kolesterolün fazlalığı nedeniyle kanda oluşan plaklar erken fark edilmezse ne yazık ki damarların tıkanmasına neden oluyor söylediğimiz gibi. Bu da kalbimiz için büyük bir risk demek oluyor.

Bakın bu konu mühim: Yüksek kolesterolü düşüren yiyecekler nelerdir, yüksek kolesterolü düşürmek için neler yapılabilir?

theharmonycompany

theharmonycompany

Yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı başlıca yiyecekler şöyle: Baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, lifli tahıllar, balık, zeytin, sarımsak ve zeytinyağı. Kısacası hayvansal ürünler yerine mevsiminde, taptaze sebzeler ve meyveler size bu konuda destek olmaya hazır. Bunun dışında yüksek kolesterolü düşürmek için yapmanız ve yapmamanız gerekenlerden de kısaca bir bahsedelim diyor ve sizi hemen aşağıya doğru alıyoruz.

 • Yüksek kolesterolün en temel sebeplerinden biri hayvansal besinler olduğundan eğer böyle bir sorununuz varsa bir süre et ve et ürünleri başta olmak üzere hayvansal gıdalarla aranıza mesafe koyarak işe başlayabilirsiniz.
 • Günde en az 30 dakika-1 saat yürüyüşler yapabilir, gündelik hayatınızın içinde egzersize eskisinden daha çok zaman ayırmayı deneyebilirsiniz.
 • Eğer her gün mutlaka ekmek yeme gibi bir alışkanlığınız varsa ve ne yaparsanız yapın ekmekten vazgeçemiyorsanız en azından buğday ekmeği gibi işlenmemiş ya da daha az işlenmiş ekmekleri tercih etmeye çalışabilirsiniz.
 • Abur cuburlardan, işlenmiş her türlü gıdadan uzak durmaya özen gösterebilirsiniz.
 • Psikolojik olarak sizi strese sokan durumlardan olabildiğince uzak durmaya çalışabilirsiniz.
 • Yukarıda da söylediğimiz gibi bitkisel ürünlerle hazırlanan yemek tariflerini bol bol tüketebilirsiniz.
 • Fazla kilolardan muzdaripseniz elinizden geldiğince hızlı ama sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Bu konuda mutlaka bir diyetisyen ve beslenme uzmanından destek almayı da ihmal etmemelisiniz.
 • Son olarak tabii ki doktorunuzun söylediklerini harfi harfine dinlemeli, önerdiği ilaçları doğru şekilde ve doğru zamanda almalı ve onun önermediği hiçbir şeyi düzenli olarak yiyip içmemelisiniz.
 • Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?