yer-fistigi-aralik-2020

Aslında Sandığınız Kadar Kilo Yapmayan Yer Fıstığının Bilmediğiniz 9 Faydası

Favorilerime
Ekle

Yer fıstığı, enerji ve kalori bakımından zengin olmasıyla tanınır ancak onun için "Kalori çok ama şişmanlatmaz" derler. Vücuda sağladığı kalori, insan vücuduna kilo alımından çok enerji olarak döner. Bu konuda nadir yiyeceklerden birisidir.

Yaz kış demeden bulup yiyebileceğimiz bu fıstığın; çikolatası, pastası, kreması da mevcut. Ayrıca spor yapanların muhakkak yemesi gerekiyor.

Fıstık B6, B9 ve E vitaminlerinin yanında; niasin, riboflavin, thiamin gibi maddeleri ve sağlık açısından oldukça faydalı olan pantotenik adında bir asit içerir. Potasyum, manganez, bakır, kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, çinko ise fıstığın içerdiği minerallerin bazılarıdır.

Şimdi "Kilo alacağım" korkusunu bir kenara bırakıp gün içinde yer fıstığı yemeniz için güzel sebepleri sıralıyoruz.

Özellikle de kadınların: Kolon kanserine yakalanma riskini azaltır

yer fıstığı

yer fıstığı

Tabii ki bir yiyecek başlı başına kanserle savaşmaya, önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olmaz. Ancak önlem olarak tüketildiğinde uzun vadede insan vücuduna olumlu etkileri olur. Bir hafta içinde tüketeceğiniz sadece iki kaşık fıstık ezmesi,  kolon kanserine yakalanma riskine olumlu oranda etki ederek azaltmaya yarımcı olabilir.

Çağımızın sorunu: Mide hastalıklarının önüne geçer

yer-fistigi-aralik-2020

Yer fıstığı ve barındırdığı yağlar yüksek oranda polifenolik adı verilen asit grubunu içinde barındırır. Bu asitler vücuda zararlı olan nitro aminoların çoğalmasını azaltarak mide rahatsızlıklarının önüne geçer. Yer fıstığı da bu konuda doğal bir kaynaktır.

Çünkü en değerli organımız: Kalp kasılmalarını azaltır

Yukarıda bahsettiğimiz gibi fıstığın içerdiği bu polifenolik asitler, kalp sağlığı için de olumlu etkiler taşır.Bu asitlerin yanı sıra doymamış yağları da içeren fıstık; kalp hastalıklarını önler, kalp krizi riskini düşük oranda da olsa azaltır.

Özellikle 50 yaş üstü: Alzheimer'dan kurtarır

Fıstığın içindeki bunca vitamin ve faydalı yağlar tabii ki beynin fonksiyonlarını da koruyacaktır. Özellikle orta yaştaki insanların unutkanlığının önüne geçerek uzun vadede alzheimer hastalığına yakalanmalarından da korur.

Her yaştaki hem de: Safra kesesi ağrılarını hafifletir

Safra kesesine bağlı ağrıların önüne geçmek için iki ya da üç tatlı kaşığı fıstık ezmesi tüketmeniz yeterlidir. Fıstık ezmesi tüketildiğinde yapısı nedeniyle bu bölgede taş oluşumunu engellediği gibi, safra kesesinin genel sağlığına da etki eder.

Anında etki: Kötü kolesterolü alaşağı eder

Fıstık bilinenin aksine kolesterol için de faydalıdır. İçerdiği yağlar vücuda son derece faydalı olup kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolün yükselmesini sağlar.

Başlı başına anti depresan: Depresyonu önler

fistik-ezmesi-fobisi

Fıstık, triptafon adlı bir madde içermektedir. Triptafon ise düşük serotonin seviyesini yükselterek, depresyona neden olan etkileri ortadan kaldırmayı sağlar.

Anne adaylarının dikkatine: Düşük riskini azaltır

Yer Fıstığı Ezmeli Kurabiye Tarifi

Yer Fıstığı Ezmeli Kurabiye Tarifi

Bebek bekleyen anne adaylarının tüketeceği fıstık döllenmeye yardımcı olarak hamilelik öncesi ve sonrası kadın hastalıklarının önüne geçerek, hamilelerin de düşük riskini azaltır.

İlaca ne gerek var: Kan şekerini düzenler

yer-fistigi-ezmesi-aralik-2020

Fıstığın içerdiği vitamin, yağ ve karbonhidratlar kan şekeri seviyesinin dengelenmesini sağlayarak kan şekerinin düşmesine bağlı hastalıkların önüne geçer.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

AYŞE ARABACI29 Ocak 2020 11:29
BİZZAT DENEYİMLEDİĞİM BİREBİR TÜM ETKİLERİNİ GÖRDÜĞÜM BİR YİYECEK,TAHİN VE KURUYEMİŞ GRUBU HAYAT KALİTESİNİ YÜKSELTİYOR GERCEKTEN
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?