Ev Yapımı Sepet Peyniri Tarifi

Tırnakları Dış Etkenlerden Koruyarak Kırılmalarını Engelleyen 9 Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Kadınların en büyük sorunlarından birisi de tırnaklarının kırılmasıdır. Hatta tek bir tırnağı kırıldığı için bütün tırnaklarını keserler.

Kimileri için kırılgan ve sağlıksız tırnaklar kronik bir sorundur. Bunun en temel sebeplerinden birisi de kalıtsal problemler olabilir, ancak zayıf tırnaklar çoğu zaman yetersiz beslenmeye bağlı olan vitamin eksikliği sebebiyle oluşur.

Beslenme uzmanları tırnaklar için gereken vitaminleri almamız için aşağıdaki yiyecekleri öneriyor.

Her gün bir avuç: Badem

cig-badem-nerede-satilir-shutter-1

Sebze ve meyvelerin bolca içerdiği antioksidanlar, E vitamini içinde de bol miktarda bulunur. Bu vitaminin en önemli özelliği ise tırnakların daha sağlıklı uzamasını sağlaması. Badem ise günlük belli bir oranda tüketildiğinde tırnakları içten güçlendirecektir.

Bakım için gerekli: E vitamini yağı

esans-yaglar

Haricen uygulamanızda fayda olan E vitamini yağı, yukarıda yazdığımız nedenlerin tümünü içinde barındırarak tırnaklarınızı dışarıdan besler. Bunun için her banyodan sonra ojesiz tırnaklarınıza E vitamini yağı sürebilirsiniz. Yağdan rahatsız olursanız bir 10 dakika sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Kışın en güzel yanı: Portakalocak-portakal

Güneş, hava kirliliği ve diğer çevresel faktörler insan vücudunun dayanıklılığını ve esnekliliğini azaltarak tırnakları kırılgan ve güçsüz yapmaktadır. Portakalın içerdiği C vitamini dayanıklılık ve esnekliği doğrudan etkileyen kolajen ve elastinin seviyelerini artırır.

Kokusu yeter: Muz

dilimlenmis-muz-aralik-2020

Protein, tırnakların güçlenmesi ve doğal rengine kavuşması için çok önemli bir vitamindir. Aynı zamanda protein, tırnakların daha hızlı uzamasını ve yenilenmesini sağlar. Muz bu konuda en yakın yardımcınız olabilir.

Kahvaltıdan eksilmez: Süt ve süt ürünleri

Kalsiyum da protein gibi tırnakların yapısını güçlendirir. Ayrıca yeni çıkan tırnakların daha sağlıklı uzamasını sağlar. Vücudumuzdaki kalsiyum eksikliğinin sonucunda tırnak üzerinde beyaz lekeler gözükebilir. Bu durumda bol bol süt içiyor, peynir yiyoruz.

Yanında da salata: Somon, sardalya ve ton balığı

Ton Balıklı Wrap Tarifi

Ton Balıklı Wrap Tarifi

B vitaminlerinin insan vücudunda azalması hepinizin bildiği üzere, cilt ve saçlarda olumsuz etkilerini hemen gösterir. Aynı şekilde tırnakları da yıpratır ve renginin solup sararmasına neden olur. Bu etkileri ortadan kaldırmak için somon, sardalya ve ton balığı gibi faydalı yağ içeren balıkları yememiz gerekiyor.

Çözüm doğada: B vitamini yağı

temizleme-yaglari

Çok sık tırnak kırılması yaşıyor ve tırnaklarınızın zayıf olduğunu düşünüyorsanız B vitamini içeren ürünlerin yağlarından yararlanabilirsiniz. Haricen, temiz tırnaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Aklınıza gelir miydi: Dolmalık biberler

tek-tava-dolmasi-tarifi

Uzmanların söylediği bir başka şey ise; tırnakların bakımı ve sağlığı adına, olumsuz dış etkenlere ve vücudunuzdaki serbest radikallere karşı savaşmak için güçlü antioksidan etkisi olan C vitaminini kullanabilirsiniz. Dolmalık biberde ise C vitamini fazlasıyla mevcut.

İyi ki varsın: Yumurta

haslanmis-yumurta-shutter-ocak-2022

Vücuttaki çinko eksikliği karşımıza zayıf tırnaklar ve tırnak üzerinde beyaz lekeler olarak çıkabilir. Bu mineralleri yeterli miktarda almaya dikkat etmekte oldukça fayda var. Yumurta bu konuda biçilmiş kaftan!

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?