limon-portakal-yagi

Günlük Bakım Rutininize Eklediğinizde Kendinizi Daha İyi Hissedeceğiniz Bitkisel Yağlar

Favorilerime
Ekle

Alışkanlıktan veya memnun kaldığımızdan kullanmayı sürdürdüğümüz kozmetik ürünler, vücutta birikerek önemli sağlık sorunlarına neden olabilen zararlı kimyasallar içeriyor. Üstelik oldukça pahalılar ve uzun vadede yeterince etkili değiller.

Oysa mutfağınızda hazır bulunan doğal malzemeler ve bazı bitkisel esans yağlar, doğru miktarda ve doğru şekilde kullanıldığında çok daha sağlıklı ve etkili seçeneklerdir. Peki, nereden başlayacağız?

Günlük bakım rutininize ekleyebileceğiniz, mutfağınızda bulunan doğal malzemeler; limon, şeker, bal, elma sirkesi, tuz ve karbonat. Daha önce doğal maskeler ve siyah nokta maskeler yazılarımızda örnek kullanımlardan bahsetmiştik.

Her eve lazım esans yağlar hangileri?

esans-yaglar

Bitkisel esans yağlara gelince, birbirinden farklı işlevlere sahip olan ve mutlaka evinizde bulundurmanız gereken en temel yağlar şunlar: Hindistan cevizi yağı, natürel soğuk sıkma zeytinyağı, Hint yağı, lavanta yağı, nane yağı, limon yağı, greyfurt yağı, kekik yağı ve çay ağacı yağı.

Bunlardan ilk ikisi taşıyıcı yani baz yağlardır. Diğerleri ise esans yağlardır, yani genellikle tek başına değil taşıyıcı yağlarla seyreltilerek kullanılmaları gerekir.

Önemli not: Yağlar dahil her tür bitkinin kullanımının alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini unutmayın. Bu yağları kullanmadan önce, elinizin küçük bir noktasına kullanmak istediğiniz yağdan bir miktar sürün. 24 saat içerisinde cildinizde kızarma, şişlik, kabarma gibi sorunlar oluşursa yağı kullanmayın. Cildiniz herhangi bir tepki vermezse yağı kullanabilirsiniz.

Burada önerdiğimiz yağların tümünü, haricen yani cilde sürerek kullanım için öneriyoruz. Dahilen yani içeceklere veya yiyeceklere karıştırılarak kullanılmasının önerildiği yazılara da rastlayabilirsiniz. Fakat yağın saflığı ve kalitesi hakkında emin olmadıkça ve doktorlara danışmadıkça bu yöntemi tercih etmemenizi öneririz. Ayrıca hamile ve emziren kadınların, herhangi bir hastalık nedeniyle tedavisi süren hastaların her tür bitkisel kür için öncelikle doktorlarına danışması gerekmektedir.

En enerjik sabahlar onunla başlar: Sabah rutini

limon-portakal-yagi

Güne daha canlı ve enerjik başlamak için, bileklerinizin iç kısımlarına nane, limon veya greyfurt yağlarından birer damla dökerek ovuşturun ve derin soluklar alarak bu karışımı 1-2 dakika boyunca koklayın. Zihniniz uyarılacak ve kısa bir süre sonra gerçekten uyanmış olacaksınız.

Sabah yüz temizliği rutininizi ise tamamen değiştirebilir ya da küçük bir yenilik ekleyebilirsiniz. İlki için cildi yağlarla temizleme yöntemine geçmeniz gerek. Cilt tipinize göre seçtiğiniz bir yağı masaj yaparak yüzünüze sürün ve ardından kaynar suya batırılıp, çıkarılmış ve sıkılmış pamuklu bir bezle yüzünüzü temizleyin.

Küçük bir değişiklik yapmak isterseniz de, yüzünüzü her zamanki gibi temizledikten sonra nemlendiricinizden fındık büyüklüğünde bir parçayı avucunuza alın. İçine 1 damla lavanta ve limon yağı ekleyin. Aşırı yağlı bir cildiniz varsa 1 damladan fazla olmamak kaydıyla çay ağacı yağı ekleyin, karışımı avuçlarınızda ısıtarak yüzünüze masajla sürebilirsiniz.

Tazecik nefesler için: Nane veya limon yağı

refah-nefes

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra nefesinizin taze ve güzel kokması için bir bardak içme suyuna 1 damla nane veya limon yağı damlatın. Hazırladığınız su ile gargara yapabilir, nefesinizin hep taze olmasını sağlayabilirsiniz.

Çözemeyecekleri ağrı yok: Lavanta, nane ve kekik yağı

lavanta-yagi

Başınız mı ağrıyor? Birkaç damla nane veya lavanta yağını, işaret ve orta parmaklarınıza dökün, şakaklarınızı, ensenizi ve kaşlarınızın üstünü bu yağla güzelce ovun. Son olarak burun deliklerinizin çevresinde çok az miktarda sürün ve gün boyu soluyun. Ağrınız hafifleyecektir.

Eğer ağrıyan kaslarınızsa, avucunuza fındık büyüklüğünde klasik bir nemlendirici koyun, içine 2-3 damla kekik yağı damlatın. Karışımı avuçlarınızda ısıtıp ağrıyan bölgenize hafifçe masaj yaparak sürün.

Okul, ofis veya evdeki stresli ortamın etkisinden uzaklaşmak için ise bir kağıt mendile birkaç damla lavanta yağı damlatıp, 1-2 dakika boyunca derin nefesler alarak, kokusunu içimize çekiyoruz.

Akne savar: Antibakteriyel yağlar

aknelerden-arinma

Birdenbire ortaya çıkan, kırmızı ve bazen ağrılı olabilen aknelerin üzerine, 1 damla taşıyıcı yağ (Hindistan cevizi veya zeytinyağı) ile karıştıracağınız kekik, lavanta veya çay ağacı yağını sürebilirsiniz. Üçü de antibakteriyel özellikte olduğundan cildi bakterilerden temizleyerek sivilce ve akneleri söndürmekte başarılıdırlar.

Kuruma ve çatlatlamalara kesin çözüm: Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı

kuruma-ve-catlaklar

Vücudunuzun günlük nem ihtiyacını, tek başına Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile giderebilirsiniz. Dudaklarımız ve ellerimiz, en çabuk kuruyan noktalarımız. Dilerseniz küçük boy, eski bir losyon şişesine bu yağlardan yarı yarıya ölçüsünde koyabilir, çantanızda taşıyarak gün içinde ihtiyaç duydukça istediğiniz bölgenizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Esans yağları ekleyin: Banyo bakım rutini

sac-bakim

Banyoya girmeden yarım saat önce 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını tüm saçınıza yedirerek sürün. Banyo sırasında vücut scrub’ı olarak kullanmak üzere şu tarifi hazırlayın: 2 yemek kaşığı şekere 10 damla Hindistan cevizi (veya başka bir taşıyıcı yağ), limon ve greyfurt yağı ekleyip karıştırın.

Stresli veya huzursuzsanız banyo suyunuza 5 damla nane, lavanta, limon, greyfurt yağı, vücudunuzda akneler, sivilceler varsa ya da hasta olacak gibi hissediyorsanız, 5 lt suya 5 damla olacak şekilde çay ağacı yağı veya kekik yağı ekleyebilirsiniz. 30 dakika sonra banyoda saçınızı yıkayın ve hazırladığınız karışımla bacaklar ve kollar başta olmak üzere tüm vücudunuzu ovup, ılık suyla akıtın.

Cildiniz çok kuruysa, banyo sonrasında Hindistan cevizi yağından vücut nemlendiricisi olarak yararlanabilirsiniz. Saçlarınız çok kuru ve/veya kabarık ise avucunuzda kalan yağ kalıntılarını saçınız henüz nemliyken köpük sürermiş gibi saçlarınızı ovalayıp yedirebilir, daha sonra kurutabilirsiniz. Nemini yitirmez ve kabarması azalır.

En tatlı rüyalar, huzurlu uykular: Gece rutini

theriseandshine

theriseandshine

Uykusuzluk çekiyorsanız, lavanta başvuracağınız ilk yağ. İster birkaç damlasıyla bilek ve şakaklarınızı ovun, ister bir mendile döküp koklayın, isterseniz yastığınıza birkaç damla dökün. Hepsi işe yarar. Gün içinde çok koşturmak veya ayakta durmaktan ayaklarınızın ağrıdığını hissediyorsanız, yapacağınız şey fındık büyüklüğünde nemlendirici losyona 3-4 damla nane veya lavanta yağı ekleyip avucunuzda ısıtarak, bu karışımla ayaklarınıza masaj yapmak. Pamuklu çoraplar giymeyi unutmayın.

Kaş ve kirpiklerini çoğaltmak ve güçlendirmek isteyenler, bir kulak çubuğuna bir damla Hint yağı dökerek bununla kirpik diplerini ve kaşlarını ovabilirler. (Daha etkili bir karışım için 1 tatlı kaşığı Hint yağına, 1 ampul E vitamini, 1 çay kaşığı aloe vera jeli de eklenebilir.)

Ayrıca gece yatmadan önce yüzünüze sürdüğünüz nemlendiriciye, birkaç damla lavanta, limon veya Hindistan cevizi yağı da ekleyebilir, cildinizin gece boyunca daha çok beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi bunlar basit adımlar. Ama aynı ölçüde sağlıklı ve faydalılar da. Aklınıza en çok yatan adımlardan birkaçını seçerek uygulamaya başlayabilirsiniz.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?