Akşamdan Kalan Soğuk Pizzayı Isıtmanın En Lezzetli 4 Yöntemi

Favorilerime
Ekle

Yabancı bir deyiş vardır: "Sex is like pizza, even when it's bad it's still pretty good". Yani der ki "Seks pizza gibidir, en kötüsü bile iyidir".

Teorik olarak doğru olabilecek bu tespitin pratikte patlayabileceği noktalar var. Akşamdan kalan soğuk pizza gibi mesela. Koca mideli bazı arkadaşlar sevse de yeryüzündeki kötü şeyler listesine girer soğuk pizza.

O yüzden ne yapmalı?

Pizzayı ilk günkü gibi lezzetli hale getirebilecek yöntemleri bilmeli.

Tabağa kağıt havlu koymayı unutma: Mikrodalga

Mikrodalgadan optimum performansı alabilmek için öncelikle şu notu düşelim. Yüksek ısı kısa süre yerine daha uzun süre daha düşük ısı formülünü denemelisiniz. 30 saniye yerine 1 dakika ısıtın ve ısıttığınız dereceyi yüzde 50 oranında azaltın. Aynı zamanda pizza diliminin altına peçete/kağıt havlu koymayı unutmayın.

Eğer çok fazla vaktiniz yoksa, ofiste falansanız bu yöntem en iyisi. Ancak pizza diliminin kuru kuru olmasa da mikroldalgadan çıkardıktan sonra daha fazla elastik kıvamda olacağını unutmayın.

3-5 dakika en fazla: Fırın

Pizza dilimini 300-350 derece arasında 3-5 dakika boyunca ısıtın. Pizza dilimini elinize aldığınızda ilk günkü kadar lezzetli bir şeye dönüştüğünü fark edeceksiniz. Tabii biraz kuru olmak şartıyla.

Sürpriz isim: Izgara

Herhangi bir yağ, baharat ve benzeri bir şey kullanmadan orta derecedeki ızgaraya 4-6 dakika boyunca pizza dilimini bırakın. Her zaman bulamamak dışında bu yöntemin herhangi bir lezzet handikabı yok. Fırın gibi kuru olmuyor, mikrodalga gibi elastik kıvamda olmuyor. Peyniri yeterince sulu, kenarları yeteri kadar yumuşak oluyor.

Her şeyin tavası makbul: Tava

Her şeyin tavası makbul gibi bir cümle kurabilirsiniz kendinize bu yöntemin ardından. Kritik olan tavanın üstünü kapatmayı unutmamanız. 6-8 dakika boyunca, orta derecede, pizzanın peynirinden hareketlilik gelinceye kadar ısıtın. Pizzanın hamurunun yeteri kadar kıtır, peynirin ilk günkü lezzetini ve hatta daha iyisini bulduğunu görün.

Bonus: Kalan pizzayı saklama yöntemi

artofmanliness

artofmanliness

Önemli olan yalnızca nasıl ısıttığınız değil. Nasıl sakladığınız da önemli. Her bir dilimin arasında birer kağıt havlu ya da peçete koyup bir poşete sarıp da buzdolabına koyarsanız en doğru saklama yöntemini uygulamış olursunuz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?