Dereotu

Favorilerime
Ekle

Maydanozgiller familyasından olan dereotunun Latincesi anethum graveolens'dur. Ülkemizde ise bölgelere göre farklı isimler alır. Tarhana otu, tere otu, durak otu, börek otu gibi isimler bunlardan birkaçıdır. Dereotunun gövdesi yeşil ya da mavi-yeşil renkli, yuvarlak kesitli, içi boş ve ana gövdeden dallara ayrılan bir yapıya sahiptir. Tüysü yapraklı ve narin yapıda, hoş kokulu bir bitkidir. Ülkemizde yaygın olarak görülen dereotu, ilkbahar aylarında yeşerir ve yaz ortalarına doğru üzerinde sarımsı renkli, hoş kokulu çiçekler açar.

Dereotunun içerdiği vitamin ve minareller nelerdir?

Dereotu A, E ve C vitamini yönünden zengin bir bitkidir. İçeriğinde protein, vicenin, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, eterik yağ, amin, kahve asidi, kloren asidi ve ferula asidi bulunur. Dereotu, özellikle kalsiyum yönünden zengin olması sebebiyle sütün alternatifi olarak görülür. İnek sütünde 117 miligram kalsiyum bulunurken dereotu 208 miligram kalsiyum oranına sahiptir.

Dereotunun faydaları nelerdir?

-Dereotu, hoş kokusu ile özellikle ağız kokusu sorunlarına iyi gelir. Yemeklerle ya da yemeklerden sonra bir tutam çiğnendiğinde nefes kokusunu tazeler.

-Sindirim sorunu olan kişiler, dereotunu yemekler ile birlikte tüketir ise hazmın kolaylaşmasını sağlar. Dereotu, mide ve bağırsak gazlarını giderir.

-İdrar söktürür. Böylece vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.

-Uykusuzluk ve hıçkırık sorunu yaşayanlar, düzenli dereotu tükettiği takdirde bu sorunlarının ortadan kalktığını görecektir.

-Dereotu, kadınlar için menopoz döneminde yararlıdır. Kemik erimesine iyi gelir. Emzikli annelerde sütün gelişini artırır.

-Kan basıncını düşürme etkisi ile dereotu, yüksek tansiyon hastalarına fayda sağlar.

Dereotu nasıl tüketilir?

Dereotu, taze ve kurutulmuş olarak kullanılır. Hoş kokusu sebebiyle genellikle salatalarda ve zeytinyağlı yemeklerde kullanılır. Yemeklere lezzet verir. Ayrıca börek, poğaça ve tuzlu kek gibi hamur işlerinde de kullanılır. Dereotunun tohumları çay olarak tüketilir. Bu amaçla kullanımı daha çok ilaç niyetinedir. Çay yapabilmek için bir bardak kaynar su içine iki çay kaşığı dereotu tohumu koyarak bardağın üstünü kapatabilir, demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Dereotu çayının günde iki-üç kere içilmesinde sakınca görülmez.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?