Sokaktaki Minik Dostlarımız İçin Evde Hazırlanabilir Kedi ve Köpek Mamaları

Favorilerime
Ekle

Havalar soğumaya başladığından bu yana üzerimize ne giyip nasıl ısınsak diye düşünür olduk. Sıcacık hissedeceğimiz paltolar, montlar, atkı ve bereler... Kendimizi bir an önce eve ya da ofise atmak hiç hızlı hızlı yürüyüp soluğu ısıtma cihazlarının yanında aldık. Tüm kış da bunları rutin olarak devam ettireceğiz.Ancak dışarıda, bizim onlar için yardımımızı bekleyen minik dostlarımız var. Kediler ve köpekler. Yaz aylarında nasıl ki kapılarımızın önüne bırakacağımız bir kap suyla onların hayatlarında bir farklılık yarattık, bu desteğimizi kışın da sürdürmemiz ve onların yaşama haklarına saygı duymamız önemli.Belki de kolilerden yapacağımız küçük bir "patikondu" ya da evdeki malzemelerle hazırlayabileceğimiz mamalar onların hayatlarını soğuk kış günlerinde kurtarmamıza yardımcı olabilir. Evde hazırlanabilir kedi ve köpek mamaları sayesinde yaşadığınız çevredeki minik dostlara yardım etmek istersiniz diye sizin için bir liste oluşturduk. Minikler şimdiden patileriyle size teşekkür eder.

Makarna ve et suyu karışımı

Evde yapabileceğiniz ilk karışım, tuzsuz ve yağsız olarak hazırlayacağınız ve bir tane et bulyonla pişireceğiniz makarna. Makarna ve bulyonu indirimli bir şekilde aldığınızda kocaman bir tencere hazırlayabilirsiniz. Yarım kiloluk makarna paketi 5-6 kedi, 2 ya da 3 köpeği beslemeye yeterli olur.

Ekmek ve sulu yemeklerin suyu

Eğer dışarı çıkıp alışveriş yapmak yerine evde olan yiyeceklerden hazırlamak istiyorsanız ekmekleri papara şeklinde bölerek üzerine varsa etli yemek suyu yoksa sebze yemeği suyu dökebilirsiniz. Üzerine yoğurt dökerek karıştırabilir ve ıslak mama kıvamı yaratabilirsiniz.

Ton balığı ve ekmek

Evde ton balığı olması durumunda ekmekle ton balığını karıştırarak da verme şansınız mevcut. Varsa eğer et suyu dökerek çok besleyici ve iç ısıtan bir mama hazırlayabilirsiniz. Tüm mamalarda en çok dikkat etmeniz gereken hazırladığınız mamaların çok tuzlu olmaması. Hatta tuzsuz olması sağlıkları için çok daha önemli.

Peynir ve ekmek

Evde hazırlayabileceğiniz en basit mamalardan bir tanesi. Kedi ve köpeklerin peynire olan düşkünlüğü bilinir. Ekmekle birlikte parçalayarak bir kaba ayıracağınız peynir ekmek onlar için önemli bir yiyecek. Eğer kalıp peynir yoksa labne peyniri de ekmeklere sürerek verebilirsiniz.

Süt ve ekmek

Köpekler için hazırlayabileceğiniz en basit yiyeceklerden bir tanesi de süt ve ekmeği papara haline getirmek. Hem karınlarını doyurmuş olursunuz hem de sağlıklı bir yiyecekle bağışıklık sistemlerini güçlendirebilirsiniz.

Aç bitir paketleri

Mama hazırlamak için vaktiniz yoksa en basit çözüm aç bitir paketler olarak da bilinen tek servislik salam ve sosis paketleri. Farklı noktalara yerleştireceğiniz aç bitir paketler minik dostlarımız için en büyük ödüllerden bir tanesi. Burada ufak bir not düşelim, normalde kedilerin sürekli olarak çiğ et yememesi gerekiyor ancak soğuk kış günlerinde miniklerin hiçbir şey yememesindense çok sık olmamakla birlikte vereceğiniz aç bitir etler karınlarını doyuracaktır.

Köpekler için kedi maması

Evde kedi besliyor olabilirsiniz ancak dışarıdaki köpeklere yardımcı olabilmeniz için elinizin altında güzel bir alternatif var. Köpekler kedi maması yiyebiliyor. Evdeki kedi mamalarından köpekler için bir kap ayırabilirsiniz. Ancak burada da belirtmemiz gereken bir nokta var, köpekler ve kedilerin mamalarında besin değerleri günlük ihtiyaçlarına göre hazırlanıyor. Uzun süreli kedi maması vermek köpeklerde kedi - et ilişkisindeki sorunlar gibi sorunlar yaratabiliyor.

Restoran paketleri

Biliyoruz ki içimizde zaten yapanlar var ama yine de söyleyelim; evcil dostu olan ya da sokak hayvanlarını besleyen kişiler restoranda fazla gelip tabakta kalan yiyecekleri paketlettirerek onlara götürür. Belki de yoğun iş temposunda yalnızca toplantılara girebiliyorsunuzdur, o zaman bu paketler neden minik dostlarımıza gitmesin ki?

Dostluk maması

Goody ve Migros'un birlikte hayata geçirdiği, pek çok canlıyı açlıktan kurtaran bir hareket: Dostluk maması. 100 gramlık paketler halinde satılan Goody mamaların fiyatı 1 TL. Eğer Money Club kartınızla alırsanız 60 kuruş. Kampanya hala devam ediyor. Geç olmadan dost olduğunuzu belirten mamalardan alabilirsiniz.

Ekmek parçaları ya da yemlikler

blog.milliyet - kuş yemliği

blog.milliyet - kuş yemliği

Kedi ve köpeklerden bahsederken minik kanatlarıyla uçarak yiyecek arayan kuşları da unutmayalım. Bir şişeye kaşık boyunca açacağınız iki delik, içinden geçirdiğiniz kaşın ve içine doldurduğunuz yemle onların da hayatlarını kurtarabilirsiniz. Kaşığın olduğu tarafta şişede minik bir boşluk yaratırsanız kuşların hareketleriyle oradan daha çok yem düşmüş olur. Kuşlar için buğday kullanabilirsiniz.

Başka neler yapabiliriz?

Bunların yanı sıra dostlarımızın hayatta kalabilmesi için birkaç ufak ancak önemli şey de mevcut. Bunlardan ilki arabaların kaputlarına saklanarak ısınmaya çalışan kedileri oradan çıkarmak için arabayı çalıştırmadan önce kaputu kontrol etmek. Bunun için ufak bir sarsıntı yaratmanız yeterli olacaktır. Bir diğeriyse çöpten beslenen kediler için konserve kutularını ezerek atmak. Aksi halde başları bu kutulara sıkışarak hayatlarını kaybedebiliyorlar. Teneke konserve kutularını bu yüzden iki tarafından ezerek atmak çok önemli.Genellikle kedi ve köpeklerin sürekli olarak geldiği noktalara strafor koymak. Bu da onları soğuk betonlar ya da taşlar üzerinde uyumaktan kurtaracak, az da olsa yalıtım sağlayacaktır.Son olarak ise yazının başında bahsettiğimiz, strafor ya da karton kutulardan kolayca hazırlanabilir patikondular hazırlamak. Böylece birden fazla kedi bu kutulara girebilir, soğuğun üşütücü yüzü onlara çok daha az değer. Minik tatlı patili günler için onları unutmayalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

9

Sudenaz Erol8 Mart 2018 17:05
Lütfen bu konuda daha hassas olalım.
Yanıtla
Sudenaz Erol8 Mart 2018 17:03
yalnız ben sütün köpeklerin gözlerini kör ettiğini duymuştum.Doğru mu??
Yanıtla
Nermin KORKMAZ25 Aralık 2017 00:00
kedi ve köpekler çok önemli insan hayatında hayvanlar olmasa bu sokaklarda tek başına geçilmez yürünmez hayvanların gerçekten önemi çok büyük soğuk kış aylarında onlara mutlaka dışarıya 2-3 saatte bir su vermek lazım malum sular donuyor
Yanıtla
Tuğçe Külekçi 28 Mart 2019 20:53
Yanıtla
İçine bir iki damla sıvı yağ koyarsanız donmaz diye okumuştum
Ekim Solemez21 Aralık 2016 21:55
Bu tariflerin çoğu hayvanlara zarar verecek örnekler! Bulyondaki tuz oranı kedi ve köpeklerde cok büyük sorun yaşatabilir, zira aynı şey süt içinde geçerli!! Sokak hayvanlarına artık yemek vermek çok zararlıdır, pişmiş dahi olsa yarım bir soğanın büyük bir köpeği zehirleyerek öldürür!! Bu yazıyı iyilik için hazırlamış olsanız da şuan yaptığını şey faydadan ise zarar getirecektir, kaldırın yada biraz daha araştırarak yeniden düzenleyin.
Yanıtla
Nil Karabulut30 Aralık 2015 22:03
Harikasınız bende sokağımaki köpek ve kediler için ne yapabilirim diye düşünüyordum.Kuru mama alıyorum ancak çok fazlalar ve hepsi aç . Bu bilgiler çok işime yarayacak teşekkürler
Yanıtla
Ayşegül Dondurmacı10 Ocak 2015 18:44
Yorumlarda yazılan tarifler çok güzel,uygulanabilir tarifler hepsi de
Yanıtla
dizi haberleri10 Ocak 2015 14:51
çok duyarlısınız
Yanıtla
taylan asılkefeli9 Ocak 2015 18:43
Arkadaş kediler ekmek vs yemez şeker var kör eder ne saçma haber bu
Yanıtla
nilüfer koca8 Ocak 2015 21:23
Kedilere ucuz ve güzel bir yemek tarifi= 1kg.tavuk ciğeri 500gr.burgu makarna ,tavuk ciğer ve kalbinı yarı çay bardağı su ile pişirin ,makarnayı haşlayın,tavuk ciğerini küçük doğrayıp makarna ile harmanlayın,bütün kedilerin severek yediği bir yemek ...
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?