smokefreenorthwest - sigarayı bırakmak

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalı?

Favorilerime
Ekle

Sigara, kısa süre içinde uzun zamanlı bir bağımlılığa dönüşen içecek. Hangi yaşta başlandığı ve ne kadar süredir kullanıldığından bağımsız olarak her bir nefeste yüksek oranda vücuda zarar veriyor. Bu nedenle sigarayı bırakmak isteyenlerin sayısı oldukça yüksek.

Ancak sigarayı bırakmak isteyenlerin en büyük ikilemi "Acaba bıraktığım gibi kilo almaya başlar mıyım?". Sigaranın metabolizma hızlandırıcı etkisi göz önüne alındığında aslında yersiz bir soru değil. İçildiği sürece metabolizmada hızlanmaya neden olan sigara, bırakıldığında bu etki ortadan kalktığı için metabolizmada yavaşlamalara neden olabiliyor.

Peki metabolizmanın yavaşlaması sağlıklı bir hayat için açılan kapıyı reddetme anlamına mı gelir? Hayır. Cevap daima hayır olmalı.

Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almamak için neler yapmalısınız, nasıl yiyecekler tüketmelisiniz hepsini açıkladık.

Sigarayı bırakmak neden kilo aldırır?

Sigarayı bıraktığınızda az önce bahsettiğimiz gibi metabolizma yavaşlamaları görülür. Bunun yanı sıra sigaranın el ve ağızda yarattığı alışkanlık nedeniyle onun yerine koyabileceğiniz şeylere eliniz gider.

Bu yiyecekler genellikle abur cubur ya da kuruyemiş türü yüksek yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerdir. Canınız sigara çektiğinde sigara içmek yerine bir şeyler yemeye başlarsınız ve bir süre sonra yavaş metabolizma, çalışma ortamınız nedeniyle az hareket kilo almanıza neden olur.

Aynı zamanda sigarasızlığın verdiği yoksunluk hissi mutsuzluk yaratarak yerini mutluluk verici şeylerle doldurma isteğine dönüşür. Bu da en kısa sürede ulaşabileceğiniz ve keyif alabileceğiniz yemek anlamına gelir. Bu üç durum bir araya geldiğinde kilo almanız kaçınılmaz bir hal alır.

Sigarayı bırakınca nasıl kilo almazsınız?

Asıl sorulması gereken soru budur. Sigarayı bırakma kararını verdikten sonra ulaşabileceğiniz yerlerdeki yüksek kalorili yiyecekleri kaldırmanız gerekir. Ulaşabildiğiniz her yiyecek eğer kendinizi sigara bırakma konusunda yeterince telkin edemediyse yeme eylemenine dönüşür. Ya da günün sonunda "Yemek yiyeceğime sigara içerim daha iyi." gibi bir fikir oluşmasına neden olabilir.

Bunun yerine ulaşabileceğiniz noktalardaki yiyecekleri bitki çayları ve sağlıklı yiyeceklerle değiştirin. Yoksunluk hissinin yarattığı gerginliği bitki çaylarıyla alırken yiyeceğiniz sağlıklı besinlerle yeni bir hayata adım atmış olmanın da keyfini çıkarırsınız.

Temizlenmeye başlayan vücut nedeniyle dilinizdeki algı parçacıkları da daha iyi tat almaya başlar. Böylece yediğiniz her yemeğin tadını almaya başlar, kendinizi daha sağlıklı hissedebilirsiniz. Elmayı ısırdığınızda hissettiğiniz diş macunu ferahlığını bir düşünsenize.

Sigarayı bırakınca hangi yiyecekleri yemelisiniz?

dietsmart - sigarayı bırakınca ne yemeli?

dietsmart - sigarayı bırakınca ne yemeli?

Sigarayı bıraktığınız süreçte sizi hem mutlu edecek hem de sıkılmayacağınız yemekleri tercih etmelisiniz. Ancak dikkatli olmanız gereken bir diğer konu porsiyonların büyük olmaması. Aksi halde kendinizi ödüllendirip sevdiğiniz yemekleri yerken yine kilo almış olursunuz.

Sağlıklı hayata başladığınızı düşündüğünüzde doğal olarak hayatınıza sebzeler ve meyveler girmeli. Bunların yanı sıra abur cubur olarak kendinize meyve kuruları alabilir, canınız asitli bir şeyler çektiğinde soda içebilirsiniz.

Son olarak sigarayı bıraktıktan sonra spor yaptığınız sürece geri dönme ihtimaliniz çok daha düşüktür. Sporun salgılamış olduğu endorfinle birlikte kendinizi iyi hisseder, öz güveninizi fark eder ve sigaraya tekrar başlamaz istemezsiniz.

Sağlıklı hayatlar dileriz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?