Çıtır Çıtır Ev Yapımı Sokak Simidi Tarifi

Bir Simitçi Günde Kaç Simit Satıyor ve Kaç Para Kazanıyor?

Favorilerime
Ekle

Şu ana kadar işi gücü bırakıp kokoreççi olma isteğimizden bahsedip seyyar araba aldık, nohut pilavcı açmak için yollara düştük ve son sürprizi de midye tezgahı kurarak yaptık.

Sırada ise dev bir dosya var: Bir simitçi günde kaç simit satıyor ve kaç para kazanıyor?

Şurada yapılan röportajdan Kadıköy Bahariye caddesi üzerinde hizmet veren bir simitçinin günde 100 simit sattığını öğreniyoruz. Sabah 7 akşam 7 aralığında çalışıyor. Simitin simitçiye gelişi 60 kuruş. Satışı da 1 TL. Net hesapla simitçi bir simitten 40 kuruş kazanıyor. 100 simit sattığında da günlük 40 TL. Her gün çalışsa ki mümkün olmayabilir aylık 1200 TL kazanıyor. Gideri olmasa ki o da mümkün değil 1200 TL için günde 12 saat ayakta duruyor.

Pek makul değil gibi.

Sakın yanlış anlaşılmasın, daha az paraya daha zor şartlarda çalışarak para kazananlar ve bundan memnun olanlar vardır, tahmin ediyoruz. Lakin ortada bir ticaret söz konusu, bu kadar karla ticaret yapmak pek akıl karı değil derler. Ayrıca çekine çekine sorduğumuz simitçi dostlardan da farklı yanıtlar aldığımız oldu.

Peki sizce de bu rakamlar biraz az değil mi?

Fikirlerinizi bekliyoruz dostlar.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

cenap şahabettin8 Ocak 2015 01:05
Sadece simit satarak imkansız zaten. Simit arabalarına dikkat edin, krem peynirinden zeytin ezmesine katıklar var. Çoğu su satıyor. Bunların karlılığı simite göre daha iyi tabii. Bir de bazı yerlerde 1.25 TL simit. Duraklarda iskelelerde satanlar 100 den çok daha fazla satıyordur tabi bunların belediye kirası gibi yan giderleri de var. Velhasıl işin özü simitçiler gerçekte lüks arabalarla gezen gizli zenginler falan değiller. En işini bilenin geliri 1500 TL olsun hadi. Kolay meslek değil, Allah yardımcıları olsun.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?