Başınız Dönmesin, Hayat Kaliteniz Düşmesin: Vertigoya Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Günlük yaşamı çok etkileyen rahatsızlıklardan biri olan, halk arasında baş dönmesi rahatsızlığı olarak da anılan vertigo ile ilgili herkesin bilmesi gerekenler var. Büyük ihtimalle adını daha önce çok duyduğunuz ama ne olduğunu belki de tam olarak bilemediğiniz vertigo nedir, daha da önemlisi vertigonun belirtileri nelerdir, vertigo neden olur, nasıl geçer ve vertigoya ne iyi gelir gibi bilinmesi gereken soruların yanıtlarını öğreneceğiz bugün.

Sizin ya da bir yakınınızın başına da bu rahatsızlık geldiyse aşağıdaki bilgiler işinize yarayabilir. Ancak tabii ki bu bilgileri doğrudan hayatınıza geçirmemeli, öncesinde mutlaka doktorunuza danışarak sizin için uygun olup olmadıklarını öğrenmelisiniz.

Baş dönmesi ya da ağrısı sebebiyle ziyan olan günleriniz geride kalsın, hayat kaliteniz artsın!

Vertigoya ne iyi gelir?

vertigoya-ne-iyi-gelir-shutter-1

Vertigo, mutlaka doktor gözetiminde tedavisi yapılması gereken ciddi bir rahatsızlık. Ancak beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız değişikliklerle de vertigo ataklarınızın azalmasını sağlamanız mümkün. Elbette bunu sağlamak için ilk olarak yapmanız gereken doktorunuzun yolunu tutmak ve aşağıdaki doğal malzemeler de dahil olmak üzere uygulamak istediğiniz herhangi bir yöntemin sizin için uygun olup olmadığını mutlaka öğrenmek olmalı. Lütfen, sağlığınızı riske atmayın ve ne kadar masum gözükürse gözüksün hiçbir yöntemi doktorunuzdan onay almadan uygulamayın. Tuzlu beslenme, az su içme gibi kötü alışkanlıklar sebebiyle tetiklenebilen vertigoya ne iyi gelir derseniz, onları da hemen sıralayalım:

Zencefil

Kereviz sapı suyu

Çörek otu-bal

Kişniş

Badem

Elma sirkesi

Bektaşi üzümü

Bol sıvı alımı

Vertigo nasıl geçer?

vertigoya-ne-iyi-gelir-shutter-2

Vertigoya iyi gelen yiyecek ve içeceklerden söz ettik ama onları nasıl kullanabileceğinizi de anlatmadan geçmeyeceğiz. Buyursunlar, vertigo nasıl geçer, vertigoya iyi gelen yiyecekler nasıl değerlendirilir, anlatmaya başlayalım hemen.

Zencefil

Gün içinde bir fincan kadar zencefil çayı tüketerek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için taze ya da toz haldeki zencefilden destek alabilir ve sıcak suda 8 dakika kadar demlendirip süzerek içebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için: Zencefil Çayı Tarifi

Kereviz sapı suyu

Son yıllarda popülaritesi artan kereviz sapı suyu, vertigo konusunda size destek olabilecek isimlerden. Nasıl hazırlarım derseniz, 2-3 adet kereviz sapını, 1 adet limonun taze sıkılmış suyu, 1 tutam maydanoz ve 3 su bardağı içme suyuyla birlikte mutfak robotundan geçirip taneleriyle ya da süzerek tüketebilirsiniz. Günde 1 bardak kadar içmeniz yeterli olacağından dilerseniz malzeme miktarını aynı oranda azaltarak da hazırlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için: Kereviz Sapı Suyu

Çörek otu-bal

İçinde çok değerli yağ asitleri barındıran, potasyum, çinko, demir, bakır, kalsiyum, sodyum, magnezyum, fosfor ve A, B, B2, C vitaminleri bakımından zengin olan çörek otu beynin sağlıkla çalışmasına destek olmaya hazır olan besinlerden. Onun bu etkisinden faydalanmak için 1 tatlı kaşığı çörek otunu havanda hafifçe ezebilir ve 1 tatlı kaşığı kadar balla karıştırıp yutabilirsiniz. Bunu yapmak istemezseniz gün içinde 1 tatlı kaşığı kadar çörek otunu yaptığınız salatalara, soslara, hamur işlerine ilave ederek de yiyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için: Çörek Otu

Kişniş

İçinde linoleik asit, cineol, oleik asit gibi faydalı maddeler bulunan kişniş de sağlığa olumlu etkileri bulunan malzemelerden biri. Ülkemizde pek sık kullanılmıyor olsa da maydanozgiller ailesinin bir üyesi olan bu lezzeti çayını demleyerek tüketebilir, taze halde bulabilirseniz çorbalarınıza, salatalarınıza, soslarınıza katabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için: Kişniş

Badem

Badem de beynin sağlıkla çalışmasına destek olarak baş dönmelerinin ve ağrılarının azalmasına yardımcı olabiliyor. Bu etkisinden faydalanmak isteyenlerin tuzsuz, çiğ bademi günde bir avuç kadar tüketmesi yeterli oluyor. Daha detaylı bilgi için: Çiğ Badem

Elma sirkesi

Vertigo sebebiyle ortaya çıkan şiddetli baş ağrılarının azalmasına yardımcı olabilen doğal malzemelerden elma sirkesinin bu özelliğinden faydalanmak için günde 1 yemek kaşığı kadar elma sirkesini suyla ya da az miktarda bal ile karıştırıp tüketebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için: Elma Sirkesi

Bektaşi üzümü

Onlarca üzüm çeşidi içinde çok özel bir yere sahip olan Bektaşi üzümü mevsimi geldiğinde mutlaka tüketilmesi gereken sağlık dolu lezzetlerden. Baş ağrısı ve dönmesinin azalmasına yardımcı olabilen Bektaşi üzümünü taze halde bulamadığınızda ise aktarlardan tohumlarını alabilir ve sıcak suyun içine 1 çay kaşığı kadar olacak şekilde Bektaşi üzümü tohumu ekleyip demleyebilir ve süzerek içebilirsiniz. Hazırladığınız bu çay da vertigo belirtilerinin azalmasına yardımcı olacaktır.

Bol sıvı alımı

Vücudunuzun susuz kalması da vertigo ataklarının tetiklenmesine sebep olabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için günlük su ihtiyacınız kadar suyu mutlaka alıyor olmanız gerekiyor. "Günlük su ihtiyacımı nasıl öğreneceğim?" derseniz doktorunuza ya da bir beslenme uzmanına/diyetisyene başvurabilir ve kendi boyunuz, kilonuz, yaşınız ve diğer özellikleriniz değerlendirilerek ortaya çıkacak günlük su ihtiyacınızı öğrenebilirsiniz.

Vertigo nedir, vertigo neden olur?

vertigoya-ne-iyi-gelir-shutter-3

Vertigo, halk arasında baş dönmesi rahatsızlığı olarak da bilinen, iç kulak ve/veya beyincik ve beyinde meydana gelebilecek çeşitli hasarlar nedeniyle ortaya çıkan ciddi bir hastalık. Kendini şiddetli ve uzun süren baş dönmesi ve baş ağrısıyla gösteren bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebep olabilecek durumlar da bir hayli çeşitli aslında. Gelin, vertigo neden olur tek tek öğrenelim şimdi. Vertigonun yaygın olarak bilinen sebepleri şöyle:

 • Kulağın içindeki kristallerin yerinden oynaması
 • İç kulaktaki sıvının miktarında yaşanan değişiklik/artış
 • Kulak ya da baş bölgesinin bir sebeple hasar görmesi
 • Bazı virüsler (viral hastalıklar)
 • Vertigo riskini yükselten etkenler:

 • Aşırı tuz tüketimi
 • Az su içme (Günlük su ihtiyacından çok daha az su tüketme)
 • Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar
 • Diyabet
 • Anksiyete
 • Panik atak
 • Vertigonun belirtileri nelerdir?

  vertigoya-ne-iyi-gelir-shutter-4

  Vertigonuz olup olmadığıyla ilgili şüpheleriniz varsa ya da vertigonun belirtilerini merak ediyorsanız onu da hemen sıralayalım. Vertigonun yaygın olarak görülen belirtileri şöyle:

 • Aniden başlayan baş ağrısı
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Şiddetli baş dönmesi
 • Uzun süren baş dönmesi
 • Yürürken düşecekmiş gibi hissetme/düşme korkusu
 • Kulak çınlaması
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Halsizlik
 • Konuşmada zorluk
 • Çift görmeye başlama
 • Bulanık görmeye başlama
 • El-kol koordinasyonuna hakim olamama
 • Vücudun çeşitli yerlerinde uyuşma ya da karıncalanma hissi
 • Çevredeki nesneler hareket ediyormuş gibi hissetme
 • Çok önemli bir not: Yukarıda da söylediğimiz gibi vertigo çok ciddi bir rahatsızlıktır ve mutlaka doktor kontrolünde tedavisi yapılmalıdır. Yukarıdaki hiçbir öneri ya da yöntem tek başına tedavi edici olarak görülemez, doktor onayı olmadığı sürece uygulanamaz, reçete gibi görülemez. Unutmayın, sizin sağlığınızla ilgili detaylı ve doğru bilgi ve önerileri ancak sizi muayene eden doktorunuz bilebilir, her malzeme her bünyede aynı etkileri göstermez. Bir kişiye iyi gelen herhangi bir çözüm sizin için olumlu sonuçlar vermeyebilir, aman dikkat.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?