today

7 Gün Boyunca Her Sabah Aç Karnına Kereviz Sapı Suyu İçince Vücutta Neler Oluyor?

Favorilerime
Ekle

Sebzeleri, meyveleri zamanında, taze taze tüketmeyi seviyoruz sevmesine ama onları gerçekten hak ettikleri kadar güzel değerlendiriyor muyuz dersiniz? Mesela şu sıralar tam da zamanı olan kerevizlerle mis gibi yemekler hazırlıyor musunuz? Peki ya o güzelim sapları?

İşte şimdi o kereviz saplarını en sağlıklı şekilde değerlendirmenin yolunu anlatacağız size. Eğer şu zamana dek hiç kereviz sapı tüketmediyseniz ya da "Benim aldığım kerevizler hep sapsız zaten, sapını ayrıca nasıl bulacağım ki?" derseniz sadece kereviz sapı satın alabileceğiniz manavlar, büyük marketler ve online alışveriş siteleri olduğunu da söyleyelim, aklınızda bulunsun.

Kereviz sapı suyu ile tanışıp faydalarını görünce neden bu denli ısrarcı olduğumuzu hemen anlayacak, siz de sağlığınıza katkı sağlamak için düzenli olarak onu tüketmeye karar vereceksiniz eminiz.

Kereviz sapı suyu nasıl hazırlanır?

Kereviz sapı suyunu damak tadınıza göre farklı şekillerde hazırlayabilirsiniz. En güzel ve etkili yöntem tabii ki sadece kereviz saplarını sıkarak elde edeceğiniz yöntem olacaktır. Bunun için kereviz saplarını güzelce yıkayıp katı meyve sıkacağından geçirerek yaklaşık 1 su bardağı kadar kereviz sapı suyu elde etmeniz yeterli olacaktır.

Ancak bu şekilde yaptığınızda tadını sevmez ya da "O kadar çok kereviz sapı bulamam" derseniz onu farklı malzemelerle karıştırarak da değerlendirebilirsiniz. En çok sevilen ve uygulanan kereviz sapı suyu tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

 • Yaklaşık 2-3 adet kerevizin sapı
 • 1 tutam maydanoz
 • 1 adet limonun suyu
 • 3 su bardağı kadar içme suyu
 • Bu kereviz sapı suyunun nasıl yapıldığına gelince; tüm malzemeleri blendera alın ve çekin. Elde ettiğiniz sulu karışımın içindeki parçacıkları temiz bir tülbentten geçirerek ayırın ve ardından için.

  Kereviz sapı suyu kürü nasıl uygulanır?

  Kereviz sapı suyunu nasıl kolayca hazırlayabileceğinizi anlattık, peki bu kürü nasıl tüketmeliyiz? Kereviz sapı suyunu her sabah uyandıktan sonra aç karnına taze taze hazırlayıp içmeniz en etkili yöntem. Bu yöntemden fayda sağlayabilmek içinse en az 7 günlük ya da 21 günlük bir kür olarak kullanmanız gerekiyor.

  Kim Kardashian, Miranda Kerr gibi dünyaca ünlü isimlerin kullandığını söylemesiyle birlikte son yıllarda çok daha popüler bir hale gelen kereviz sapı suyunu 7 ya da 21 günlük kür şeklinde uyguladığınızda ise vücudunuzda gözle görülür değişiklikler oluşmaya başlıyor. Öyle ki tüm bu etkileri sayesinde kereviz sapı suyu "doğal bir mucize" olarak anılıyor.

  Hadi o zaman biz de kereviz sapının bu mucizeleri neymiş birlikte göz atalım.

  Kereviz sapı suyunun faydaları nelerdir?

  today

  today

  Kereviz sapı suyunun içinde başta potasyum, A, B, C ve K vitaminleri olmak üzere birçok yararlı mineral, vitamin ve besin lifi bulunuyor. Bu sayede kereviz sapı suyu vücuda şöyle faydalar sağlıyor:

 • Kilo vermenize yardımcı oluyor, hızlı ve sağlıklı zayıflamanın anahtarı olarak görülen içecekler arasında olduğu söyleniyor.
 • Tatlı yeme isteğini baskıladığı biliniyor.
 • Vücutta ödem attırıcı bir etki oluşturuyor. Şişkinliklerden kurtulmanıza yardımcı oluyor.
 • Kereviz sapı suyunun en önemli ve güzel etkileri arasında ise karaciğeri temizlemesi yer alıyor.
 • Güçlü antioksidan özellikleri sayesinde vücudu yabancı maddelerden arındırıyor.
 • Yine antioksidan etkileriyle kan dolaşımını ve damarları rahatlatıyor. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor.
 • Sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engelliyor, halihazırda var olan sivilcelerin ve sivilce izlerinin çok kısa sürede geçmesini sağlıyor.
 • Tıpkı sivilce ve sivilce izleri gibi ciltte oluşan yara ve lekelerin de kısa sürede iyileşmesine yardımcı oluyor.
 • Çok daha kaliteli bir uyku ve uyku düzenine sahip olmanızı sağlıyor, uykusuzluk problemi çekenlere iyi geliyor.
 • Tüm bunların yanında kereviz sapı suyu vücuda bolca enerji veriyor, çok daha zinde hissetmenizi sağlıyor.
 • Bağırsakların daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekleyen kereviz sapı suyunun özellikle sık sık kabızlık sorunu yaşayanlara iyi geldiği de söyleniyor.
 • Çok önemli bir not: Başta tansiyon sorunu olanlar olmak üzere kronik, ciddi bir rahatsızlığı bulunanlar, düzenli olarak ilaç kullananlar ya da özel bir perhiz uygulayanlar, kereviz ve benzeri sebzelere karşı alerjisi olanlar bu içeceği tüketmemeli, doktorlarına danışmadan, doktorlarının onayını almadan bu kürde dahil olmak üzere hiçbir kürü, detoksu uygulamamalı. Aman diyelim, sağlık bu, ihmale gelmez.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?