bademcik iltihabına ne iyi gelir

Boğaz Ağrısına Son: Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Kış aylarında daha sık görülen, okul çağındaki çocukların okuldaki sosyalleşmesi sonrası hem onlar arasında hem de aileleri arasında hızla yayılan, toplu taşıma, iş yeri gibi zorunlu kalabalık olan mekanlar sebebiyle daha da sık görmeye başladığımız sağlık sorunlarından bademcik iltihabına ne iyi gelir öğrenmenin tam zamanı şimdi.

Kendini boğaz ağrısı, yutkunmada zorluk, boğaz ve çevresinde oluşan şişliklerle belli beden, ileri seviyelerinde ateş, üşüme, titreme, kulak ağrısı, öksürük, baş ağrısı, ağzı açmada güçlük gibi sorunlar yaşamamıza sebep olabilen bademcik iltihaplanmasından hızlıca kurtulmak için tabii ki önceliğiniz doktorunuzun yolunu tutmak ve onun önerdiği yöntemleri uygulamak olmalı. Ancak doktorunuz da onay verirse aşağıdaki doğal, etkili ve bitkisel yöntemlerle bu sürecin daha hızlı geçmesine destek olabilirsiniz. Yalnız dikkat, aşağıdaki hiçbir ürün ya da yöntemi tedavi edici olarak görmemelisiniz. Doğal malzemeler, ancak ve ancak doktorunuzdan onay aldıktan sonra bir takviye gibi destek alabileceğiniz çözümler olabilir, bizden hatırlatması.

Hadi, bademcik iltihabına iyi gelen doğal, etkili ve bitkisel çözümleri birlikte incelemeye başlayalım.

İçindekiler

 • Bademcik iltihabı belirtileri nedir?

Boğaz Gıcıklanmasına Ne İyi Gelir?

Bademcik iltihabı, tıbbi terimle tonsillit, genellikle viral veya bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle bademciklerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. İşte bademcik iltihabının yaygın belirtileri:

 • Boğaz Ağrısı: Bademcik iltihabının en belirgin belirtilerinden biridir. Boğaz ağrısı genellikle yutma sırasında artar.
 • Yutma Zorluğu: Bademciklerin iltihaplanması nedeniyle yutma sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi olabilir.
 • Lenf Bezlerinde Şişme ve Hassasiyet: Boyun bölgesindeki lenf bezleri, enfeksiyonla mücadele eden vücudun tepkisi olarak şişebilir ve hassaslaşabilir.
 • Ateş: Bademcik iltihabı sıklıkla ateşe neden olabilir. Bu, vücudun enfeksiyonla mücadele ettiğinin bir işaretidir.
 • Baş Ağrısı: Baş ağrısı, genellikle bademcik iltihabına eşlik eden yaygın bir semptomdur.
 • Halsizlik ve Yorgunluk: Vücudun enfeksiyonla mücadele ettiği dönemlerde genellikle halsizlik ve yorgunluk hissi ortaya çıkar.
 • Öksürük: Bademcik iltihabına bazen öksürük de eşlik edebilir, özellikle enfeksiyonun alt solunum yollarını etkilediği durumlarda.
 • Boğazda Kızarıklık ve Şişme: Bademciklerdeki iltihaplanma nedeniyle boğazda kızarıklık ve şişme olabilir.
 • Burun Akıntısı ve Tıkanıklık: Bazı durumlarda bademcik iltihabına, üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak burun akıntısı ve tıkanıklık da eşlik edebilir.

Eğer bu belirtilerden bir veya birkaçı uzun süre devam ederse veya şiddetliyse, bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçmek önemlidir. Doktor, uygun tedaviyi belirlemek ve gerekirse antibiyotik gibi ilaçları reçete etmek için değerlendirme yapacaktır.

 • Bademcik iltihabına ne iyi gelir?

bademcik-iltihabina-ne-iyi-gelir-shutter-4

Bademcik iltihabına ne iyi gelir diye düşünenler için önce bademcik iltihabının daha hızlı iyileşmesine destek olabilen doğal malzemeleri şöyle hızlıca bir sıralayalım. Siz de içlerinden kendiniz için en uygun olanları seçip doktorunuza danışın. Buyursunlar, bademcik iltihabına iyi geldiği bilinen malzemeler şöyle:

Tuzlu su

Zencefil

Zerdeçal

Bal

Limon

Sarımsak

Soğan

Nane

Pastil

Dondurma/buz

 • Bademcik iltihabı nasıl geçer?

bademcik-iltihabina-ne-iyi-gelir-shutter-6

Bademcik iltihabına iyi gelen doğal malzemelere hızlıca göz attık ama aklında "Peki bu malzemeleri nasıl kullanacağım?" sorusu olanlar için bunu da açıklamadan geçecek değiliz. Bademcik iltihabı en hızlı nasıl geçer, bu doğal malzemelerden nasıl destek almak gerekir anlatmaya başlayalım hemen:

 • Tuzlu su

Bir su bardağı ılık içme suyunun içine silme 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde tuz ilave edin ve güzelce karıştırın. Hazırladığınız bu karışımla günde 3 kez gargara yapın. Bu, boğaz ağrınızı hafifletirken iltihaplı bölgenin de mikroplardan daha hızlı arınmasına destek olacaktır.

 • Zencefil

En güçlü antioksidan özelliklere sahip malzemelerden zencefil, neredeyse tüm kış hastalıklarında olduğu gibi bu konuda da bizi yalnız bırakmıyor ve bademcik iltihabının iyileşme sürecini hızlandırabiliyor. Bunun için taze ya da toz haldeki zencefili az miktarda bal ile karıştırarak tüketebileceğiniz gibi dilerseniz çayını hazırlayıp ılıdıktan sonra yudum yudum içerek de faydalarından yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için: Zencefil Çayı Tarifi

 • Zerdeçal

Zerdeçal da en az zencefil kadar çok sevilen isimlerden. Zira kendisi antiseptik ve antienflamatuvar özellikler gösterdiğinden bademcik iltihabı da dahil olmak üzere vücutta oluşabilen hemen her türlü iltihaplanmanın daha hızlı iyileşmesine destek oluyor. Bunun için toz ya da bulabilirseniz taze haldeki zerdeçalı yine bal ile karıştırarak bir macun kıvamına getirip yutabilirsiniz. Bal yemek istemezseniz az miktarda zeytinyağı ve karabiberle karıştırarak da macun kıvamına getirip yutabilirsiniz. Tüm bunlar size uymuyorsa zerdeçalı da yine çay şeklinde demleyip ılıdıktan sonra yudumlayarak içebilirsiniz. Detaylı bilgi için: Zerdeçal Çayı Tarifi

 • Bal

Bal da antioksidan özellikleri yüksek besinlerden bildiğiniz gibi. Ancak bademcik iltihabına karşı ondan destek almak isterseniz onu tek başına kaşıklayarak yemek yerine hazırladığınız bitki çaylarının içine çayınız ılıdıktan sonra ilave ederek içmeyi tercih edebilirsiniz. Çünkü bal, tek başına tüketildiğinde boğazda yangıya sebep olabilir, dikkat.

 • Limon

İçindeki bolca C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda en çok destek aldığımız isimlerden limon da bu listede bizimle olan isimlerden. Kendisini 1 bardak ılık suyun içine 1 yarım limonu geçmeyecek şekilde suyunu sıkarak tüketebilir, hazırladığınız bu limonlu suyun içine 1 çay kaşığı kadar da bal ilave edebilirsiniz. Asidik bir yapısı olduğundan mide rahatsızlıkları başta olmak üzere herhangi bir sağlık sorunu olanlar bu yöntemi uygulamadan önce mutlaka doktorlarına danışmalı, hatırlatmış olalım.

Ev Yapımı Boğaz Pastili Tarifi

Ev Yapımı Boğaz Pastili Tarifi

 • Pastil

Bademcik iltihabı ve ona bağlı olarak oluşan boğaz ağrısını hafifletmek için hem piyasada bulabileceğiniz hem de evde, ellerinizle hazırlayabileceğiniz pastillerden de bol bol destek alabilirsiniz. İçindeki faydalı malzemeler sayesinde boğaz ağrısını hafifletirken bağışıklığı da güçlendiren pastilleri evde yapmak isterseniz, sizi hiç vakit kaybetmeden şu tarifimize doğru alabiliriz: Ev Yapımı Boğaz Pastili Tarifi

 • Sarımsak

Tarihte ölümsüzlüğün sırlarından biri olarak dahi tanımlanmış, mutfaklarımızın en şifa dolu malzemelerinden sarımsak da güçlü antioksidan özellikler göstererek bağışıklığımızı güçlendiriyor ve vücudu toksinlerden arındırarak hastalıkların daha hızlı iyileşmesine destek oluyor. Onun bu etkisinden faydalanmak için her gün bir diş sarımsağı doğrudan tüketebileceğiniz gibi dilerseniz çayını demleyip ılıtarak içebilirsiniz. Detaylı bilgi için: Sarımsak Çayı Tarifi

 • Soğan

Sarımsağın olduğu bir listede soğan da mutlaka yerini almıştır desek yanlış olmaz. En az sarımsak kadar sağlığa faydalı soğanın faydalarından yararlanabilmek için onu pişirerek, yemeklere ekleyerek değil de taze olarak tüketmeniz daha değerli diyebiliriz. Bunun için gün içerisinde soğanı taze taze dilimleyerek tüketebilir, salatalarınıza ilave edebilir, dilerseniz soğan suyu şeklinde hazırlayarak tüketebilirsiniz. Detaylı bilgi için: Soğan Kürü

 • Nane

Güçlü C vitamini kaynaklarından biri olan nane de kış boyu mutfaklardan eksik edilmemesi gerekenlerden. Onu nane-limon şeklinde hazırlayıp içebileceğiniz gibi dilerseniz doğrudan nane çayı şeklinde de hazırlayabilirsiniz. Taze naneleri gün içinde tüketeceğiniz salatalara da taze taze eklemek nefis bir alternatif bizden önermesi. Detaylı bilgi için: Nane Çayı Tarifi

 • Dondurma/buz

Bademcik iltihabı sebebiyle önerilen belki de en şaşırtıcı yöntemlerden biri dondurma ya da buz yemek. Ağrıya soğuk kompres uygulama mantığıyla yola çıkan bu yöntemi uygulamadan önce ise mutlaka doktorunuza danışmanız ve onun onayını almanız önemli. Kendinize ve boğazınıza iyilik yapmak isterken farkına bile varmadan daha fazla zarar vermeyin, boğaz ağrınızı kısa süre hafifletmek için uzun vadede zararı olabilecek uygulamaları asla yapmayın. Sözün kısası, bu yöntem de dahil olmak üzere hiçbir yöntemi doktorunuz önermediği ya da onaylamadığı sürece uygulamayın.

 • Bademcik iltihabı neden olur?

bademcik-iltihabina-ne-iyi-gelir-shutter-1

Bademcik iltihabına iyi gelen yöntemlerden söz ettik ama bademcik iltihabı neden olur bunu da bilmeli ve aşağıdaki sebeplerden olabildiğince uzak durarak kendimizi bademcik iltihabı sorunuyla karşılaşmaktan olabildiğince korumalıyız. Bademcik iltihabının yaygın olarak bilinen sebepleri şöyle:

 • Halihazırda hasta olan kişilerle aynı kapalı ortamda bulunmak
 • Hastalarla aynı havayı uzun süre solumak
 • Toplu taşıma aracı, okul, sinema salonu, iş yeri gibi kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmak
 • Bu kalabalık ortamlarda hasta kişilerin hapşırık ve/veya öksürüğüne, nefesine maruz kalmak
 • Hasta olan kişiyle tokalaşmak
 • Hasta kişinin mikrop bulaştırdığı eşyalara uzun süre temas etmek
 • Havlu, su bardağı gibi bazı eşyaları ortak kullanmak
 • Elleri yeterince dezenfekte etmemek
 • Kirli elleri ağız bölgesine götürmek, kirli ellerle yemek yemek
 • Bakteri enfeksiyonları başta olmak üzere bazı hastalıklar
 • Viral enfeksiyonlar
 • Mantar enfeksiyonları
 • Bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi

Önemli bir not: Yukarıdaki tüm önerileri, ne kadar doğal olursa olsun, uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun sizin için uygun gördüğü yöntemleri uygulamalısınız. Bu yöntemlerin hiçbiri tek başına tedavi edici olarak görülemez, reçete gibi değerlendirilemez. Unutmayın, sizin sağlığınıza en uygun öneri ve tedavi yöntemlerini ancak sizin kendi doktorunuz belirleyebilir. Doktorunuzun uygun görmediği hiçbir yöntemi ise asla uygulamamanız gerektiğini hatırlatalım.

Sağlık dolu günler!

Şu yazılarımız da işinize yarayabilir:

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?