tatilde-kilo-almamak-icin-ne-yapmali

Tatilde Açık Büfeden Sınırsız Yiyip Kilo Almadan Dönmenin 11 Püf Noktası

Favorilerime
Ekle

Tatil zamanı geldi çattı. Aylar öncesinden diyetlere başlandı, sporlara yazılındı ama tatile gidip açık büfeyi görünce tüm o irade bir anda yok oldu. Tabaklar tıka basa dolduruldu, üç çeşit tatlı yenmeden doyulmadı ve beklenilen sonuç: Tatilden verdiğiniz kilodan daha fazla bir kiloyla geri döndünüz.

Bu hikaye size tanıdık geliyorsa ve tatilde her şey dahil, ultra her şey dahil otelinizde kendinizi açık büfe sırasında kaybetmek istemiyorsanız beslenme ve diyet uzmanlarının bu tavsiyelerini bir kenara not etmenizde fayda var.

Çünkü bu tüyolarla açık büfeden doyasıya yiyip kilo almadan tatilden dönmek çok da zor değil.

Tüm tatilcilere duyurulur!

Küçük tabak seçin

Ana yemek dahil her şeyi küçük tabaklarda almaya dikkat edin. Tabağın büyüklüğü sizde "Yeterince almadım, aç kalacağım" hissi uyandıracaktır. Ancak küçük tabak seçerek porsiyonlarınızı da doğrudan küçültebilirsiniz.

Yemek almadan önce büfeyi baştan sona gözden geçirin

Açık büfede neler olduğunu bilmeden başından sonuna elinizde tabakla ilerlediğinizde her gördüğünüzü tabağa koymak isteyebilirsiniz. Ancak önceden büfede neler olduğunu bilirseniz alacaklarınızın bir listesini çıkarıp aşırıya kaçmanın da önüne geçebilirsiniz.

Tabağınızın %75'ini zeytinyağlılar ve sebzelerle doldurun

Önce zeytinyağlıların olduğu ve salata barı gözden geçirin. Tabağınızın çoğunu bunlarla doldurduğunuzda diğer kalorili yiyeceklere daha az bir yer ayırmış olacaksınız. Ayrıca lif oranı yüksek sebze ve salatalar size tokluk hissi olarak döneceğinden aşırı yemekten de sizi kurtarmış olacaklar.

Mutlaka kahvaltı yapın ancak her gün gözleme yemeyin

Hep diyoruz kahvaltı günün en önemli öğünü. O yüzden tatilde de bu fırsattan yararlanın ancak kahvaltınızı en geç 10'da bitirmiş olmayı da unutmayın. Kahvaltı menüsündeki her şeyi tabağınıza doldurmak yerine çeşitleri günlere bölün. Her gün gözleme yemeyin mesela.

Tatlılar sizi çok cezbediyorsa akşam yemeğinde değil öğlen yemeğinde kendinizi ödüllendirmeyi tercih edin

İştah açan çeşitleri geçerek ya da ana yemeğinizin porsiyonunuzu küçük tutarak kendinizi canınızın çektiği o tatlıyla ödüllendirebilirsiniz. Ama bunu akşam yemeğinde değil öğle yemeğinde yapmaya dikkat edin.

Ya da ağır tatlılar yerine tercihinizi dondurma, meyve ya da sütlü tatlılardan yana kullanın

Ağır şerbetli tatlılar yerine bunları tercih etmenizde fayda var. Özellikle ara öğünlerde tatlı krizlerinizi bunlarla çözebilirsiniz.

Açık büfeye çok aç karnına gitmemeye özen gösterin

Çok aç bir şekilde açık büfe sırasına girerseniz tüm bu dediklerimizi unutup tabağınızı en kalorili yiyeceklerle tıka basa dolduracağınızı hepimiz biliyoruz. Burada devreye ara öğünler giriyor. Ara öğünde yediklerimiz porsiyonlarınızı da kontrol etmenizi kolaylaştıracaktır.

Yemeğinizi aldıktan sonra büfeye bir daha asla geri gitmeyin

Yiyeceklerinizi seçin, tabağınızı alın ve hatta mümkünse büfeden uzak bir masaya oturun. Büfeye aklınızın kaldığı bir şey için gittiğinizde bile dolu bir tabakla geri gelme olasılığınız yüksek. O aklınızda kalanı bir sonraki öğüne bırakın.

Gün içinde bol bol su için

Yaz mevsiminde terle vücudumuzda çok fazla su kaybediyoruz. Gün içinde en az 2 litre su içmeye dikkat edin. Benzer şekilde alkol tüketimini belirli bir dengede tutmaya özen gösterin, çünkü yediklerinize dikkat etseniz de alkol de size fazla kilo olarak geri dönecektir. Alkol kullanıyorsanız yanında mutlaka su içerek vücudunuzun ödem yapmasını engelleyin.

Doyduğunuz anda tabağınız dolu olsa bile yemeyi bırakın

acik-bufe-itiraflar

Yemeğinizi sakin ve yavaş bir şekilde yiyin. Tatildesiniz, rahatlayın. Doyduğunuz anda ise çatal bıçağı bırakın. Tabağınız hala dolu, hala yemediğiniz şeyler var diye kendinizi tıka basa doyurmayın.

Yüzüyorum kalori kaybettim diye düşünmeyin, spora ayrıca zaman ayırın

904fitness

904fitness

Otelin spor salonu varsa oradan faydalanabilir, sabahları sahilde koşabilir ya da yemekten sonra sahilde kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Herkese iyi tatiller!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?