makarna-dogru-bilinen-yanlislar

Makarna Pişirme Hakkında Hemen Herkesin Doğru Sandığı 9 Yanlış

Favorilerime
Ekle

Herkes makarna yemeyi sever ve eminiz herkesin harika makarnalar yapmak için harika yöntemleri, püf noktaları vardır.

Zira dünyada en fazla evde yapılan, en pratik, en kolay lezzetlerin başında gelen makarna hepimizin vazgeçilmezi. Ama size makarna ile ilgili doğru bildiğimiz birçok şehir efsanesinin de olduğunu söylesek...

Makarna diyip geçmemek, bu doğru bilinen yanlışları gözden geçirmek gerek.

Şehir efsanesi 1: Makarnayı duvara atın, yapışırsa mükemmel şekilde pişmiş demektir

misadventureswithandi

Doğrusu: Aslında hem pişmiş hem de tam pişmemiş makarna duvara yapışabilir. Nitekim yapışkanlık "pişmiş" olmasını belirleyen bir ölçüt değil. Şöyle de açıklayalım, makarnanın nişastalı yapısı ve ince bir tabaka tarafından çevrelenmiş olması onun yapışkan olmasını sağlayan şey.

Şehir efsanesi 2: Suya tuz eklemek onun daha hızlı kaynamasını sağlar

thekitchenwife

Doğrusu: Kaynayan suya tuz eklemek aslında tam tersi etkiyi yaratır ve kaynama derecesini yükseltir. Kısacası tuz makarnaya lezzet vermek için eklenmeli, onun pişmesini hızlandırmak için değil.

Şehir efsanesi 3: Makarna piştikten sonra onu soğuk suya tutmak hamur gibi olmasını engeller

food-hacks

Doğrusu: Makarnayı soğuk suya tutmak nişastanın verdiği tüm lezzeti ondan alacak ve parçalanmasına, dokusunun değişmesine sebep olacaktır.

Şehir efsanesi 4: Suya zeytinyağı eklemek makarnaların birbirine yapışmasını önler

thespruce

Doğrusu: Şef Fabio Viviani'ye göre zeytinyağının makarnaların yapışmamasına hiçbir katkısı yok. Ona göre makarnanın yapışmamasının yolu onu güzelce karıştırmaktan geçiyor.

Şehir efsanesi 5: Makarnayı ikiye kırmak onun daha hızlı pişmesini sağlar

tomhsiung

Doğrusu: Spagettileri ikiye kırmak sadece onların tencereye daha kolay sığmasını sağlar, daha hızlı pişmesini ise asla. Makarnanın pişme süresi onun kalınlığıyla alakalı, boyuyla değil kısacası.

Şehir efsanesi 6: Makarna sürekli yüksek ateşte pişirimeli

damngoodfood

Doğrusu: Aslında makarnanın sürekli yüksek ateşte pişirilmesi çok da gerekli değil. İki dakika kadar yüksek ateşte piştikten sonra ocağın altını kısmanızda bir sakınca yok.

Şehir efsanesi 7: Makarna pişerken tencerenin kapağı mutlaka açık bırakılmalı

yellowblissroad

Doğrusu: Makarna pişerken tencerenin kapağının kapalı olması onun dokusunu değiştirmez. Hatta kapağı koymayarak kaynayan suyun taşması riskini de almış olursunuz (tabii tencerenin üzerine tahta kaşık koymadığınız sürece) ama bunun makarnanın kendisine bir faydası dokunmaz. Sadece şöyle bir faydası olabilir; bu yöntem suyun bir-iki dakika daha hızlı kaynamasını sağlar.

Şehir efsanesi 8: Sosun sulanmaması için makarnayı tamamen kuru olacak şekilde süzmelisiniz

myrecipes

Doğrusu: Biraz haşlama suyu sosunuzu sulandırmayacaktır, emin olun. Hatta nişastalı bu su, sosu bağlar ve daha pürüzsüz bir doku elde etmenizi sağlar.

Şehir efsanesi 9: Makarna sadece tuzlu suda hazırlanabilir

makarna-haslamanin-puf-noktalari-1

Doğrusu: Hemen herkesin makarna yaparken başvurduğu yöntem bu, doğru. Ama tek yöntem de değil. Örneğin onu sütte de haşlayarak daha yumuşak dokulu bir makarna elde edebilirsiniz.

Kaynak: buzzfeed.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?