erimis-dondurmayi-yeniden-dondurma

Neden Erimiş Dondurmayı Yeniden Derin Dondurucuya Koymamalısınız?

Favorilerime
Ekle

Mevsim yaz. Hemen herkesin buzdolabında dondurma sürekli hali hazırda bekliyor.

Misafir geliyor, çocuklar istiyor, onu dondurucudan çıkarıyor, çözülmesi için biraz bekletiyor, ardından servis ediyorsunuz. Siz misafirlerinizle oturup sohbet ederken ise dondurma uzun süre oda sıcaklığında kalıyor, eriyor, yapış yapış bir kıvama bürünüyor.

Sonra aklınıza geliyor ve onu yeniden dondurucuya atarak dondurmak istiyorsunuz. Peki doğru mu yapıyorsunuz?

Meğerse erimiş dondurmayı yeniden buzluğa atmak yani onu yeniden dondurup yemek şimdiye kadar yaptığımız en büyük hatalardan biriymiş. Nedenmiş, öğrenelim.

İçindeki hava kayboluyor

Dondurmayı özel yapan içindeki hava. Bu hava ona hafif, kremamsı dokuyu veren şey aslında. Dondurma eridiğinde ise bu hava kayboluyor. Bu yüzden onu yeniden dondurucuya koyduğunuzda yoğun bir madde olarak donuyor ve katılaşıyor. Yani ilk halindeki o dokuyu tamamen kaybetmiş oluyorsunuz.

Pürüzlü hale geliyor

Dondurma ilk olarak dondurulduğunda buz kristalleri küçük ve muntazamdır. Eriyip yeniden dondurulduğunda ise daha büyük buz kristalleri oluşur. Bu da dondurmanın pürüzlü ve hoş olmayan bir dokuya sahip olmasına neden olur.

En önemlisi: Yeniden dondurulmuş dondurmayı yemek sağlık açısından risk taşıyabilir

seriouseats

seriouseats

Her süt içeren gıda maddesinde olduğu gibi, dondurmanın da uzun süre oda sıcaklığında bırakılması zararlı bakterilerin üremesine zemin hazırlıyor. Ancak dondurmanın en baştan dondurulmuş olması bu süreci uzatarak bunu uzak bir risk haline getiriyor. Ama yine de dondurma kutusunu güneş altında uzun süre bırakırsanız erimiş dondurma ısınacağını ve bunun da bakteri üremesi için riskli bir ortam oluşturacağını unutmamalısınız.

Aynı özeni ayrıca dışarıda güneşin altına konulmuş dolaplarda satılan dondurmalar için de göstermek lazım. Çünkü bu dondurmaların da ısı ile birlikte erimeleri ve tekrar donmaları onları bakterilere açık ve sağlıksız hale getiriyor.

Kısacası buzdolabınızın dondurucusundan çıkardığınız dondurmayı oda sıcaklığında ve güneş altında uzun süre bırakmamaya ve tam olarak erimeden dondurucuya kaldırmaya özen göstermekte fayda var.

Kaynak: thekitchn.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?