bitkisel-sac-boyasi-tarifi-faydalari-one-cikan

Kuaförü Unutturur: Evde Kolayca Yapabileceğiniz Bitkisel Saç Boyası Tarifleri

Favorilerime
Ekle

Hassaslığı, kırılganlığı, çabuk yıpranması, hemen her hava koşulundan olumsuz etkilenmesi nedeniyle bakıma en çok ihtiyaç duyan yerlerimizden biri saçlarımız.

Dökülmesinden tutun da uçlarının kırılmasına, yeterinde gür olmamasından çok hızlı yağlanmasına kadar hemen herkesin farklı farklı da olsa en az bir sorunu var bu konuda.

İşin içine bir de saç boyaları girince saç sağlığı daha da tehlikeye girebiliyor, özellikle içinde çeşit çeşit kimyasal bulunan boyalar saçları hızlıca yıpratıyor.

Ama yine de birçoğumuz vazgeçemiyoruz onlardan. Bazen sadece beyazlayan saç tellerimizi renklendirmek için kullanıyoruz, bazense bir değişiklik istediğimiz için. Sebebi ne olursa olsun, elimiz gidiyor o boyalara işte.

Tam da bu yüzden bitkisel saç boyası yapılabilir mi, saçlar daha az zarar görecek şekilde renklendirilebilir mi dedik, uzun bir araştırma sonucunda en doğalından bitkisel saç boyası tariflerimizle karşınıza geldik.

Doğal saç boyası malzemeleri nelerdir sorusundan tutun da doğal saç boyası yapımına, hatta her saç rengine uygun farklı bitkisel saç boyası tariflerine dek her şey tam burada sizi bekliyor.

Buyursunlar...

Doğal saç boyası malzemeleri olarak neleri seçebiliriz: Bitkisel saç boyaları nelerdir?

bitkisel-sac-boyasi-tarifi-faydalari-4

Aslında piyasada "doğal" ya da "organik" adı altında satılan birçok bitkisel saç boyası bulabilirsiniz, doğruya doğru. Ama bu konuda güvenilir markaları bulmak belirli bir süreç alabileceğinden biz doğrudan evde kendi ellerinizle hazırlayabileceğiniz bitkisel saç boyalarından söz edeceğiz.

Ama baştan söyleyelim, bitkilerden, doğal ürünlerden destek alarak hazırlayacağınız bu doğal saç boyalarının hiçbiri, size kimyasallarla dolu o bildiğiniz saç boyaları gibi kalıcı ve parlak renkler vadetmiyor. Ancak daha sağlıklı saç telleri ve saç derisi sunuyor, orası kesin.

Evde hazırlayacağınız bir bitkisel saç boyası için kullanabileceğiniz doğal saç boyası malzemeleri de temel olarak şöyle:

En bilineni: Kına

bitkisel-sac-boyasi-tarifi-faydalari-3

Kına, aslında kınagiller familyası olarak anılan bir bitki ailesinin çiçekli bir üyesi. Ama biz onu bitki olarak değil, yeşil toz haliyle tanıyoruz daha çok. İşte bu toz da kına bitkisinin yapraklarının kurutulup ufacık öğütülmesiyle elde ediliyor aslında.

Saçlarını boyarken doğal ürünler kullanmaktan yana olanların en çok tercih ettiği isimlerden biri oluyor.

Saç rengini açmada klasikleşmiş bir isim: Kurutulmuş papatya

kurutulmus-papatya-shutter-1

Kurutulmuş papatya, sizin de mutlaka duymuş olacağınız üzere saç rengini açma konusunda sıklıkla başvurulan klasikleşmiş isimlerden. Elbette siyah saçlara uygulandığında sapsarı saçlara dönüştürme gibi bir iddiası yok. Çünkü kendisi tam anlamıyla doğal bir ürün. Ama boyalı saçlarda bile saç rengini en az 2-3 ton açtığı biliniyor. Tabii bunun için kurutulmuş papatyanın etkisinin güneş ışığıyla perçinlenmesi gerekiyor.

Nereden bulunur derseniz, aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğinizi de eklemek isteriz.

Diğer destekleyici malzemeler: Siyah çay, ada çayı, karanfil, ceviz

karanfil-one-cikan-ocak-2021

Hali hazırda demlendiğinde renk bırakan bu malzemelerin her biri, saçı doğal yollarla boyama konusunda da işe yarıyor ve kına ya da papatya ile bir araya gelerek güçlerini birleştiriyor.

Üstelik bu malzemeler içlerindeki etken maddeler sayesinde saç derisini temizliyor, saha sağlıklı saç kökleri ve daha güçlü saç telleri sağlıyor.

Son olarak, bu malzemelerin daha da çeşitlendirilebileceğini de söylemeden geçmeyelim.

Doğal saç boyası yapımı mümkün mü demeyin, renginizi seçin: Her renge uygun bitkisel saç boyası tarifi

bitkisel-sac-boyasi-tarifi-faydalari-2

Saçlarınızı en doğalından renklendirmeniz için temel olarak bilmeniz gereken malzemelerden söz ettik ama onları nasıl bir araya getireceğinizden, hangi saç rengi için hangi doğal ürünleri kullanmanız gerektiğinden henüz söz etmedik.

Kimyasal saç boyalarından uzak duranların tercihi genelde sadece kınadan yana olsa da aslında evde bitkisel saç boyası yapmanın birçok farklı yolu mevcut. Yeter ki hangi malzemeleri hangileriyle kullanmanız gerektiğini bilin!

Anlayacağınız "Evde bitkisel saç boyası nasıl yapılır?" sorusunun tek bir cevabı yok aslında. İstediğiniz saç rengini yakalamak için hangi tarifi kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz öncelikle.

Aşağıda hemen her saç rengine uygun organik saç boyası tariflerimiz sizi bekliyor, söylemesi bizden, yapması sizden.

Koyu renk saçlar için: Kızıl, kestane ve kahve tonlarında bitkisel saç boyası tarifi

dogal-sac-boyasi-bitkisel-shutter-1

Uygulayacağınız her türlü saç boyası, saçlarınızın boyanmadan önceki rengine göre farklılıklar gösterecektir. Ancak bu tarif, genel olarak koyu renk saçlara sahip olmak için uygulanabilir, aklınızda bulunsun.

Malzemeler:

 • 500 ml. su
 • 250 gram toz yeşil kına
 • 1 avuç kadar ada çayı
 • 1 avuç kadar karanfil
 • 1 yemek kaşığı siyah çay (isteğe göre)
 • Nasıl Yapılır?

  Ada çayı ve karanfili bir tencereye aktarın, içine 500 ml. suyu da ilave ederek 10 dakika kadar orta ateşte kaynatın. Eğer saçlarınızın çok koyu renkli olmasını istiyorsanız ya da beyazlarınız varsa bu karışıma 1 yemek kaşığı kadar da siyah çay ekleyin. Ardından hazır olan karışımı süzüp içindeki çay ve karanfil parçalarını çıkarın.

  Ayrı bir kaseye kınayı alıp kınanın üzerine kaynattığınız çaylı-karanfilli suyu ekleyin ve güzelce karıştırın. Karışım homojen bir hal aldığında ve kınanın hiç topaklanmadığından emin olduğunuzda bitkisel saç boyanız hazır demektir.

  Nasıl Kullanılır?

  Karışımı saçlarınızın diplerinden uçlarına doğru sürün. Ardından saçlarınızı etrafı batırmayacak şekilde bir saç bonesiyle kapatın. Bu şekilde en az 2 saat bekletin. Saçlarınızın ne kadar koyu renkli olmasını istiyorsanız boyayı saçlarınızda o kadar uzun süre tutabilirsiniz.

  Dilerseniz kınayla saçlarını boyayan birçok insanın yaptığı gibi akşam uyumadan önce saçınıza bu karışımı uygulayıp bir sonraki sabah uyanınca yıkamayı da deneyebilirsiniz. Tamamen doğal malzemelerden oluştuğundan bu sürede saçlarınız zarar görmez.

  Saç rengini açmak isteyenlere: Sarı saçlar için doğal bir bitkisel karışım tarifi

  saclari-papatya-ile-acma-shutter-1

  Aslında birçok kişi tarafından bilinse de farklı malzemelerle bir araya getirildiğinde daha etkili olduğu bilinmeyen papatya bu karışımda başrolde. Elbette her zaman alışık olduğumuz gibi bir boya kıvamında değil, sıvı bir kıvamda olan bu saç kürü, düzenli olarak kullanıldığında kalıcı etkiler göstermeye başlıyor. O yüzden sözü fazla uzatmadan tarifine geçiyoruz. Buyursunlar...

  Malzemeler:

 • 500 ml. su
 • 1 avuç kadar kurutulmuş papatya
 • 1 avuç kadar kurutulmuş sarı kantaron (isteğe göre)
 • Küçük bir not: Karışımın miktarını saçlarınızın yoğunluğuna ve uzunluğuna göre artırıp azaltabilirsiniz. Eğer sarı kantaron kullanmayacaksanız papatya miktarını artırmayı unutmamalısınız

  Nasıl Yapılır?

  Bir tencereye önce suyu, ardından kurutulmuş papatya ve sarı kantaronu ekleyin. Yaklaşık 40 dakika kısık ateşte karışımı kaynatın. Kaynayan karışımı bir kenara alıp 1 gün boyunca bekletin. Ardından süzüp temiz bir sprey şişesine aldığınız sıvıyı saçlarınıza uygulayın.

  Nasıl Kullanılır?

  Haftada 1 ya da 2 kez güvenle uygulayabileceğiniz bu karışımını saçınıza dipten uca uyguladıktan sonra, saçlarınızı doğrudan güneş ışığı görebilecek şekilde yaklaşık 1 saat bekletip ardından durulayın. Dilerseniz bu süreyi uzatabilirsiniz.

  Kırlaşmış saçlarına çözüm arayanlara: Beyaz saç telleri için bitkisel saç boyası tarifi

  sac-diplerini-boyama-shutter-1

  Malzemeler:

 • 750 ml. su
 • 6-7 adet ceviz içi
 • 3-4 yemek kaşığı toz yeşil kına
 • 2 yemek kaşığı toz Türk kahvesi
 • 4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Nasıl Yapılır?

  Bir tencereye suyu aktarın, içine ceviz içlerini ekleyip kaynatın. Yaklaşık 15 dakika sonra cevizleri kenara ayırın, çıkan renk almış suyu bir kaseye aktarın. İçine diğer tüm malzemeleri ekleyip karıştırın. Karışım homojen bir kıvama geldiğinde boyanız hazır.

  Nasıl Kullanılır?

  Karışımı saçlarınızın önce diplerine, daha sonra da tamamına uçlarına kadar yayın. Ardından tüm saçlarınızı güzelce bir araya getirip streç filmle sıkıca sarın. Saç bonesini de başınıza geçirdikten sonra bu şekilde uyuyun ve bir sonraki sabah uyandığınızda saçlarınızı güzelce yıkayıp durulayın. Eğer bir defada tam olarak istediğiniz sonuca ulaşamazsanız haftada 1 kez olmak üzere birkaç defa uygulayabilirsiniz. İşte bu kadar!

  Peki ya bu tarifler ne işe yarar: Bitkisel saç boyası faydaları

  bitkisel-sac-boyasi-tarifi-faydalari-1

 • Kimyasallarla dolu saç boyaları saçın yapısında büyük değişikliklere neden olabilir, oysa bitkisel saç boyaları saçın yapısını neredeyse hiç değiştirmez.
 • Bitkisel saç boyaları, saç tellerinin boyama sonrasında güçsüzleşmesini ve daha kırılgan olmasını önler. Hatta içindeki malzemelere göre saçı ve saç derisini besleyici özellikler gösteren boyalar da vardır.
 • Kimyasal boyalar, sık sık temas edilmesi ve uygulanması halinde kanser gibi ciddi rahatsızlıklara yakalanma riskimizi artırırken doğal saç boyaları böyle bir risk oluşturmaz.
 • Saç boyalarındaki kimyasallar sadece saçın ve saç derinin sağlığını olumsuz etkilemekle de kalmaz, böbrekten kalbe kadar birçok organımıza zarar verebilecek etkiler yaratabilir.
 • Bitkisel saç boyaları saçtan yavaş yavaş ve her yerden aynı miktarda olacak şekilde çıktığından, dip boyama gibi sorunlar yaratmaz. Ancak içinde kimyasal olan saç boyaları kadar da kalıcı ve canlı renkler elde edilemez.
 • Sözün kısası, başta saç ve saç deriniz olmak üzere tüm vücudunuzun sağlığını korumak için kimyasal saç boyaları kullanmak yerine bitkisel saç boyalarını tercih edin. En önemlisi de doğal saç boyası bile olsa herhangi bir saç boyasını uygulamadan önce mutlaka alerjiniz olup olmadığını test edin. Eğer çok şüpheli bir durumda kaldıysanız konuyla ilgili uzman bir doktora, dermatoloğa başvurun. Aman diyelim, saçlarınızın rengini değiştirmek için sağlığınızı riske atacak herhangi bir eylemde bulunmayın.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  10

  Pinar Ayçiçek25 Nisan 2020 18:16
  kınalı saça papatya suyu yapsam acar mi?
  Yanıtla
  E0065 Nisan 2020 00:12
  kınayı duymuştum ama diğerlerini ilk kez görüyorum
  Yanıtla
  nisa34uykun13 Şubat 2020 20:14
  öyle ürünleri zigavustata görmüştüm bulamayanlar resmi sayfasından inceleyebilir
  Yanıtla
  Meltem43314 Aralık 2018 03:48
  Saç diplerimde kaşıntı ve pullanma var uzun zamandır. Birçok şey denedim artık kızarıklıklar oluyordu saç diplerimde ara ara sivilcelenme oluyordu. Cildiye doktoru bir arkadaşım var bana doğal keratin önerdi saç çıkarıcı titanyum seti aldım kullanmaya başladım saç diplerim de bir sıkıntı kalmadı çok rahatım artık. Hafif dökülme kaşıntı falan hepsi geçti.
  Yanıtla
  NURTENKD 11 Kasım 2019 13:34
  Yanıtla
  denediğiniz doğal keratin adı markası neydi? bilgi verebilir misiniz?
  lesek20 Kasım 2018 00:58
  Bu renleri kullanmayı seviyorum herkesin kullandığı sıradan renkler bana uygun değil sadece saçlarım sürekli değişiklik ve farklı renkler sebebi ile çok fazla yıpranıyor bazen hafif yanıklar oluyor zaten her zaman kazık gibi ve tiftik saçlarım vardı sürekli benim gibi boya yaptıran bir arkadaşım doğal keratin önerdi saçlarında yanık ve yıpranmalar olmuyordu onun bende denemek için aldım patentli olandan saçlarım yumuşacık ve yıpranmalar kalmadı artık rahat rahat istediğim renk ve şekilde kullanabilirim yıpranma veya sertlik olmadan
  Yanıtla
  CuJo25 Ekim 2018 20:15
  Saçlarımı ilk defa diplerden itibaren yoğun olarak açtırdım krem sarı olacaktı saçlarım ama onun yerine acayip bir renk çıktı ortaya turuncu ile kırmızı arası bir renk ben ne kadar bekler falan bilmediğim için hafif yanma hissettim normal sandım unutmuş zamanı yaktı saçlarımı yarısı falan koptu zaten orada saçlarımı bana danışmadan kulak hizasında kesti birde ben şoku atlatmaya çalışırken hem yanık hem kısa saçla kaldım öyle eve gittim komşumuz gördü sordu anlatınca bana doğal keratin önerdi hem yanık gider hemde hızlı uzar dedi kardesi kullanmış hemen araştırdım doğal olduğundan emin olmak için de özellikle patentli olanını aldım saçlarım toparladı gerçekten doğal uzama da başladı ama ben hızlı uzasın diye uzatmak için uygun olanlarından da aldım saçlarım hem sağlığına kavuştu hemde uzamaya başladı.
  Yanıtla
  dakopa1 Haziran 2018 12:36
  bu bitkisel boya iyi ama sampuanında doğal olması lazım yoksa hemen akıyor ben bu sebeple likit keratin şampuan kullanıyorum akma olmuyor diğer boyalarda da onu kullanıyordum gerçi yıpranmaları alsın ve canlı görünsün diye.
  Yanıtla
  Barlas Talha Gül28 Ağustos 2017 23:37
  Hocam benim saçlar baya baya koyu kahverengi-siyah arasında bi renk. Ben onu kestane yapmak istiyorum fakat yukardaki tarifleri anlamadım hangisini yapmam gerekiyor ve ne süreyle yapmam gerekiyor?
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?