isvec-surubu-shutter4

Onu Tüm Yönleriyle Tanımanın Zamanı Geldi: İsveç Şurubu

Favorilerime
Ekle

Hani bazen öyle bir ürün duyarsınız, nasıl bir mucize olduğu anlatılıp durur. Siz de hemen denemek istersiniz, aynı olumlu etkileri görmeyi umarsınız ya... İşte bugün anlatacağımız İsveç şurubu da öyle bir ürün desek yanlış olmaz.

Neredeyse bir "mucize" olduğu dilden dile dolaşan bu gizemli şurubu kullanmaya karar vermeden önce, onu tüm yönleriyle tanıyın istedik. Sadece İsveç şurubunun faydalarını bilmekle olmaz, herhangi bir yan etkisi var mıdır, zararları nelerdir, içeriğinde neler vardır, bir bir öğrenmeli.

Tüm bunları öğrendikten sonra kullanıp kullanmama kararı sizin.

Buyursunlar...

İçindekiler

İsveç şurubu nedir?
İsveç şurubunun faydaları nedir?
İsveç şurubu tarifi, nasıl yapılır?
İsveç şurubu nasıl kullanılır?
İsveç şurubunun zararları nedir?
 • İsveç şurubu nedir?

isvec-surubu-shutter1

İsveç şurubunun tarihi çok eskilere dayanıyor aslında. Rivayete göre, 18. yüzyılda İsveç'te yaşayan ve 104 yaşında olmasına rağmen oldukça sağlıklı olan Doktor Samst, bir gün attan düşerek ölüyor ve ölümünün ardından evinde bu şurubun formülü bulunuyor. Kendisi hayattayken dinç ve sağlıklı olduğu ve bir kaza sonucu öldüğü için de doktorun bu denli sağlıklı olması bu formüle bağlanıyor.

O günden beri de İsveç şurubunun ünü gitgide artıyor ve neredeyse tüm dünyaya yayılıyor. Dünyada "Swedish/Sweden bitter" adıyla bilinen bu şuruba, ülkemizde "İsveç şurubu" ya da "İsveç iksiri" olarak ulaşılabiliyor.

İçeriğinde birçok farklı bitkinin olduğu söylenen bu şurubun orijinal tarifinin içinde konyak ya da kanyak olarak anılan alkollü bir içkinin de bulunduğunu söylemeden geçmek olmaz.

Ancak şimdilerde aktarlarda içinde alkol bulunmayan ve sirkeyle hazırlanan hallerini ya da piyasada bitki çayı olarak sunulan hallerini de bulmak mümkün, bizden söylemesi.

 • İsveç şurubunun faydaları nedir?

isvec-surubu-shutter2

 • Baş ağrısını hızlı bir şekilde geçiriyor
 • Egzama ya da farklı bir nedenle vücutta oluşan yaraların iyileşme sürecini hızlandırıyor
 • Diş ağrılarının ve çürük nedeniyle oluşan sızlamaların azalmasına hatta kısa sürede tamamen geçmesine destek oluyor
 • Mide ağrılarına ve şişkinliğe iyi geldiği biliniyor
 • Kabızlığa karşı da etkili olduğu söylenen İsveç şurubu, bağırsak hareketlerini düzenli hale getiriyor
 • Bu özelliği sayesinde gaz sancıları çekenlere de yardımcı oluyor
 • Ağız içinde oluşan aft gibi yaraların hızla kapanmasını sağlıyor
 • İştah açıcı bir özelliği olduğu biliniyor
 • Neredeyse tepeden tırnağa, ciltte oluşan tüm çatlakların iyileşme sürecinde önemli bir rol oynayabiliyor
 • Sivrisinek ve böcek ısırıkları nedeniyle oluşan kaşıntı ve kızarmaların, hatta şişkinliklerin önüne geçiyor
 • El ve ayaklarda oluşan nasırın daha hızlı bir şekilde yok olmasına destek oluyor
 • Grip, nezle gibi durumlarda oluşan boğaz yanması, kaşıntısı, burun akıntısı gibi sorunların üstesinden gelmede yardımcı oluyor
 • Kuru öksürüğe karşı da vücudu yalnız bırakmıyor ve öksürüğün hızla geçmesini sağlıyor
 • Sivilcelere karşı etkili olduğu da biliniyor
  • İsveç şurubu tarifi, nasıl yapılır?

  isvec-surubu-shutter3

  İsveç şurubu birçok bitkiden ve alkolden oluştuğundan evde yaparken özen göstermek ve miktarları doğru ayarlamak önem taşıyor. Bunun için aktarlarda ya da organik ürünler satan mağazalarda bulabileceğiniz "İsveç şurubu karışımı"nı alıp üzerinde yazan talimatlara tam olarak uyarak İsveç şurubunuzu hazırlayabilirsiniz.

  Kurutulmuş bitkiler ve baharatlardan oluşan bu karışım, alacağınız marka ya da aktara bağlı olarak hafif taneli ve yapraklı bir yapıda olabileceği gibi toz halinde de olabilir, aklınızda bulunsun.

  Aldığınız toz karışımı, üzerinde yazan miktarda konyakla (kanyak) aynı kavanozda buluşturduktan sonra, yapılış talimatlarında aksi bir şey yazmıyorsa en az 14 gün boyunca bu şekilde bekletin. Bu süre içinde karışımı her gün en az 1 kez çalkalamayı ihmal etmeyin. 14 günün sonunda şurubunuz hazır olmuş demektir. Dilerseniz karışımı bu şekilde daha uzun süre bekletebilirsiniz.

  Söylediğimiz gibi bu şurubu hazırlamak büyük bir dikkat, emek ve zaman gerektirdiğinden, malzemeleri tek tek alıp yapmak yerine bu karışımları değerlendirmeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır. En kolayı ise elbette doğrudan İsveç şurubunu satın almak. Bu şuruba da yine güvenilir aktarlardan ve organik ürünler satan mağaza ya da online alışveriş sitelerinden ulaşabilirsiniz.

  • İsveç şurubu nasıl kullanılır?

  isvec-surubu-shutter4

  Şurubu hazırladıktan ya da doğrudan temin ettikten sonra nasıl kullanacağınızı bilmeniz de önemli.

  Eğer cildinizde oluşan bir yara, sivilce ya da yanık gibi harici bir durum için kullanacaksanız karışımı pamuğa damlatın ve uygulamak istediğiniz bölgeye pamuğu hafif hafif bastırıp çekerek uygulayın. Eğer cildiniz hassassa, şurubu doğrudan kullanmak yerine cildinize doğal bir zeytinyağı sürdükten sonra uygulayabilirsiniz.

  Eğer şurubun etkilerinden daha hızlı bir şekilde faydalanmak isterseniz temiz bir bez alın ve bezi İsveç şurubu ile güzelce ıslatın. Nemlenen bezi, uygulamak istediğiniz bölgenin üzerine yerleştirin ve tüm bölgeyi hava almayacak şekilde streç filmle güzelce sarın. Üzerini de yeniden sargı beziyle kapatarak bu şekilde en az 2 saat bekletin. Eğer herhangi bir rahatsızlık vermiyorsa bu şekilde uyuyabilir, bir sonraki sabah da çıkarabilirsiniz.

  İsveç şurubunu ağız yoluyla kullanacaksanız 1 tatlı kaşığı kadar şurubu 1 su bardağı ılık su ya da bitki çayıyla karıştırarak tok karnına tüketebilirsiniz. Şurubun miktarını en fazla 2 yemek kaşığına kadar çıkarabilirsiniz.

  Son olarak, şurubu asla tek başına içmeyin ve belirtilen miktarlardan daha fazla tüketmeyin. Sütle asla ama asla tüketmemeniz gerektiğini hatta şurubu kullandığınız gün süt tüketmemeye özen göstermeniz gerektiğini asla unutmayın, aman diyelim.

  • İsveç şurubunun zararları nedir?

  isvec-surubu-shutter5

  İsveç şurubunun orijinal halinin içinde alkol bulunduğunu yeniden hatırlatarak başlamakta yarar var.

  Herkes için kullanımı uygun olmayan bu şurup, vücut üzerinde çok büyük etkiler oluşturduğundan kullanırken aşırıya kaçılmaması, asla tek başına içilmemesi büyük önem taşıyor. Doğru miktarlarda kullanıldığında ise herhangi bir yan etkisi bulunmuyor.

  İçeriği nedeniyle çocukların ve çok ciddi bir rahatsızlığı bulunanların kullanması tavsiye edilmiyor.

  Ancak söylediğimiz gibi piyasada içinde alkol bulunmayan ve bitki çayı olarak sunulan halleri de bulunuyor.

  Sözün kısası, İsveç şurubu da dahil olmak üzere faydalı olduğunu duyduğunuz herhangi bir ürünü enine boyuna incelemeden, içeriğini, faydalarını ve oluşturabileceği zararları öğrenmeden asla kullanmayın. Özellikle tedavi amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız öncesinde mutlaka ama mutlaka doktorunuza danışın ve onun önerilerinin dışına asla çıkmayın. Sağlığınızı tehlikeye atacak her türlü üründen ve davranıştan uzak durun, aman diyelim.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  2

  Doğal Bitkiler2 Aralık 2017 08:42
  çok faydalı bilgi oldu teşekkür ediyorum bende 2005 yılında tanıştım bu karışım ile arifoğlu sayesinde önceler hem hazır hem paket şeklinde bitkilerini satıyordu şimdi ise sadece bitkilerini satmakta elma sirkesi ile yapılacak şekilde uygun formülleri mevcut
  Yanıtla
  Zeynep Çetin 11 Aralık 2017 12:04
  Yanıtla
  Faydalı olduysa ne mutlu bize. :)

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?