Vanilyanın Kalbi:

Vanilya Özütü Tarifi

Vanilyanın Kalbi:

Vanilya Özütü Tarifi

https://yemek.com/tarif/vanilya-ozutu/  | Vanilya Özütü Tarifi
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?
3.5
Alp Tuncer
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun ... Devamını okuyun
Alp Tuncer
10734 takipçi1250 içerik

Sıkça Yenen Konular

4.5
Yasemin Gürsürer
Mayıs 7, 2019
1 saat
4.5
Yasemin Gürsürer
Nisan 12, 2014
15 dakika
4.5
Yasemin Gürsürer
Ekim 25, 2017
5 dakika
4
Yasemin Gürsürer
Ocak 13, 2016
20 dakika

Vanilyanın kalbine giden yol, vanilya özütünden geçer. Bir vanilya sever atasözü olarak kabul edebilirsiniz bu sözü. Tatlı tariflerinizde aslında kimyasal bir ürün olan toz vanilin kullanmak yerine kendi hazırladığınız vanilya özütünü kullanabilirsiniz.

Ev yapımı vanilya özütü tarifinde yer alan alkol, fırında pişen tatlılarda ısıyla etkileşime geçtiği için uçup gidiyor, geriye mis gibi vanilya kokusu kalıyor.

Devamını Oku

KAÇ KİŞİLİK

1 küçük kavanoz

HAZIRLAMA SÜRESİ

10 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

0 dakika

Vanilya Özütü Tarifi İçin Malzemeler

  • 5 adetvanilya çubuğu
  • 300 ml.votka

Vanilya Özütü Tarifinin Püf Noktası

Hazırlayacağınız vanilya özütü yaklaşık 60 tatlı kaşığı kadar gelecektir. Bunu vanilyanın en saf ve temiz halinin dahil olduğu ortalama 60 tariflik kullanım alanı olarak düşünebilirsiniz.Vanilya çubuklarını seçerken çok kısa, çok fazla kurumuş, olabildiğine nemsiz, matlaşmış, lekeli ve dip kısımlarından çatlamaya başlamış olmamasına dikkat edin. Ağzı kapalı vakumlu paketlerde ya da cam tüplerde satılan çubuk vanilyaları satın almayı tercih edin.Vanilya çubukları uzunluğunda ve çok fazla geniş olmayan cam bir tüp ya da şişe kullanmaya özen gösterin. Kapaklı ve hava almayan temiz bir şişe olmasına dikkat edin.Hazırladığınız ve tüketmeye başladığınız özütü, farklı tariflerde sadece çekirdek kısımlarını kullandığınız vanilya çubukları ve az miktarda eklediğiniz votka ile çoğaltabilirsiniz. Artık bir vanilya müptelasısınız.

Vanilya Özütü Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Vanilya çubuklarını uzunlamasına ortadan ikiye kesin. Uç kısmında bir bağlantı noktası bırakın yani vanilya çubuklarını uzunlamasına iki eşit parçaya ayırmayın.

  2. Vanilya çubuklarını cam bir şişe ya da küçük bir sürahiye dik olarak yerleştirin. Üzerine votkayı döküp kapağını sıkıca kapatın.

  3. Alkollü bir solüsyon olan karışımı, serin ve karanlık bir ortamda en az 8-10 hafta kadar bekletin. Aralarda çalkalamayı unutmayın, şişenin kapağını açmayın. Sıvı karışımın koyulaşması ve vanilyanın aromasını çıkarmasını bekleyin.

  4. Sürenin sonunda hazırladığınız özütü, doğru ve steril bir ortamda saklayıp tatlı tariflerinizde uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

0 yorum yapılmış
Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?