Editor
YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/
×

"Dimes" gizli komutunu söyleyerek, Dimes’ten gizli hediye kutusu kazandınız. Tek yapmanız gereken aşağıdaki iletişim bilgilerini doldurmak. Tebrikler!

"Altı Üstü Bir Yumurta" Diyenlere Cevap:

Eggs Benedict Tarifi

"Altı Üstü Bir Yumurta" Diyenlere Cevap:

Eggs Benedict Tarifi

https://yemek.com/tarif/eggs-benedict/ | Eggs Benedict Tarifi
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?0

Dimes

Hayata Başka Bak!

“Altı üstü bir yumurta işte” demeyin sakın! Yumurtaların şahı değil, şahbazıyla karşı karşıyayız bu sefer. Bazı yörelerde Eggs Royale olarak da geçen, somonlu olan ve yurdumuzda daha makbul olan bu tarif her kahvaltıya çok yakışacak.

İşte karşınızda füme somonlu Eggs Benedict (Eggs Royale) tarifi!

KAÇ KİŞİLİK

2 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

15 dakika

Eggs Benedict Tarifi İçin Malzemeler

 • 2 dilim
  köy ekmeği
 • 2 adet
  büyük yumurta
 • 2 yemek kaşığı
  beyaz üzüm sirkesi
 • 4 dilim
  füme somon
 • 1/2 çay kaşığı
  tuz
 • 1/2 çay kaşığı
  karabiber

  Holandez sos için:

 • 3 adet
  büyük yumurta sarısı
 • 3 yemek kaşığı
  beyaz üzüm sirkesi
 • 1 çay kaşığı
  karabiber
 • 200 gram
  tereyağı
 • 1 yemek kaşığı
  limon suyu
  (taze sıkılmış)
 • 1/2 çay kaşığı
  tuz

Eggs Benedict Tarifinin Püf Noktası

Hollandez sostaki yumurtaları hızlı çırpmazsanız, pişmiş yumurta elde edersiniz. Sosun altındaki tenceredeki suyunuz fokur fokur kaynıyor, üstteki kaba çok yakın ya da kaba değiyor olursa, yumurtanız yine pişer. Sosunuzun altındaki su tıngırdamalı, ya da belki kaynama sıcaklığının altında sadece tütmeli. Bir diğer tehlike de tereyağını yavaş yavaş, sicim gibi, yedire yedire eklemezseniz karşınıza çıkar; bu durumda topaklanmaya başlar. Sosun toplaklandığını farkederseniz, hemen o kaptan başka bir kaba alın, biraz soğuk su ile hızlıca çırpın ve tereyağını azar azar eklemeye devam edin; kurtulma ihtimali vardır. Kolay olmayan ve bireysel hataya açık bir teknik öğreneceğiz, o yüzden gerekirse tekrarlı denemelere hazır olalım.

Eggs Benedict Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bir küçük tencerede 3 yemek kaşığı beyaz üzüm sirkemizi, karabiber toplarıyla beraber kaynatıp, uçurarak yarıya düşürelim. Akabinde olcaktan alıp süzgeçte süzüp bir kaba alalım. Biraz soğusun. Bu tekniğe redüksiyon (çektirme) diyoruz. Karabiber aromasını almış, yoğun bir sirke elde ettik.

 2. Sırada berrak tereyağı elde etme işlemi var. Tereyağı temelde 2 ana maddeden oluşur. Yağ ve süt katıları. 200 gram tereyağını bir tencerede ocağın üstüne alıp düşük ısıda eritelim. Kabarmasın, pişmesin. Sadece erisin.

 3. Tereyağı eriyip sıvılaştıktan sonra üstünde ve dibinde süt katıları birikecek. Bir metal kaşık yardımıyla üstteki süt katılarını ayıralım. Kalanı bir başka kaba aktarırken, gerekirse yine kaşık kullanarak dibindeki süt katılarının da berrak tereyağına minimum oranda karışmasına dikkat edelim. Berrak tereyağımız hazır.

 4. Üç büyük boy yumurtamızın sarılarını ayırıp bir kaba alalım. Sarı ayırmak için gereçler olsa da, yumurtaları ortadan kırıp sarıyı bir yarının içinde tutup, kabuk yarıları arasında git gel yaptırırken beyazını aşağıya akıtarak da ayırabilirsiniz.

 5. Bir tencere ve üzerine oturtunca dibi tencerenin dibine değmeyecek bir cam ya da metal kap bulalım. Tencerenin dibine, kabı üstüne oturtunca 3-4 parmak boşluk kalacak kadar su koyup kaynatalım. Su kaynadıktan sonra altını kısarak çok hafifçe tıngırdayan hale çekelim.

 6. Kabımızı tencerenin üstüne oturtmadan önce içine yumurta sarılarımızı ve çektirdiğimiz sirkeyi ekleyelim.

 7. Kabımızı tencerenin üstüne alıp bir çırpıcı yardımıyla durmaksızın hızlı hızlı çırpmaya başlayalım. Dairesel hareketlerle bir süre çırptıktan sonra önce karışımınızda köpükler oluştuğunu, sonra da köpüklerin karışımın içine karışarak, çırptığımız yumurta sosunu kabarttığını göreceksiniz. Çırpmaya devam edin. Çırpıcınızın kapta çizgi çizgi iz bıraktığı koyu kıvamı arıyoruz. Bunu elde edince sıradaki aşamaya geçebiliriz.

 8. Tereyağını yavaş yavaş, sicim sicim bir elle yumurtalara eklerken diğer elle çırpma işlemine devam edelim. Gerekirse arada tereyağını kesip sadece çırpalım. Sosun kıvamı açılmaya, ballı hardal rengine gelmeye başlayacak. Bu noktada ocaktan alıp kenara koyalım. Üçüncü aşamaya geçtik.

 9. Tuzu ve limon suyunu ekleyelim ve çırpmaya devam edelim. Sosunuz açık sarı, yoğun kremamsı bir hale gelince (yaklaşık 20-30 saniyede gelecektir). Sosumuz hazır.

 10. Tencerede bolca suyu kaynatalım. İçine biraz tuz serpelim. 2 kaşık açık renk sirke ekleyelim. Su kaynamıyor hale gelecek.

 11. Yumurtayı bir kepçenin içine kıralım. Bir kaşıkla suyun içinde girdap yapalım. Yumurtayı kepçenin içinden su hizasından girdabın içine bırakalım. Kaşık yardımıyla, dalgalanan yumurta kanatlarını usulca yumurtanın üzerine doğru kapatalım; yapışacaklardır. Ateşin altını daha fazla açmadan 2-4 dakika pişirelim. 4’ü aşarsanız tamamen katı olur.

 12. Ekmeklerimizi o sırada çok yakmadan kızartalım. Kenarda hazır dursun.

 13. Yumurtaları kaşıkla usulca çıkaralım. Bir kağıt havlunun üzerine alıp sularını çektirelim. Tuz karabiberle çeşnilendirelim.

 14. Sırada sunum var. Ekmeklerin üzerine yumurtalarımızı yerleştirelim. Yanlarına porsiyon başına 2 somon dilimini dilersek bütün, dilersek 5-6 boylamasına parçaya ayırarak koyalım. Üzerlerine hollandez sosumuzu gezdirelim. Bekletmeden yiyelim. Afiyet olsun!

Eggs Benedict Tarifinin Servis Önerisi

Somon füme yerine, pastırma, jambon ya da az zeytinyağında sotelenip deniz tuzu eklenmiş ıspanak yaprakları kullanabilirsiniz. Ekmek önemlidir, basit fırın ekmeği ya da kepekli ile bu aromayı ziyan etmeyin. Dilerseniz, açma ya da bagel üzerinde servis etmeyi de deneyebilirsiniz.

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?