MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Kilo Kontrolü Sağlamada Etkili Tarçın Diyeti

Son yıllarda ünlü isimlerin fit görünüme kavuşmak için tercih ettiği tarçın diyetini uygulamak sağlık sorunu olmayanlar için oldukça basit.

Yapılan araştırmalar özellikle tip- 2 diyabet hastalarında kan şekeri kontrolünü sağladığını, kan, kolesterol ve trigliserid seviyelerinde düşme sağladığını, iyi huylu kolesterolü yükselttiğini ve kilo kontrolünü sağlamada etkili olduğunu göstermiştir.

Örneğin, her gün bir gram tarçın kullanan kişilerin kan şekerinde %20 oranında düşüş ile birlikte kilo değerlerinin dengeli gittiği görülmüş.

tarcin-cayi-yeni

Zayıflık İksiri Tarçın Çayı ve Suyu

Dünya Sağlık Örgütü'nün de onaylamış olduğu günde bir çay kaşığı tarçın tüketimi sayesinde kendinizi daha tok hissedecek, anlık tatlı krizlerinizin önüne kolaylıkla geçebileceksiniz.

Kan şekerini dengelemek ve karbonhidrata olan açlığınızı bastırmak için toz ya da içinde uçucu yağların bulunduğu bir ya da iki adet çubuk tarçını bir litre içme suyunda rengini hafif bir şekilde verene kadar bekletin ve gün içinde sık sık tüketin.

Ilık suda çubuk tarçını 15 dakika kadar demleyip, çayını içebilir, siyah ya da her türlü bitki çayının içine ekleyip, beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Bu sayede hızlanan metabolizmanızı; karbonhidrattan uzak durup, protein ve sebze ağırlıklı beslenerek hafif bir egzersiz programı ile destekleyebilirsiniz.

Tarçının zayıflama üzerindeki etkisinin yanı sıra yapılan son çalışmalar; tansiyonu düşürdüğünü, eklem ve kas ağrılarına iyi geldiğini de göstermektedir. Yüksek tansiyon hastaları, kan şekerini dengelemek ve aynı zamanda tansiyonu ayarlamak için tarçın çayını tercih edebilirler. Düşük tansiyonu olanlar ise gün içinde tükettikleri tarçın çayı limitini kendileri belirlemeli ve dikkatli kullanmalıdırlar.

Kan şekerini dengelemek, şekerin zararlı etkilerini minumuma indirmek için tükettiğiniz her türlü tatlı, et yemeklerine aynı zamanda gaz giderici de olan tarçını da eklemeyi ihmal etmeyin.

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Alp Tuncer

Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!
3225TAKİPÇİ
1326İÇERİK

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?