Ebegümeci Çayı

Ebegümeci Çayı

Favorilerime
Ekle

Zengin vitamin içeriğiyle birçok rahatsızlığın tedavisine yardımcı olan ebegümeci çayı, ebegümeci bitkisinin yaprak ve çiçekleri kullanılarak hazırlanır. Ebegümecigiller (Malvaceae) familyasına ait olan ebegümeci, boyu 20 – 30 santimetreye ulaşabilen, yuvarlak yapraklı, palmiye damarlı ve uzun saplı bir bitki türüdür.

Mayıs – ağustos ayları arasında açan pembe renkli ve eflatun çizgili çiçekleri ve hoş kokusu ile bilinen ebegümeci, serin ve nemli yerlerde yetişir. Hafif kokulu olan yaprakları daha çok sebze olarak tüketilirken, çiçekleri genellikle ilaç bileşiklerinde yer alır. Çay ve lapa olarak farklı şekillerde hazırlanan ebegümecinin yaprak ve çiçekleri taze ya da kurutularak kullanılabilir. Kurutulan çiçekler, kapalı ve ışık almayan ortamlarda uzun süre saklanabilir.

Ebegümeci çayı nasıl demlenir?

Ebegümeci çayının tavsiye edilen hazırlanış şekli, soğuk suyla demleme yöntemidir. Akşam, 1 su bardağı soğuk su içerisine, 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ebegümeci yaprağının eklenmesiyle hazırlanan çay, sabaha kadar bekletildikten sonra süzülerek tüketilir. Bu demleme yöntemi, özellikle ses kısıklığı ve boğaz ağrısı durumlarında ve diş eti problemlerinde fayda sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra ebegümeci çayı, aynı oranda su ve ebegümeci yaprağının sıcak su içerisinde 10 dakika demlenmesi ile de hazırlanabilir. Ebegümeci çayının şifalı etkilerinden yararlanmak için günde 2 fincan tüketilmesi önerilmektedir.

Ebegümeci çayının faydaları nelerdir?

Boğaz kuruluğunu önlemeye yardımcı olan ve göğsü yumuşatan ebegümeci çayı, meyan kökü çayı gibi öksürük, bronşit, ses kısıklığı ve amfizeme karşı faydalıdır.

Protein ve C vitamini açısından zengin bir içeriğe sahip olan ebegümeci çayı, gargara olarak kullanıldığında ağız içi iltihapları, diş eti hastalıkları, plak, faranjit ve kronik bademcik iltihaplarının tedavisinde etkilidir.

- Ebegümeci çayı ile yapılan pansuman göz kuruluğunu azaltmaya yardımcı olur.

- Midedeki ağrı ve yanmayı azaltmak amacıyla ebegümeci çayından yararlanılır.

- Cilt üzerindeki çıban, yara ve yanıkların iyileşme sürecini destekleyici özelliğe sahiptir.

Ebegümeci çayının zararları nelerdir?

Ebegümeci çayı, genel anlamda, güvenli bir bitki çayı olarak bilinmekle beraber, günlük tüketim miktarının 2 fincandan fazla olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Ebegümecinin depresyon ilaçlarıyla orta derece etkileşimi olduğu ifade edilmektedir. Bu nedenle, depresyon tedavisi gören ve ilaç kullanan kişilerin ebegümeci çayı kullanmaları uygun değildir. Ayrıca, hamile ve emziren kadınların doktor tavsiyesiyle bu çayı tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Görselin kaynağı: http://www.viragesante.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?