MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Karatay Diyeti: Ekmek ve Şeker Yasak, Tereyağı Serbest

Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ın uzun yıllar ve araştırmalar sonrasında kendi soyadı ile oluşturduğu diyet programı doğal hayata yakın, her gün semt pazarlarında bulunan yiyeceklerin sağlıklı bir şekilde hazırlanıp, tüketilmelerinin planlanması için bir kılavuz niteliğindedir.

Karatay Diyeti nasıl uygulanır?

Günlük 40- 50 dakikalık egzersiz programının öneminin vurgulandığı diyetin temel amacı, vücudumuzun yakıt ve enerji düzeyini idare eden ve diğer tüm hormonları kontrol altında tutan  leptin hormonu ile insülin direncini kırarak, karaciğer yağlanması dolayısı ile göbek yağlarının ilerlemesinin önüne geçmek ve geriletmek amacını hedef almıştır.

Düşük glisemik indeksli besinlerin tüketilmesini savunur, diğer diyetlerde yasaklanmış ya da sınırlandırılmış olan sağlıklı yağların sağlık ve özellikle kilo verme sürecinde önemini vurgular. Sağlıklı yağlar tüketilmedikçe vücudumuzdaki depolanmış ve kanımızda birikmiş yağların yıkılması mümkün olmayacaktır.

Karatay Diyeti Et

Karatay Diyeti'nde hangi yiyecekler tüketilir?

Diyetin ana besin gruplarını; karbonhidrat içermediklerinden glisemik indeksleri ölçülemeyen düşük kalorili proteinler, ekseri çiğ ya da doğru pişirme yöntemleri ile hazırlanacak sebze grubundan mevsiminde karnabahar, lahana, bamya, taze fasulye, enginar, domates, biber, zeytin, limon, greyfurt, glisemik indeks değeri düşük baklagil grubundan buğday, bulgur, kuru fasulye grubu, mercimeğin her türlüsü, fındık, fıstık, ceviz, özellikle badem (hem karbonhidrat, hem protein, potasyum kalsiyum, demir vb. minarel ve omega- 3 içeriği ile) gibi kuru yemiş ve meyvelerden az miktarda tüketilen armut, ahududu, greyfurt, böğürtlen oluşturmaktadır.

Karbonhidrat ve işlenmiş herhangi bir ürünün yer almadığı zengin bir kahvaltının öneminin sıkça vurgulandığı diyet, en az dört beş saat sonrasında protein, sebze, baklagil, evde pişirilmiş her türlü çorbanın yanında tüketilebilecek ana seçenekten biri yanında yoğurt, mevsim salatası, bol sirkeli, az tuzlu ev turşusundan oluşacak öğle yemeği ve en geç 19:00- 20:00 saatleri arasında yenilecek öğlen yemeğine benzer yemekler arasından seçenekli  akşam yemeği olmak üzere üç ana öğünü kapsar. Çok fazla açlık hissedilmediği takdirde sağlam yapılan bir kahvaltı sonrası öğlen yemeğinin yenmemesi, bunun yerine kuru yemiş tüketilmesini destekler.

Karatay Diyeti'nde ne yemeli ne yememeliyiz?

Yemeklerin zamanı ve sağlığımız açısından önemi, bilinenin aksine ara öğünlerin şeker direncimiz ve sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri, yemeklerin düşük ısıda, uzun süre pişirilmesi, yemeklere pişirildikten sonra baharat eklenmesini, az tuz, günde en 2- 3 litre su tüketilmesini,  Omega- 3 zengini beslenme ve takviye alınmasını, yemek ve salatalarda sadece soğuk sıkım sızma zeytinyağı ve tereyağı kullanılması gerektiğini  vurgular.

Balık Karatay Diyeti

Her türlü işlenmiş, işlem görmüş hazır içecek, doğal olmayan zararlı trans yağ, protein, şeker, diyet ve karbonhidrat grubu yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiğinin ısrarla altını çizer.

Hava kirliliği, sigara dumanı, tüm tütün mamulleri, boya ve kimyasal maddeler, maruz kalınan elektromanyetik alanların sağlık üzerindeki olumsuz etkisine değinir ve doğala yakın organik bir hayatın sağlık müjdecisi olduğunu bir kez daha hatırlatır.

Karatay Diyeti sağlıklı mı?

Günde en az iki yumurta, tereyağı, pastırma gibi işlenmemiş her türlü protein kaynağı ve doğal olarak yetişen ette bulunan yağın tüketilmesinde bir sakınca görmeyen diyet içeriği; bazı uzmanlarca yüksek kolesterol içerdiğinin düşünülmesi, metabolizmayı hızlandıracak ara öğünlere yer vermeyişi ve bireyleri kişisel hassasiyetleri yerine tek tip olarak değerlendirmesi nedeniyle eleştirilmektedir.

Karatay Diyeti

Tüm bu eleştiri oklarının aksine Prof. Dr. Karatay, gerek bilimsel gerçeklere yer verdiği kitaplarında gerekse katıldığı canlı yayınlarda geliştirdiği sistemin arkasında durarak danışan memnuniyetlerini ve uluslararası kaynakların sistemi doğruladığını paylaşmaktadır.

Görsel: f1r4t.com

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Alp Tuncer

Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!
3203TAKİPÇİ
1327İÇERİK

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?