MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

İsveç Diyeti: 6 Günden Az Değil, 13 Günden Çok Değil

İsveç Diyeti Kapak

6 günden az yapılmayan ve 13 gün ile sınırlı olan, diğer protein diyetlerinin aksine tüketimin sınırlı olduğu, günlere göre değişmekle birlikte günlük 1000 kalorinin altında yiyeceğin tüketildiği halk arasında İsveç Diyeti olarak tanınan Rigshospitalet Diyeti dünyaca tanınan en etkili diyetlerden biri olarak bilinir.

İsveç Diyeti nasıl uygulanır?

İçeriğini %70- 80 oranında proteinlerin oluşturduğu diyet listesinde sıkça yer alan kahve ile hedef metabolizmayı hızlandırarak ani ve yüklü miktarda kilo verdirmektir. Asla tüketilmemesi gereken gazlı içecekler, çay ve tuzun yanı sıra diyette belirli oranlarda yer alan kahve ve meşrubatların fazlası da tüketilmemelidir.

İsveç Diyeti'nde hangi yiyecekler tüketilir?

Sabah kahvaltılarını birkaç günün dışında genel olarak sütsüz ya da bir çay bardağı yağsız süt ile hazırlanmış granül kahvenin oluşturduğu İsveç Diyeti'nde öğlen ve akşam yemeklerinin ilk günlerinde protein kaynağı olarak sadece iki adet haşlanmış yumurta yer alırken ilerleyen günlerde yerini ağırlıklı olarak et, balık ve tavuk ürünlerinin yanında sınırsız olarak alınabilen az yağlı salata oluşturur. Meyve grubu ürünleri belirtildiği üzere ve miktarda alınmalıdır.

İsveç Diyeti İçerik

İsveç Diyeti kaç kilo verdirir?

Diyetin kurallarına tam olarak uyulduğunda 13 günün sonunda 5- 15 kilo arasında kilo kaybı görülür.

İsveç Diyeti kaç gün yapılır?

İsveç Diyeti, 6 günden az, 13 günden de fazla yapılmayan bir diyettir.

Kimler İsveç Diyeti yapamaz?

Kolesterol seviyesi yüksek olan, diyabet hastalığı olan ve buna bağlı metabolik rahatsızlığı olan kişiler, gut hastalığı riski taşıyanlar, tanısı konulmuş herhangi bir sağlık problemi olan bireyler, 18 yaş altı ve 60 yaş üstü grup İsveç Diyeti'ni uygulamamalıdır. Aksi takdirde metabolik problemleri tetiklerken, tansiyon düşüklüğü vb. ataklar, halsizlik şikayetleri ile sağlıklarından olabilirler.

Tüm bu durumlar dışında yer alan sağlıklı bireyler kolesterol, karaciğer enzimleri ve böbrek testleri 13 gün öncesi ve sonrasında uzman kontrolünde yapıldıktan sonra bu diyeti uygulayabilirler.

Tüm popüler diyetlerde olduğu üzere kişi bazlı değildir, bu nedenle sağlıksız olduğu söylenebilir.

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Alp Tuncer

Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!
3210TAKİPÇİ
1327İÇERİK

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?