Soya Yağı

Favorilerime
Ekle

Soya fasulyesinden elde edilen soya yağı, kokusuz, hafif tatlı ve bitkisel kaynaklı bir yağ türüdür. Soya yağı, raf ömrünün uzatılması amacıyla rafine edilebilmektedir. Ancak yağın rafine edilmemiş hali sağlık açısından çok daha faydalıdır.

Linolenik ve linoleik olmak üzere iki önemli yağ asidini bünyesinde barındıran soya yağı, diğer hayvansal yağ türleri gibi kolesterol içermemektedir. Dengeli beslenmede önemli bir yere sahip olan soya yağının Amerika'da kullanımı oldukça yaygındır.

Soya yağı nerelerde kullanılır?

Soya yağı; ilaç, kozmetik, boya ve gıda sektörlerinde kullanılmaktadır. Gıda endüstrisinde geniş bir kullanım yelpazesi bulunan soya yağı; salata sosu, margarin, kahve kreması ve mayonez gibi birçok ürünün içinde yer alır. Bununla birlikte diğer bitkisel yağlarla karıştırılarak da yemeklere eklenebilmektedir. Dumansız ve kokusuz kızartmalar hazırlamak için soya yağına sıklıkla başvurulur. Soya yağı aynı zamanda mürekkep, biyodizel ve mum yapımında da değerlendirilmektedir.

Soya yağı nasıl kullanılır?

Yemeklere katıldığında, kullanılan malzemelerin tadını çok daha belirgin bir hale getiren soya yağı, saç ve cilt bakımında da tercih edilebilir. Bunun için bir miktar soya yağı, saçlara parmak uçlarıyla masaj yapılarak uygulanır. Ardından saçlar sıcak bir havluya sarılarak, bir saat boyunca bekletilir ve yıkanır.

Böylece saç parlaklık kazandığı gibi çok daha hızlı uzar.Soya yağını cilde sürerek kullanmak da mümkündür. Özellikle kuru ciltler için iyi bir nemlendirici olan soya yağı, hafif bir masajla yüz ve boyun bölgesine uygulanabilir. Bu işlem, cildin nem tutma kapasitesini artırarak, kırışıklıkların önlenmesine ve lekelerin giderilmesine destek olmaktadır.

Soya yağının faydaları nelerdir?

- Tıpkı kanola ve ayçiçeği yağı gibi kandaki kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.

- Düzenli olarak soya yağı tüketen kişilerin kolon kanserine yakalanma riskinin minimuma indiği düşünülmektedir.

- Kalp sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Omega 6 ve Omega 3 yağ asitleri yönünden zengindir.

- Harici olarak kullanılan soya yağı, cilt ve tırnakların güçlenmesini sağlar.

- Bileşiminde; B, K, D, A vitaminlerinin yanı sıra, magnezyum, çinko, demir ve bakır gibi vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok değerli mineral yer alır.

- Bağışıklık sistemini güçlendiren soya yağı, kemik erimesine karşı da oldukça etkilidir.

Görselin kaynağı:


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?