Oolong Çayı

Favorilerime
Ekle

Yeşil çay ve siyah çay gibi Camellia Sinensis yapraklarından üretilen oolong çayı, yeşil çaydan uzun, siyah çaydan ise daha kısa bir fermantasyon süresine tabi tutularak elde edilir. Siyah çay gibi parçalanma işleminden geçmeden üretilen çay, açık yeşil renkteki yaprakları ve bakır rengi demi ile tanınır. Çin, Japonya ve Tayvan gibi ülkelerde tüketilen oolong çayı, Çin’in Fujian bölgesine özgü bir çay türüdür.

Oolong çayı nasıl yapılır ve püf noktaları nelerdir?

Yumuşak, pürüzsüz ve hafifi bir içime sahip olan oolong çayı, aktarlarda ve marketlerde bulunabilir. Oolong çayı hazırlamak ise siyah çay ve yeşil çaya oranla daha zahmetlidir. Aktardan alınan oolong yaprakları demliğin dibine tek tek dizilir. Farklı bir kapta kaynatılan su yaprakların üzerine gezdirilerek dökülür.

Sıcak suyu döktükten sonra yüzeyde oluşan kabarcıklar bir kaşık yardımı ile alınır ve demliğin kapağı kapanarak çay demlenmeye bırakılır. 5 dakika demlendikten sonra oolong çayı süzdürerek servis edilir. Oolong çayını servis ederken dikkat edilmesi gereken nokta demliğin dibinde kalan çayın eşit bir şekilde bardaklara dağıtılmasıdır, çünkü oolong çayının en yoğun olduğu yer demliğin dip kısmıdır.

Canlı ve kuvvetli bir etkiye sahip olan oolong çayını iyi demlemek için yaprak miktarı, demleme süresi, suyun sıcaklığı ve suyun miktarına dikkat etmek gerekir. Oolong çayında kullanılan standart ölçü; büyük boy bir fincan kaynar su için 1 buçuk çay kaşığı oolong yaprağıdır.

Oolong çayının faydaları

- Kalp rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olan oolong çayı, kalp ritmini düzene sokar.

- Düzenli olarak içilen oolong çayı, dişlerin çürüme riskini azaltarak ağız hijyenini geliştirir.

- İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde kolesterol seviyesini düşüren oolong çayı, ardıç çayı gibi kan şekerini dengeler.

- Metabolizmayı hızlandıran oolong çayı zayıflamaya yardımcı olur.

- Vücuttaki zararlı toksinleri atmaya yardımcı olan oolong çayı, cilt sağlığını olumlu etkiler.

- Oolong çayı ginseng çayı gibi vücut direncini arttırır.

Oolong çayının yan etkileri

Oolong çayı, aşırı tüketim halinde mide bulantısı, çarpıntı ve baş dönmesine neden olabilir. Kafein miktarı yüksek olmamasına rağmen akşamları içildiğinde uykusuzluk yapabilir ve tansiyonu yükseltebilir. Bunun dışında hamilelik ve emzirme döneminde tüketilmemesi gerekir.

Görselin kaynağı: http://www.answers.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

sumeyratemizkan5 Mayıs 2021 21:22
deyişik bir çaymış ilk defa görüyorum
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?