Funda Çayı

Favorilerime
Ekle

Funda çayı, fundagiller familyasından gelen ve dört mevsim yeşil kalan yaprakları ile tanınan funda bitkisinden hazırlanır. İnce dikensi yaprakları ile tanınan bitki, dağ yamaçlarında kendiliğinden yetiştiği gibi mor ve pembe çiçekleri ile bahçe süslemelerinde kullanılır. Funda çalısının yaprakları yaz mevsimin sonlarında ve sonbahar mevsimin başlarında toplanır ve kurutulur. Kurutulan funda yapraklarının suyu şifa amaçlı kullanılırken yapraklarından lapa yapılır. Funda yapraklarının en yaygın kullanımı ise çay şeklindedir.

Funda çayının faydaları nelerdir?

- Funda çayı cilt esnekliğini arttırır. Cilde sağlıklı ve güzel bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur.

- İdrar yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olan funda çayı, idrar söktürücü ve böbrek toksinlerini temizleyici özelliğe sahiptir. Böbrekleri temizlerken böbrek ve kum taşını söker.

- Funda çayı, romatizmayı ve romatizmaya bağlı olarak gelişen eklem ağrılarını hafifletir. Funda çayı romatizmaya karşı dahili olarak kullanabileceği gibi romatizma ağrısının olduğu bölgelere kompres yapılarak uygulanabilir.

- Defne yaprağı ve böğürtlen çayı gibi soğuk algınlığına ve gribe iyi gelen funda çayı, öksürüğü keser. Aynı zamanda boğazı temizleyen funda çayı balgama iyi gelir.

- Hafif ve orta dereceli uyku bozukluklarına karşı kullanılır.

- Metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahip olan funda çayı, yağların kana karışmasını engeller. Funda çayı oolong çayı ve tarçın çayı gibi zayıflamaya yardımcı olur.

Funda çayının yan etkileri nelerdir?

Funda çayı yüksek dozlarda kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Günde üç fincandan fazla tüketilen funda çayı kusma ve bulantı gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarır. İki haftadan uzun kullanımlarda kas liflerini olumsuz etkileyen funda çayı, sürekli tüketildiğinde karaciğeri olumsuz etkiler.

Tansiyon ilacı, depresyon ilacı ve kan inceltici gibi ilaçları düzenli kullanan hastaların ise funda çayından uzak durması gerekir. Aynı zamanda uzun süre kullanıldığında tansiyon düşüklüğü gibi sorunlara neden olan bitki çayı, doktora danışılarak tüketilmelidir.

Funda çayı nasıl hazırlanır?

Funda çayı, taze ya da kurutulmuş funda yapraklarından hazırlanabilir. Kaynamış suyun üzerine funda yaprakları atılır ve 3- 5 dakika daha kaynatılır. Kaynayan funda çayı dem alması için 10- 15 dakika bekletilir. Funda çayı sert bir tada sahip olduğu için bal ile tatlandırılarak içilmesi tavsiye edilir.

Görselin kaynağı: http://www.sanalrisk.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?