Elma Çayı

Favorilerime
Ekle

İsteğe göre içerisine tarçın gibi çeşitli baharatların da eklenebildiği elma çayı; ekşimsi tadı, içerdiği vitaminlerin çeşitliliği ve kalori yakmayı hızlandıran yapısıyla bilinir. Ülkemizde yetişen yüzlerce yeşil ve kırmızı elma türünden, farklı aromalara sahip elma çayları yapılabilmektedir.

Elma çayının içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Elma çayı genellikle elma kabuğundan yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar, elma kabuğunda bulunan ursolik asidin, kalori yakmayı hızlandırarak kas kütlesini artırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Elma kabuğu, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynayan ve beyaz kan hücresi üretiminde kullanılan B6 vitamini bakımından da oldukça zengindir. Elma kabuğunda göz sağlığına iyi gelen A vitamini ve vücudun hastalıklara karşı direncini artıran C vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Fenolik asit ve flavonoidler gibi güçlü antioksidanları bünyesinde barındıran elma kabuğu ayrıca; kalsiyum, folat, demir, potasyum ve fosfor mineralleri bakımından da oldukça zengindir.

Elma çayının faydaları nelerdir?

-Elma kabuğu yüksek oranda lif içeriği sayesinde sindirimi düzenler, kabızlık ve hazımsızlığa iyi gelir, zayıflamaya yardımcı olur.

-Bağırsak parazitlerini bağlar ve kolon kanserini önleyici etkisi vardır.

-Prostat kanserine karşı faydalıdır.

-Karaciğer ve akciğer kanseri hücrelerinin büyümesini engeller.

-Akciğer faaliyetlerini düzenler.

-Nefes darlığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir.

-Kolesterolü önler ve vücuttaki yağ oranını dengeler.

-Felç geçirme riskini azaltır.

-Yeşil çay ve adaçayı gibi bağışıklık sistemini güçlendirir.

-Cildin yenilenmesine yardımcı olur.

-Hamilelikte elma çayı içen kadınların bebeklerinin astım hastalığına yakalanma riskinin azaldığı görülmüştür.

Elma çayı nasıl hazırlanır?

Elma çayının yapımı oldukça basittir. Elma çayı hazırlarken yeşil veya kırmızı elma kullanılabilir. Elma kabukları ya da kurutulmuş elma dilimleri kaynar suya atılır ve beş dakika kadar kaynatılır, süzülerek içilebilir.

Elma çayı başka bitkilerin çaylarıyla birlikte de tüketilebilir. Bunun için çay hazırlandıktan sonra elma kabukları ve elma parçaları süzülür. Elde edilen su, diğer bitkilerin demlenmesi için kullanılır. Kış hastalıklarına karşı vücut direncini artırmak için hazırlanan elma çayına kurutulmuş ya da taze limon kabuğu, portakal kabuğu, kuşburnu ve bal da ilave edilebilir. Ayrıca kalem tarçın ve karanfil de eklenebilir. Elma çayıyla zayıflamak isteyen kişilerin günde üç kez yemeklerden önce bir bardak elma çayı içmesi tavsiye edilir. Tansiyon düşüklüğü ve reflü hastalığı olanların elma çayını dikkatli tüketmesi gerekmektedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?